نگاهی به گوشی هوشمند تاشو سامسونگ با نمایشگر Infinity Flex

تب و تاب گوشی های تاشدنی در حال بالا گرفتن است و سامسونگ نیز به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان پنل صفحه نمایش، خود را برای معرفی گوشی هوشمند تاشدنی خود آماده می کند. دیشب این شرکت از گوشی هوشمند خود به طور مختصر رونمایی کرد. با آراد مگ همراه باشید.

مدت زمانیست که خبرهای ضد و نقیضی از گوشی هوشمند سامسونگ با صفحه نمایش تاشو به گوش می رسد. سامسونگ نیز موضعی در قبال این خبرها از خود نشان نداده و همین امر مرموز بودن این خبرها را بیش از پیش افزایش می داد. اما بالاخره شب گذشته سامسونگ در اواخر کنفرانس توسعه دهندگان خود از گوشی هوشمند خود با صفحه نمایش تاشو پرده برداشت تا مطمئن شویم که بالاخره در سال ۲۰۱۹ گوشی های هوشمند تاشو رنگ واقعیت به خود خواهند گرفت.

صفحه نمایش جدید Infinity Flex

سامسونگ صفحه نمایش تاشو خود را Infinity Flex نامیده است که قد و قواره ای در قامت تبلت ها دارد اما به راحتی تا شده و در جیب قرار می گیرد. درست است که این شرکت در طول کنفرانس این گوشی هوشمند را به نمایش درآورد، اما درواقع این نمایش به صورت کاملا پنهانی انجام شد؛ بطوری که نور صحنه به حداقل رسید تا خود گوشی هوشمند دیده نشود و تنها صفحه نمایش آن قابل نمایش باشد. حتی در قسمتی آقای Justin Denison نائب رئیس بازاریابی بخش موبایل وقتی دید فلاش ها در حال روشن کردن اطراف گوشی هستند، به ناگاه گوشی را در جیب خود گذاشت و از نظرها پنهان کرد! سپس مجددا گوشی را درآورد و یک دموی کوتاه از آن به نمایش گذاشت.

پس از رونمایی از دستگاه آقای Denison عنوان کرد “مطمئن باشید که این یک دستگاه کامل و واقعیست” و در قسمتی دیگر اضافه کرد: “و این دستگاه واقعا زیباست”.

سپس این شخص قابلیت تاشدن دستگاه را به نمایش گذاشت و آن را از گوشی هوشمند به یک تبلت و سپس مجددا تبدیل به یک گوشی هوشمند کرد. در بخش خارجی دستگاه صفحه نمایشی وجود دارد که در مواقع استفاده از دستگاه به عنوان گوشی هوشمند به کار می رود و در داخل آن نیز شاهد یک صفحه نمایش ۷.۳ اینچ هستیم.

طبق گفته سامسونگ، در حالت تبلت این دستگاه توانایی اجرای تا ۳ برنامه به صورت هم زمان را داراست؛ چیزی که سامسونگ آن را multi active window نامیده است. این شرکت ادعا می کند که طی چند ماه به تولید انبوه صفحه نمایش Infinity Flex خواهد رسید، اما اعلام نکرد که دقیقا چه زمانی این دستگاه به بازار راه پیدا خواهد کرد.

همانطور که در خبرهای پیشین گفتیم، گوگل به طور رسمی پشتیبانی از صفحه نمایش ها تاشدنی را به اندروید افزوده است. همچنین این شرکت در طول کنفرانس به نکته بسیار جالبی اشاره کرد. گوگل اعلام کرد که آنها در حال همکاری بسیاری نزدیکی با سامسونگ هستند تا در سال آینده یک دستگاه با استفاده از صفحه نمایش تاشو را وارد بازار کنند! موضوعی که سامسونگ در آن محطاتانه تر عمل کرده و هیچ صحبتی از زمان عرضه چنین دستگاهی به میان نیاورد.

گوگل به طور کلی در حال راهنمایی سازندگان سخت افزار برای استفاده هرچه بهتر آن ها از ابزارهاییست که پیش از این نیز در اندروید وجود داشته اند، اما به نحو احسن از آنها استفاده نمی شد. در خبر مرتبط آورده شد که یکی از راه هایی که گوگل از طریق آن به پشتیبانی از صفحه نمایش تاشو خواهد پرداخت، استفاده از APIهای screen continuity است که برای زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که سایز صفحه نمایش تغییر کند؛ مانند زمانی که گوشی را از حالت عمودی به افقی تغییر حالت می دهید.

دورخیز دیگر شرکت ها

سامسونگ تنها شرکتی نیست که در حال توسعه گوشی هوشمند با صفحه نمایش تاشو است؛ بلکه چندی پیش هواوی هم اعلام کرد که در سال آینده یک گوشی هوشمند با صفحه نمایش تاشو را به بازار عرضه خواهد کرد. طبق شنیده ها شرکت های Lenovo و Xiaomi هم کار بر روی گوشی هوشمند تاشوی خود را آغاز کرده اند و نمونه های اولیه ای نیز از آنها تولید شده است. در جالب توجه ترین مورد، LG در حال کار بر روی صفحه نمایش انعطاف پذیر خود است که به راحتی رول می شود. این شرکت برنامه هایی نیز برای تولید تلویزیون های انعطاف پذیر دارد که در آینده اطلاعات بیشتری از آن به اشتراک خواهد گذاشت.

غول دنیای نرم افزار نیز بی کار ننشسته و مدتیست که در حال دستگاهی با صفحه نمایش دوگانه است که با اسم رمز Andromeda شناخته می شود. مدیر ارشد بخش Surface مایکروسافت یعنی آقای پانوس پانای نیز طی مصاحبه ای داشتن یک سرفیس جیبی را یکی از بزرگ ترین آرزوهای خود شمارد و آن را “فرزندم” خطاب کرد. حتی شرکت هایی که تابحال اسمی از آنها نشنیده اید نیز در حال تولید گوشی هوشمند با صفحه نمایش تاشو و یا انعطاف پذیر هستند که کم و بیش خبرهایی از آنها در طول هفته منتشر می شود.

در نهایت باید بگوییم که سال ۲۰۱۹، سال بسیار مهمی برای گوشی های هوشمند و تبلت ها خواهد بود و انقلاب هایی در این حوزه رخ خواهد دارد که ما را بیش از پیش به فیلم های علمی تخیلی نزدیک خواهد کرد. جهانی را تصور کنید که گوشی های هوشمند به راحتی به تبلت و یا حتی لپ تاپ تبدیل شوند و حاشیه این نیز در اطراف آن وجود نداشته باشد. کیفیت دوربین هایی که همانند DSLR ها هستند و مرز بین تمامی دستگاه ها برداشته شده و گوشی هایمان قدرت هایی کوانتومی در خود جای خواهند داد. آن روزها دور نیست؛ شاید چیزی حدود ۵ تا ۱۰ سال آینده!

آیا تصمیم سامسونگ مبنی بر تولید گوشی با صفحه نمایش تاشو را درست می دانید؟ آیا این گوشی ها به بلوغ کافی برای عرضه عمومی رسیده اند؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری به هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))