همکاری رولز رویس و اینتل در ساخت کشتی های خودران

کشتی های خودران رولز رویس
کشتی های خودران رولز رویس

کمپانی رولز رویس قرارداد جدیدی با شرکت اینتل به عنوان بخشی از پروژه ی ساخت کشتی های خودران انعقاد کرده است. این طور که در بیانیه ی مشترک این دو کمپانی اعلام شده، دو غول فناوری رولز رویس و اینتل قصد دارند در یک همکاری مشترک رویای کشتی های خودران را محقق سازند.

پیش از این درباره ی وسایل حمل و نقل خودران زمینی صحبت کرده بودیم. اما به نظر می رسد که دنیای فناوری به این حد اکتفا نمی کند، و تکنولوژی خودران به وسایل حمل و نقل دریایی نیز کشیده خواهد شد.

تصورش را بکنید که اگر کشتی های خودران در دریاها و اقیانوس ها به راه بیفتند، چه تحول بزرگی صورت خواهد گرفت. یا از آن جالب تر و مهیج تر زمانی ست که نفتکش های خودران را از مبدا به مقصد روانه کنیم!

کشتی های خودران رولز رویس
کشتی های خودران رولز رویس

کمپانی رولز رویس از اوایل سال ۲۰۱۰ میلادی روی فناوری حمل و نقل خودران تمرکز کرده بود و مدل سازی های پی در پی در لابراتوار اتوماسیون سازی این شرکت، طی این سال ها صورت گرفت. در سال گذشته یعنی ۲۰۱۷ میلادی، رولز رویس اعلام کرد که قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ اولین کشتی های اقیانوس پیمای خود را با فناوری خودران به بازار عرضه کند.

و به عنوان اولین قدم، سیستم های هشدار هوشمند را برای خدمه کشتی ها در سال جاری عرضه نمود.

اولین گام در ساخت کشتی های خودران: سیستم هشدار هوشمند LIDAR رولز رویس

این سیستم شامل یک شبکه از دوربین ها، رادارها و … است که همگی تحت یک برنامه ی مرکزی قرار دارند. با استفاده از الگوریتم های رصدکننده ی اتوماتیک و هوشمند، این برنامه به دنبال موانعی مانند کشتی های دیگر، کوه یخ و یا هر چیز دیگری می گردد و به صورت کاملا هوشمند و اتوماتیک به خدمه هشدار خواهد داد.

به عنوان بخشی از قرارداد جدید خود با اینتل، کمپانی رولز رویس از درایوهای ۳D NAND برای ذخیره ی دیتاهایی که از شبکه ی فوق می آیند، استفاده می کند و چیپست های Xeon اینتل آن ها را پردازش خواهند کرد. ( جالب است بدانید که این درایوها روزانه چیزی نزدیک به ۱ ترابایت دیتا ذخیره می کنند)

کوین دفی رئیس بخش کشتی های هوشمند می گوید: ” در زبان خودمانی سیستم های هشدار هوشمند به کار رفته در کشتی ها، در حقیقت چشم و گوش کشتی هستند و خطرات بزرگی را درست در زمان مناسب هشدار می دهند.”

کشتی های خودران رولز رویس
کشتی های خودران رولز رویس

سیستم های هشدار دهنده ی هوشمند رولز رویس می تواند به صورت خودکار کشتی های مجاور را دسته بندی کند، اعم از این که کشتی تفریحی باشند، یا کشتی های کروز، تانکرها و یا کشتی های باربری و … . تشخیص نوع کشتی، این امکان را فراهم می کند که کاپیتان بتواند تصمیم گیری بهتری داشته باشند و به خصوص در شرایط آب و هوایی نامناسب جهت گیری را دقیق تر انجام دهد.

در فرم معمول کشتی ها، اعضای خدمه برای اطلاع دادن هر گونه مانع به کاپیتان و افرادی که در کابین هدایت کشتی هستند، می باید از بی سیم های خود استفاده کنند.

اما در سیستم هشدار هوشمند رولز رویس، فیدهای دیجیتال بین خدمه و تیم کاپیتانی به اشتراک گذاشته می شود. کوین توضیح می دهد: با پیاده سازی سیستم LIDAR، شما می توانید اندازه گیری دقیق در زمان واقعی را از فاصله و جهت قرار گیری کشتی خود با مانع مقابل دریافت کنید. اگر هر کشتی دیگری نیز در مسیر قرار بگیرد، هشدار بلافاصله به تمامی خدمه ارسال خواهد شد.

در حال حاضر این سیستم در تعدادی کشتی از جمله یک کشتی در ژاپن به آزمایش گذاشته شده است و رولز رویس شروع به فروش آن به طور گسترده ای کرده است.

کشتی های خودران رولز رویس
کشتی های خودران رولز رویس

سیستم های هشدار هوشمند تنها شروع راهی ست که رولز رویس برای آن برنامه ریزی کرده است. مهندسین این کمپانی سال هاست در حال بررسی ایده ی “کشتی های خودران” هستند و به دنبال راه هایی بوده اند تا تعداد خدمه را کاهش داده یا به طور کلی حذفشان کنند. چالش هایی در مسیر این سیستم وجود داشته و دارد، اما در حال حاضر مهندسان رولز رویس اتفاق نظر دارند که تکنولوژی کشتی های خودران در دسترس است و پیاده سازی آن اتفاق خواهد افتاد.

با قبول این که پیش از آن که کشتی ها بتوانند خود را هدایت کنند، باید محیط اطرافشان را به طور قابل اعتمادی تشخیص دهند، می توانیم بپذیریم که: شبکه دوربین های هوشمند و سنسورهای رولز رویس یک گام مثبت و بنیادین در این مسیر بوده است.

کوین توضیح می دهد که در حال حاضر یکی از بزرگترین چالش ها، ایجاد یک سیستم حقوقی بین المللی برای استقرار کشتی های خودران است. وی تاکید می کند که در عرض ۱۸ ماه آینده تا ۲ سال، اولین کشتی های کنترل از راه دور با استفاده ی تجاری عرضه خواهند شد. اما آن ها در آب های ساحلی قرار خواهند گرفت تا کشورهای مختلف محدوده ی قانونی را تعیین کنند. اقیانوس پیماهای خودران باید منتظر بمانند تا کشورها روی کدهای مشترک به توافق برسند و بعید است که کشتی های با بار مواد ناپایدار همچون نفت، گاز و از قبیل آن ها، هرگز به طور کامل خودران شده و بدون خدمه به حرکت دربیایند.

کشتی های خودران رولز رویس
کشتی های خودران رولز رویس

با این وجود برای رولز رویس مشارکت جدید با اینتل، سخت افزارهای لازم را جهت قدرت بخشیدن به سیستم هشدار هوشمند فراهم می سازد و در نهایت این شروعی برای خلع سلاح کامل کشتی ها از خدمه خواهد بود. به شکلی که به گفته ی کوین؛ این اولین گام در سفر خودران سازی کشتی ها محسوب می شود…

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...