از One UI جدید سامسونگ چه می دانیم؟

رابط کاربری جدید One UI سامسونگ
رابط کاربری جدید One UI سامسونگ

رابط جدید کاربری اندروید ۹.۰ یا همان اندروید پای که One UI نامیده می شود، نسخه ی بتای خود را آغاز می کند. سامسونگ رابط One UI را با سه واژه معرفی می کند: تمرکز، تعامل طبیعی و بدون استرس، راحتی!

در حقیقت این رابط کاربری جدید به ما کمک می کند تا با راحتی بیشتری از یک دست برای کار با گوشی خود استفاده کنیم.

رابط کاربری One UI در ماه ژانویه ی پیش رو برای گوشی های Galaxy S9 و Note 9 قابل دسترسی خواهد بود.

در کنفرانس ۲۰۱۸ توسعه دهندگان سامسونگ، یکی از بزرگ ترین رونمایی ها مربوط به رابط کاربری جدید برای اندروید بود. آن ها این طور گفتند که Samsung Exprience کنار رفته و به جای آن One UI را خواهیم داشت.

رابط کاربری جدید One UI سامسونگ
رابط کاربری جدید One UI سامسونگ

هدف One UI سامسونگ چیست؟

یکی از بزرگترین اهداف One UI سامسونگ این است که به کاربران کمک کند تا روی کاری که در حال انجام دادن آن در گوشی موبایل خود هستند، تمرکز داشته باشند. برای رسیدن به این هدف One UI درهم و برهمی های موجود در Samsung Experience را پاک کرده و فضا را منظم تر می سازد.

به طور مثال صفحه ی تنظیمات را در نظر بگیرید. رابط کاربری One UI سامسونگ، این صفحه را ساده سازی کرده و دوباره عناوین مشخص را دسته بندی و گروه بندی منسجم تری می سازد. به این شکل کاربر به راحتی به قسمت های مختلف دسترسی پیدا کرده و عملکرد او در محیط گوشی اندروید راحت تر می شود.

اپلیکیشن تلفن نیز ظاهر جدیدتری به خود می گیرد و تنها اطلاعات ضروری در آن به نمایش درمی آیند.

رابط کاربری جدید One UI سامسونگ
رابط کاربری جدید One UI سامسونگ

به واقع با کمک رابط کاربری جدید سامسونگ یعنی One UI، همه چیز منسجم تر و سازمان یافته تر خواهند شد و دسترسی به آن ها ساده تر می باشد.
One UI گوشه های گردتر، آیکون ها با طراحی جدید و چشم نواز، همین طور رنگ های میان اپلیکیشن ها را با خود همراه دارد. اما هدف اصلی آن این است که استرس های تکراری که ما امروز در تعامل با گوشی های غول پیکر متحمل می شویم، را دور بریزد.

اما نحوه ی بازاریابی سامسونگ برای رابط جدید کاربری اش One UI نیز جالب توجه است.

سامسونگ می گوید: “One UI تعامل ما با دستگاه هایمان را به شکلی نو سازمان دهی می کند.”
دکمه هایی که به شکل سنتی به سمت بالای صفحه بودند، به بخش پایینی نزدیک تر شده اند و طبیعتا دسترسی به آن ها در حالی که گوشی بزرگ خود را در دست گرفته اید، بارها ساده تر خواهد بود. همین طور در بسیاری از اپلیکشن های سامسونگ نظیر پیامک و ساعت، فضای بالایی منحصرا برای مشاهده ی محتوایی که مجبور نیستید با آن ارتباط برقرار کنید(به معنای آن که نیازی ندارید که آن ها را لمس کرده یا رویشان ضربه بزنید و تنها مشاهده کردنی هستند)، اختصاص داده شده است. در عوض محتوایی که نیاز به تعامل و احتمالا تاچ خواهد داشت، به قسمت پایینی کشیده شده و کاربر می تواند با یک دست به آن ها دسترسی داشته باشد.

رابط کاربری جدید One UI سامسونگ
رابط کاربری جدید One UI سامسونگ

به جز این ها یکی دیگر از اهداف رابط کاربری One UI وضوح بیشتر و بالاتر آن چه در صفحه نمایش می بینید، می باشد. رنگ ها بارها با وضوح و رنگ درخشان تری دیده می شوند و بسته به این که گوشی تلفن همراه شما چه رنگی داشته باشد، عناصر UI خود را با آن مطابقت می دهند.

یک قابلیت دیگر حالت تاریک در کل سیستم گوشی و بلوک های بزرگتر در اپلیکیشن ها می باشد. به طور مثال در گالری، این حالت تاریک می تواند اطلاعات بیشتری را به کاربر نشان داده و بدون نیاز به تمرکز و دقت بالا، روی فایل مورد نظر خود ضربه بزند.

رابط کاربری جدید One UI سامسونگ
رابط کاربری جدید One UI سامسونگ

رابط کاربری جدید سامسونگ به کاربر این امکان را می دهد که بدون حواس پرتی و گیج شدن، در محیط گوشی تلفن همراه خود به انجام اموری که می خواهد بپردازد و بدون آن که خود انرژی بیشتری صرف نماید، تمرکز و سرعت عمل وی بالا برود.

نسخه ی بتای One UI در همین ماه یعنی نوامبر ۲۰۱۸ در ایالات متحده ی آمریکا، آلمان و کره ی جنوبی در دسترس خواهد بود. اما همان طور که گفتیم، One UI به طور رسمی در ژانویه سال ۲۰۱۹ برای گوشی های سامسونگ گلکسی S9، S9 Plus و نیز نوت ۹ عرضه خواهد شد.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...