مزارع رباتیک آینده زمین، چیزی نیست که شما انتظار داشته باشید

مزارع رباتیک کشاورزی
مزارع رباتیک کشاورزی

اگر چه ربات های Iron Ox در مزارع رباتیک برگ های سبز را در حوض های هیدروپونیک می کارند و رشد می دهند، اما همچنان این مزارع به دخالت انسانی احتیاج دارند.

وقتی ما در حال فکر کردن به اتوماسیون هستیم، در واقع پی آن هستیم که ربات ها کار ما انسان ها را انجام دهند. تصویر ذهنی ما از یک اندروید پوشیده در لباس، با یک جعبه غذای چرب و خوشمزه در حالی که دست دیگرش آچاری را حمل می کند، واقعیتی بسیار مهیج است.

به طور کلی فرآیند اتوماسیون و وارد کردن ربات ها به زندگی انسان، پیشرفتی است که همیشه در طول تاریخ بشریت آرزویش کرده ایم.

ورود تکنولوژی فوق حرفه ای به دنیای کشاورزی

تکنولوژی کشاورزی با راه اندازی شرکت Iron Ox نمونه ای کامل از چنین رویایی را به تصویر کشیده است. پروژه ی مزرعه روباتیک برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ میلادی کلید خورد، و هفته ی پیش نخستین مزرعه ربایتک توسط این شرکت رونمایی شده و معرفی گشت.

این مزرعه رباتیک در ۸۰۰۰ فوت مربع فضای داخلی یعنی چیزی در حدود ۰.۲ هکتار، احداث شده است. مهندسان این مزرعه از سیستم های اختصاصی ربات های کشاورز استفاده می کنند تا بتوانند سالانه چیزی نزدیک به ۲۶۰۰۰ بته کاهو، سبزیجات و دیگرگیاهان را در زمین های هیدروپونیک کشت کنند.

مزارع رباتیک کشاورزی
مزارع رباتیک کشاورزی

این شرکت می گوید که باید در عرض چند ماه آینده محصولات کشت شده ی خود از مزرعه ی رباتیک را به فروش برساند و اولویت های آن ها نیز با رستوران ها می باشد.

مزارع رباتیک مستقل

براندون الکساندر، مدیر عامل و یکی از موسسان شرکت Iron OX توضیح می دهد: با وجود شعاری که برای مزارع رباتیک تحت عنوان “مزارع رباتیک مستقل” انتخاب شده است، اما ما همچنان به نیروی انسانی وابسته هستیم. این انسان ها هستند که نهال ها را انتخاب کرده و در نهایت محصول را بسته بندی می کنند. ربات ها هنوز آمادگی این دو عمل را ندارند.

الکساندر ادامه می دهد که برای رسیدن به همین سطح از توانایی ربات های هوشمند چندین سال تحقیقات و آزمایشات مستمر به کار گرفته شده است. طی این سال ها محدودیت های زیادی از عملکرد ربات ها برداشته شده و پیش بینی می شود که پپیشرفت ها همچنان ادامه داشته باشد.

وی ادامه می دهد: تفاوت های زیادی بین تجهیزاتی که شما تنها در بخش تبلیغات استفاده می کنید و تجهیزاتی که قرار باشد هر روز کار کنند، وجود دارد.

هیدروپونیک دارای مزایای زیادی نسبت به روش کشاورزی سنتی است. این نوع بستر کشاورزی از آب کمتری استفاده می کند، کاملا استریل است و فضای بسیار کارآمدتری دارد. شرکت Iron Ox ادعا می کند که کشاورزی در بستر هیدروپونیک می تواند تولید محصولات را تا ۳۰ برابر در هر هکتار نسبت به مزارع معمولی افزایش دهد.

در سیستم کاشت و برداشت مزارع رباتیک، هر گیاه باید به صورت جداگانه در محل مناسب خود کاشته شود و این عمل بسته به سرعت رشد آن اتفاق می افتد.

جا به جا کردن گیاهان و انجام عملیات لازم حین کاشت و رسیدگی از وظایفی ست که تلاش می شود بخش اتوماسیون و ربات های کشاورز به عهده بگیرند.

الکساندر می گوید ۵۰ درصد از هزینه ای که در مزارع رباتیک صرف می کنیم، برای نیروی کار انسانی است. در واقع زمانی که شما به محوطه ی مزارع ما وارد شوید، خواهید دید که اینجا هیچ ابزار رایج کشاورزی گرفته از تراکتور و … وجود ندارد. می توان گفت که محصولات کشاورزی ما کاملا دستی هستند.

مزارع رباتیک کشاورزی
مزارع رباتیک کشاورزی

ربات های Iron Ox

اما برای غلبه بر این، Iron Ox دو سیستم رباتیک را توسعه داد. اولین آن ها یک ربات چرخ دار بود که نامش را آنگوس گذاشته بودند. این ربات می توانست نهال ها و دانه های گیاهان مورد کاشت را به سمت زمین های زراعی رباتیک حمل کند.

ربات دیگری نیز که تقریبا می توان گفت بی نام است، مسئول برداشت محصولات شد، تا آن ها را تک به تک از بستر هیدروپونیک خارج ساخته و به انبار منتقل سازد.

تمام این مراحل به وسیله ی یک برنامه ی کامپیوتری با نام مستعار “مغز” نظارت می شود. مغز بر شرایط رشد محصولات در هر پالت و تنظیم تعادلشان از گازها و مواد مغذی مورد نیاز احاطه داشته و آن ها را به موقع کنترل می کند.

همین طور در این زمین های زراعی اتوماسیون شده، از نورهای LED برای روشنایی بخشی مورد نیاز رشد گیاهان بهره برداری می شود.

الکساندر توضیح می دهد که حجم کاری بسیار زیادی برای رسیدن به این سطح داشتیم و ما تمام مشکلاتی که تیم با آن مواجه بود را یک به یک برطرف ساختیم.

به طور مثال مشکل بزرگی با ربات ها داشتیم که حین مراجعه برای چیدن یک گیاه، به گیاه کناری صدمه وارد نکنند. این چالشی به راستی بزرگ بود؛ زیرا نیاز داشتیم نوع طراحی حرکت بازوی ربات را به شکلی انجام دهیم تا حرکت دست و بازو بدون برخورد با گیاهان کناری، تنها به هدف برسد و در ضمن سرعت را نیز از دست ندهیم.

آن چه بیش از هر چیزی به مهندسان ما انگیزه داد تا مشکل فوق را برطرف سازند، این بود که در صورت خرابکاری ربات ها حین برداشت یک گیاه، آن ها ناچار به شروع یک تمیزکاری واقعی در زمین هیدروپونیک می گشتند.

مزارع رباتیک کشاورزی
مزارع رباتیک کشاورزی

اما همه ی این چیزها در مقابل با مشکل بزرگی که شرکت Iron Ox امروز با آن روبروست، ناچیز هستند. آن مشکل هم هزینه های تمام شده است. اگر شرکت Iron Ox واقعا بخواهد کشاورزی رباتیک و اتوماسیون شده را گسترش داده و آن را به چشم یک صنعت بنگرد، باید توازن اقتصادی خود را دگرگون سازد. این کمپانی مدرن ناچار است قیمت تمام شده محصولات کشاورزی خود را به قیمت محصولاتی که با روش های سنتی کشت می شوند، یکسان سازی کرده و یا حداقل به آن ها نزدیک شود.

طبیعتا به دلیل سلامت بالا و محیط بدون هرگونه آلودگی و سمپاشی گیاهان زیرکشت مزارع رباتیک، مصرف کننده با دیدن قیمت رقابتی به سوی این محصولات کشیده می شود.

جوناتان گیل، پژوهشگر رباتیک از دانشگاه هارپر آدامز و یکی از موسسان Hands Free Hectare (پروژه اتوماتیک سازی کشاورزی) در انگلستان معتقد است که این مشکل هزینه تمام شده، مساله ی بزرگی ست که به این سادگی قابل حل نخواهد بود.

وی می گوید تاکنون تنها بخش کوچکی از کشاورزی جهانی اتوماسیون شده است، زیرا هزینه ی سرباری که اتوماسیون به کشاورزی وارد می کند، در قیمت نهایی مصرف کننده قابل تحمل نیست.

نیروی انسانی ارزان تر است و ربات ها برای نگهداری هزینه ی زیادی ایجاد می کنند. با این حساب هنوز نمی توان از مزارع رباتیک برای پوشش دادن غذای جهانی بهره برداری کرد.

اما گیل می گوید که محصولات مزارعی چون مزارع Iron Ox مزایایی دارند که می تواند آن ها را در بازار محصولات کشاورزی در رتبه ی رقابتی نگاه دارد. این محصولات عنوان محصولات برتر را به خود اختصاص می دهند و با توجه به کیفیت بالاتری که دارند، می توان به فروش آن ها امیدوار بود.

مزارع رباتیک کشاورزی
مزارع رباتیک کشاورزی
عرضه در زمان کمبود

از منظری دیگر نیز می توان به مزارع رباتیک نگریست. به طور مثال تابستان گذشته هوا در انگلستان از ۳۰ درجه ی سلسیوس عبور کرد و گیل می گوید تمام مزارع، کاهوهای خود را به دلیل درجه حرارت از دست دادند. رستوران ها با کمبود سالاد مواجه شدند و در فروشگاه های سبزی و صیفی جات، کاهو یافت نمی شد. این زمان بهترین وقت برای عرضه محصولات مزارع رباتیک بود که می توانستند فارغ از وضعیت آب و هوا، محصولات خود را عرضه کنند. قطعا مشتریان بزرگی در چنین شرایطی به سراغ Iron Ox می آیند.

الکساندر نیز به چنین مزایایی اشاره می کند و معتقد است که تا سال ۲۰۱۹ مزارع رباتیک Iron Ox مشتریان بزرگی خواهد داشت که محصولات برداشت شده را یکجا خریداری می کنند. مشتریانی که به کیفیت بالاتر توجه داشته و تفاضل قیمت را با رضایت پرداخت خواهند کرد.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...