۷ راهکار ساده برای حل مشکلات شبکه

شبکه

کامپیوترها، دستگاه هایی هستند که به صورت آفلاین می توانند کارهای زیادی را انجام دهند، اما استفاده کردن از اینترنت نیز به یکی از نیازهای اساسی انسان ها تبدیل شده است. در این مقاله به صورت ساده و خلاصه راهکارهایی را برای رفع مشکلات مختلف شبکه ارائه خواهیم کرد. پس از انجام هر یک از مراحل گفته شده، حتما به یک وب سایت مراجعه کرده و وضعیت اتصال سیستم به اینترنت را بررسی کنید.

شما در اولین قدم باید مطمئن شوید که مشکل واقعا از شبکه می باشد. زیرا گاهی موارد پیش می آید که سرور برخی از سایت ها دچار مشکل شده و شما فکر می کنید که شبکه شما به مشکل برخورده است. از این رو اگر به یک سایت مشخصی مراجعه کردید و هیچ خبری از بارگزاری صفحه نشد ابتدا به وب سایت IsUp.me مراجعه کرده و با وارد کردن آدرس سایت موردنظرتان از درست بودن وضعیت بارگزاری سایت مطلع شوید.

  1. ریستارت کردن و بررسی گجت‌های دیگر

ریستارت کردن و یا به اصطلاح خاموش و روشن کردن در اغلب موارد می تواند کار ساز باشد. اگر پس از اینکار همچنان مشکل پابرجا بود در صورت امکان از یک کامپیوتر و یا گوشی هوشمند برای متصل شدن به شبکه استفاده کنید. اگر دیوایس های دیگر نیز مشکل داشتند حتما، ایراد از تجهیزات و یا شرکت ارائه کننده اینترنت شما می باشد. ولی در خیر این صورت مشکل مربوط به رایانه شما بوده و پشنهاد می شود که از یک انتی ویروس استفاده کرده و در مرحله بعدی نیز تنظیمات فایروال را چک کنید. همچنین استفاده کردن از یک مرورگر دیگر نیز در این موارد توصیه می شود.

شبکه

  1. بررسی تجهیزات

در این مرحله بهتر است که به صورت فیزیکی تجهیزات مورد استفاده برای متصل شدن به شبکه را مورد بررسی قرار دهید. در اولین مرحله چک کردن کابل اینترنت که به صورت روتر است و به رایانه متصل می شود را چک کنید. اگر از وای فای برای استفاده کردن از اینترنت کمک می گیرید، حتما نگاه کنید که گزینه های وای فای در مودم و لپتاپ روشن باشند. همچنین درصوتی که پس از ریستارت کردن مودم، چراغ های مودم همگی روشن نمی باشند، این موضوع یعنی اینکه شما عملا هیچ سرویسی از ISP خودتان دریافت نمی کنید.

  1. اجرای Troubleshooter ویندوز

ویندوز دارای ابزارهایی با نام Troubleshooter می باشد که صرفا برای تشخیص و رفع مشکلات احتمالی به وجود آمده در این سیستم عامل استفاده می شود. برای استفاده کردن از این ویژگی برای رفع کردن مشکلات شبکه کافی است که در نوار وظیفه (Task Bar) بر آیکون شبکه راست‌ کلیک کنید و گزینه‌ی Troubleshoot Problems را انتخاب کنید. در این قسمت یا مشکل شبکه شما حل شده، یا فقط مشکل موجود تشخیص و به شما اطلاع داده می شود و البته یک حالت دیگر نیز وجود دارد که استفاده کردن از این ابزار نیز هیچ نتیجه ای دربر نخواهد داشت.

  1. بررسی تنظیمات مربوط به آدرس IP

با رسیدن به این مرحله می توانید مطمئن شوید که مشکلات شبکه شما به صورت موقتی نبوده و سخت افزارهایتان نیز کار می کنند. در اینجا لازم است که شما یک کار را به صورت دستی انجام داده و تنظیمات مربوط به IP آدرس را بررسی کنید. برای این کار کافی است، در بخش Settings ویندوز، به قسمت Network & Internet مراجعه کنید و بر گزینه Change adapter options کلیک کنید. در پنجره‌ باز شده، بر روی نام شبکه موردنظر دو بار کلیک کنید. با این کار، یک پنجره جدید باز می ‌شود و بر دکمه Properties کلیک کنید. در این بخش، دو بار بر گزینه Internet Protocol Version 4 کلیک کنید. در ادامه کار باید مطمئن شوید گزینه ‌های Obtain an IP address automatically و Obtain DNS server address automatically انتخاب شده باشند. همین مراحل را برای بخش Internet Protocol Version 6 تکرار کنید.

  1. پینگ گرفتن و ردیابی مسیر

اگر با تایپ کردن ipconfig یک آدرس IP ظاهر می شود که قسمت ابتدایی آن عددی غیر از ۱۶۹ می باشد، آی پی دریافتی از روتر معتبر بوده و به طبع مشکل موردنظر میان روتر و اینترنت قرار دارد. برای پینگ گرفتن از سرورهای گوگل، در محیط Command Prompt این عبارت را تایپ کنید:Ping 8.8.8.8 . با این کار، ۴ بسته بسیار کم‌ حجم روانه‌ سرورهای گوگل می‌ شود. در صورت ناموفق بودن این کار شما پیامی با همین محتوا دریافت خواهید کرد. برای دریافت کردن جزئیات بیشتر پینگ و ردیابی مسیر نیز می توانید از tracert 8.8.8.8 استفاده کنید که این کار به شما نشان می دهد که مشکل در کدام ناحیه از به وجود آمده است.

شبکه

  1. تماس گرفتن با ISP موردنظر

در صورتی که تمامی پنج مرحله گفته شده را انجام دادید ولی همچنان برای دسترسی پیدا کردن به شبکه با مشکل مواجه هستید، دیگر زمان رسیده است که با شرکت ارائه دهنده اینترنت خودتان تماس گرفته و دلیل مشکل پیش آمده را جویا شوید. چرا که ممکن است مسیر اینترنت شما دچار مشکل شده باشد و برای رفع آن به چند ساعت زمان نیاز باشد.

  1. صبر کردن برای رفع شدن مشکلات شبکه

بعد از تماس گرفتن با ISP، اگر با این خبر مواجه شدید که این مشکل از سمت شرکت می باشد، باید صبر کنید تا شرکت مشکل پیش آمده را برطرف کنید و در این زمان نیز می توانید از دنیای بدون اینترنت خودتان لذت برده و کمی در هارد رایانه تان جستجو کنید. اگر واقعا نیاز به اینترنت دارید در این حال به جز هات اسپات کردن اینتنرت گوشی هوشمندتان راه دیگری وجود ندارد.