مزایا و معایب فن‌آوری

زندگی بدون تکنولوژی چگونه خواهد بود؟ این روزها نمی‌توان به سادگی تاثیر تکنولوژی بر زندگی را نادیده گرفت. قرن ۲۱ به عنوان عصر علم و فن‌آوری نامیده می‌شود. و ما در این زمینه نسبت به ۱۸ سال گذشته بسیار پیشرفت کرده‌ایم. این باور کردنی نیست، اما در عین حال اتفاق ‌افتاده است. صرفا در قرن گذشته، تلفن آخرین و بزرگترین پیشرفت بشر محسوب می‌ شد اما حالا فن‌آوری به عنصر اصلی زندگی روزمره بشر تبدیل شده است. در این نوشتار به بررسی مزایا و معایب فن‌آوری خواهیم پرداخت. در ادامه با آراد مگ همراه باشید.

مزایا و جنبه‌های منفی فن‌آوری در زندگی روزمره

از ساعت مچی گرفته تا ماشین‌هایی که سوار می‌شویم، هر یک از آن‌ها به سهم خود دیجیتالی شده اند. این فن‌آوری نقش بزرگی در زندگی ما ایفا می‌کند. جهان روز به روز بر محصولات و فرآیندهای مبتنی بر فن‌آوری تکیه می‌کند زیرا فن‌آوری زمان انجام هر کاری را به درستی کاهش می‌دهد. شبکه امنیتی فن‌آوری همیشه حاضر است تا آن را کنترل کند و در مسیر خود نگه دارد و ارتباطات و تعاملات جهانی را سهولت بخشد. با این حال در کنار فواید بی شمارش، می‌تواند صبر، تمرکز و تعامل انسانی را در عین وابستگی به خود کاهش دهد. انتظار پاسخ و واکنش فوری و انجام سریع کارها چیزی نیست که در دنیای خارج از تکنولوژی واقعیت داشته باشد. تکیه بر تکنولوژی به جای تکیه بر تماس مستقیم با انسان سبب می‌شود تا انتظارات ما در همه جنبه های زندگی هم راستا با سرعت تکنولوژی باشد.

فن‌آوری می‌تواند برای جامعه مفید و سودآور باشد اما اغلب برای تنظیم روند پیشرفت، حفظ تغییرات و ثبات پیشرفت ها هزینه می‌شود. بسیاری با این واقعیت که تکنولوژی مزایا و یا معایب متعددی دارد مخالفت می‌کنند. بحث درباره مزایا و معایب فن‌آوری و تکنولوژی، بینش بهتری نسبت به همه ما درباره این موضوع خواهد داد.

در زیر مزایای تکنولوژی در زندگی روزمره آورده شده ‌است:

۱- سهولت دسترسی به اطلاعات

شبکه گسترده جهانی که به اختصار به آن www گفته می‌شود، به این دلیل که اطلاعات سراسر جهان به طور گسترده در اینترنت در دسترس همه است. در حالی که بیشتر اخبار مربوط به رسانه‌های اجتماعی کاملا واقعی هستند، اما ممکن است نتایج تصویری برای اخبار خاص را نیز دنبال کنیم. نه تنها اخبار بیشتری در دسترس است بلکه به لطف تکنولوژی مدرن، تمام این اطلاعات به آسانی در اختیار همه قرار دارد.

آدم می‌تواند کتابی را در راحتی کامل در تخت خود به همراه یک فنجان قهوه بخواند. برای این منظور Ebook ها (کتاب های الکترونیکی) در اینترنت موجود هستند. تکنولوژی مدرن، تلویزیون‌ها را جایگزین رادیوها کرده ‌است، و اکنون حتی تلویزیون هم به “OLED” و “تلویزیون‌های هوشمند” تبدیل شده‌اند. تلاش‌ها برای ایجاد منابع قابل‌ اعتماد اطلاعاتی امروزه بیش از پیش است. همه اینها فقط به خاطر تکنولوژی ممکن می‌شوند.

۲- وقت را ذخیره می‌کند

آیا تا به حال با مشکلات مسیریابی در شهری ناآشنا مواجه بوده‌اید؟ صدر در صد بله، همه ما با چنین مسائلی روبه‌رو شده‌ایم، وقتی به مکانی جدید نقل‌ مکان می‌کنیم. حال چه سفری تجاری باشد و یا مسافرت تفریحی و یا تحصیلی؛ تکنولوژی مدرن به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از اپلیکیشن های مسیر یابی از گردش‌های خود در هر جایی لذت ببرید. فرد می‌تواند به دنبال مکانی خاص بگردد در حالی که آن مکان را بر اساس موقعیت فعلی خود در نقشه جستجو می‌کند و سپس بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد خود فقط انتخاب می‌کند. اپلیکیشن ها نیازی به استراحت ندارند. حتی اجازه نمی‌دهد مسیری را از روی اشتباه و یا غفلت از دست بدهید، و امروزه حتی وضعیت ترافیک در مسیر را هم به شما نشان می‌دهد.

۳- سهولت و پویایی

آیا تا به حال زندگی خود را بدون خودرو و یا دوچرخه تصور کرده‌اید؟ مطمئنا نه به این خاطر که تکنولوژی این چیزها را زیر پای ما قرار داده ‌است. اهمیت یک وسیله نقلیه را می توان به راحتی از این واقعیت استنتاج کرد که فاصله بین ایالات ‌متحده آمریکا و استرالیا حدود ۱۵.۱۷۸ کیلومتر است، اما شما می‌توانید فقط در عرض ۱۶ تا ۱۷ ساعت این مسیر را سفر کنید. حتی کم‌تر از یک روز و هرگز از این ۱۶ تا ۱۷ ساعت زندگی خود پشیمان نخواهید شد. هواپیماها، قطارهای برقی و ماشین‌هایی که هر روز با آن‌ها سروکار داریم این امکان را فراهم کرده‌اند.

۴- روش‌های ارتباطی بهتر

این واقعیت دارد که تکنولوژی مدرن جایگزین فن‌آوری قدیمی شده‌اند و نمی‌توانیم زندگی مان را بدون این جایگزینی تصور کنیم. بیش از یک قرن پیش نامه‌ها به عنوان معمول‌ترین روش ارتباطی بودند، اما در حال حاضر هیچ‌کس حتی به نوشتن یک نامه فکر نمی‌کند، چرا؟ چون کاغذ پستی را به تماس ویدئویی ترجیح نمی‌دهید؟ پیام ‌رسان های فوری و اشتراک گذاری عکس‌ها و ویدیوها در کمترین و کمترین زمان هرگز چنین آسان نبوده است. هیچ چیز از نظر خود تکنولوژی نمی‌تواند سطح آسودگی زندگی ما تضعیف کند. اما درباره استفاده از فن‌آوری چنین نیست و در ردیف ضررهای تکنولوژی قرار می‌گیرد.

۵- بهره وری هزینه

یکی از اهداف اصلی فن‌آوری، ساخت چیزهای ارزان‌تر و مقرون ‌به ‌صرفه  برای همه مردم است. بنابراین، مردم این روزها به دلیل تکنولوژی، بازدهی هزینه خود را می‌بینند. ماشینی از مزایای بزرگ که بسیاری از امکانات را با بهای کم‌تر در دسترس قرار می‌دهد که حتی نمی‌توانیم آن را تصور کنیم. رقابت اغلب بین دو یا چند صنعت رخ می‌دهد که به قیمت‌های پایین‌تر منجر می‌شوند.

۶- نوآوری در بسیاری از زمینه‌ها

تکنولوژی واقعا به دیجیتالی سازی و مدرن ‌سازی بسیاری از زمینه‌ها منجر شده است. چه در رشته پزشکی یا کشاورزی و یا الکترونیک، تکنولوژی منجر به انقلابی جهانی شده ‌است. روش‌های بهتر و جدید در کشاورزی، منجر به غذاهای سالم‌تر و مغذی‌تر می‌شوند. تکنیک “کشاورزی لایه ای” علاوه بر کاهش فضای کشت، غذای بیشتری هم تولید می‌کند.

سلامت بهتر و بیشتر حیوانات، عملکرد سالم‌تر محصولات لبنی و ماکیان را تضمین می‌کند. بخش بهداشت همچنین از رشد تکنولوژی بسیار سود برده‌ است. حتی بیماری‌های لاعلاج مانند سرطان هم اکنون درمان های مناسبی دارند. حوزه‌های دیگری نیز وجود دارند که نمی‌توانند بدون ستون فقرات تکنولوژی دوام بیاورند.

۷- بانکداری پیشرفته

کم‌تر از یک دهه پیش هیچ ‌کسی فکر نمی‌کرد که روزی به جای پول کاغذی از بیت کوئین استفاده کند. ارز مجازی به خاطر کارآیی اش به تازگی تبدیل به ویروسی مفید شده ‌است. در حال حاضر هیچ‌ کس مجبور نیست در صف طولانی بانک‌ها منتظر پرداخت قبض مصرفی خود باشد.

۸- روش‌های یادگیری بهتر

کمی تفریح به کلاس های آموزشی اضافه کنید. می‌توانید مهارت‌های آموزشی خود را بهبود بخشید و از روش‌های علمی برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان استفاده کنید. نرم‌افزارها و ابزارهای الکترونیکی بسیاری برای کمک به روش‌ها و مهارت‌های آموزشی دانش آموزان معرفی می‌شوند. ساده‌ترین مثال ماشین حساب است که می‌تواند فرد را شگفت‌زده کند. محاسبات چندگانه و عملیات‌های دوتایی مختلف، پاسخ فقط یک کلیک است.

۹- ناتوانی ها تبدیل به توانایی می‌شوند

علم و فن‌آوری جدید در حال حاضر تقریبا همه چیز را ممکن کرده ‌است. به تازگی، بریل هایی ساخته شده‌اند که بر اساس پالس‌های الکترونیکی کار می‌کند. پای مصنوعی، عصای سفید هوشمند و واقعا چه چیزی هنوز اختراع نشده است؟  افراد معلول دیگر معلول و یا ناتوان نیستند. مطمئنا به لطف تکنولوژی آن‌ها هم می‌توانند در مسیر طولانی موفقیت در کنار دیگر افراد عادی قرار بگیرند.

۱۰- هوش مصنوعی

مفهوم جدید هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد است و محبوبیت زیادی کسب می‌کند. دلیل این رشد و محبوبیت این است که دوره ی جدیدی از انقلاب برای بشر در راه است. در اینجاف دیگر فقط انسان نیست که قادر است فکر کند، چون این احتمال وجود دارد که یک سیستم هوش مصنوعی هم بتواند فکر کند و حتی جهان را بهبود بخشد. احتمالا با وجود هوش مصنوعی دوران بازنشستگی نسل انسان فرا رسد و شاید این یکی از بزرگ‌ترین الطاف تکنولوژی مدرن به ما باشد.

حال، جنبه‌های منفی فن‌آوری دیجیتالی را بررسی کنیم:

۱. امنیت داده

فن‌آوری دیجیتالی به این معنی است که مقادیر عظیمی از داده‌ها را می توان جمع‌آوری و ذخیره کرد. این امر می‌تواند شامل اطلاعات خصوصی در مورد افراد یا سازمان‌ها باشد. به یقین حفظ این داده‌ها بسیار دشوار است. تنها یک شکاف می‌تواند به معنای از دست رفتن مقادیر عظیمی از اطلاعات خصوصی باشد که به دست مجرمان، تروریست‌ها، دشمنان خارجی و یا سایر نهادهای خرابکار بی‌افتد.

۲- جرم و تروریسم

اینترنت منطقه ای مناسب و بارور برای فعالیت نیروهای متخاصم و جنگ طلب است، به لطف ماهیت بین‌المللی آن، مقیاس بزرگش و ناشناسی نسبی که کاربران می‌توانند از آن لذت ببرند، این بستر را فراهم می‌کند. نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از: تروریست‌ها با استفاده از رسانه‌های اجتماعی فعالیت خود را  ترویج و دیگران را برای اینکار تشویق می‌کنند؛ دلالان مواد مخدر در دارک وب ها تجارت می‌کنند؛ پدوفیل ها با استفاده از اتاق‌های گفتگو و دیگر مکان‌ها به تبادل عکس‌ها، ویدئوها و دیگر اطلاعات می‌پردازند؛ و رژیم‌های مستبد که تلاش می‌کنند انتخابات را در کشورهای دموکراتیک تغییر دهند یا تحریف کنند.

انجمن دانشگاه های آمریکا در فوریه ۱۹۸۵، در گزارشی اعلام کرد ” ما تبدیل به مردمی شده‌ایم که دیگر قادر نیستیم تکنولوژی را که خود اختراع می‌کنیم درک کنیم.

۳- پیچیدگی

ما دیگر ابزارها و دستگاه‌هایی را که هر روز با آن‌ها تعامل داریم، درک نمی‌کنیم. تعمیر یک ماشین مدرن حالا به معنای تعامل آن با یک کامپیوتر است و دیگر فقط موضوع مکانیکی مطرح نیست. با استفاده از گوشی هوشمند می‌توان هر گونه تنظیمات پیچیده را حل کرد. نقص‌های کوچک در یک لپ‌تاپ می‌تواند بسیار هزینه بر و زمان بر باشد.

۴- نگرانی‌های حریم خصوصی

داشتن حریم شخصی در دنیای دیجیتال امروزی بسیار دشوار است و این بزرگترین خطر است که هر لحظه ممکن است داده‌های شخصی شما دزدیده و یا فروخته شوند. برای مثال، هر کسی توانایی گرفتن عکس و فیلم ویدئویی از طریق تلفن همراه خود دارد و سپس آن را به صورت آنلاین به اشتراک می‌گذارد. همه و همه می‌توانند به دنبال افراد آنلاین بگردند و شاید حتی عکس‌های ناخوشایند از افراد پیدا کنند، یا نظرات جنجالی و بحث برانگیز و یا دیدگاه های سیاسی و اجتماعی آن‌ها را در رسانه‌های اجتماعی  و یا وبلاگ‌ها ببینند. دوربین‌های دیجیتال حرکات ما را در مکان‌های عمومی ثبت می‌کنند. در حال حاضر یک ناسازگاری کوچک در اینترنت می‌تواند زندگی فردی را به خاطر چیزی که به اشتراک گذاشته است تهدید کند. کنترل اطلاعات شخصی تان بسیار دشوار و گاهی غیر ممکن است.

۵- قطع ارتباطات اجتماعی

تمایل فزاینده‌ای برای اجتماعی شدن و برقراری ارتباط از طریق دستگاه‌های دیجیتال به جای تماس واقعی در زندگی وجود دارد. این امر به راحتی می‌تواند منجر به قطع ارتباط و حس انزوا و تنهایی شود. که روان شناسان از آن به عنوان تنهایی مدرن یاد می‌کنند. انسان‌ها طی هزاران سال تکامل ‌یافته اند تا ارتباط واقعی با دنیای پیرامون خود داشته باشند، گرفتن این ارتباط وافعی از انسان واقعا ایده خوبی نیست. مطالعات نشان داده‌اند که فقدان ارتباط در زندگی واقعی باعث افسردگی و انواع بیماری‌های روانی در بسیاری از مردم شده‌ است.

تعدادی از مطالعات روانشناسی نشان می‌دهند که دنیای دیجیتال سبب افزایش خطر بیماری‌های روانی شده ‌است. مثال‌ها شامل اتکا به رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط، تهدید و آزار و اذیت های آنلاین، و استرس کاری به دلیل حجم عظیم اطلاعات می‌شوند.

۶- حجم کاری بالا

بسیاری از کارگران مدرن روز خود را صرف نگهداری صدها ایمیل می‌کنند که هر هفته ارسال می‌شوند و همه آن‌ها نیاز دارند خوانده شوند و برخی از آن‌ها به پاسخ‌ و یا انجام کاری نیاز دارند. پیغام های کاری در عصرها یا آخر هفته ها می‌توانند به این معنا باشد که مردم هرگز نمی‌توانند به طور کامل از کار فرار کنند. سازماندهی مقدار حجیمی از داده‌های دیجیتالی برخی مشاغل از جمله چند جلسات، ویدئوهای آموزشی، عکس ها و گزارش‌ها می‌تواند تبدیل به سردردی مزمن برای هر کسی شود.

۷- دستکاری رسانه‌های دیجیتال

رسانه‌های دیجیتال همچون عکس، صدا و ویدیو به راحتی ویرایش می‌شوند و به صورت گسترده هم انجام می‌شود. همیشه ساده نیست که بگوییم چه چیزی واقعی است و چه چیزی ساختگی و جعلی است. عکس‌ها را می توان با استفاده از ابزارهای ویرایش مانند فتوشاپ تغییر داد. فایل‌های صوتی و تصویری دیجیتال را می‌توان تغییر داد.

۸- ناامنی شغلی

قبلا چنین بود که می‌بایست از نظر فیزیکی در محل کار برای انجام کار حاضر باشید، اما اکنون بسیاری از کارها از راه دور و از طریق اینترنت انجام می‌شوند. این به این معنی است که یک کارگر جهان سومی با اقتصادی فلج می‌تواند شما را تحت فشار قرار دهد و شغل تان را بگیرد. به طور فزاینده‌ای، انسان‌ها دیگر برای بسیاری از کارها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، چون کامپیوترها به تدریج جایگزین آن‌ها می‌شوند. به طور مثال شغل رانندگی به محض اینکه وسایل نقلیه بدون سرنشین رانده ‌شوند، از بین خواهد رفت.

تکنولوژی بسیار سرگرم‌ کننده است تا اندازه ای که می‌توانیم در فن‌آوری غرق شویم. اما این مه اطلاعاتی می‌تواند دانش ما را از بین ببرد. دنیل جی. بورستین

۹- سرقت ادبی و حق کپی ‌برداری

رسانه‌های دیجیتال به راحتی کپی و پخش می‌شوند. قوانین حق کپی‌ به طور فزاینده‌ای به اجرا در می‌آیند، تا برای نمونه در صنعت موسیقی و فیلم به هزینه های واقعی خود پی ببرند. بچه‌های مدرسه می‌توانند پروژه‌های کلاسی خود به راحتی از هر جایی کپی کنند، بدون اینکه واقعا چیزی یاد گرفته باشند.

۱۰- افراد جعلی و بی نام و نشان

فن‌آوری دامنه وسیعی را برای کاربران فراهم می‌کند تا هویت خود را پنهان کنند. مطالعات نشان می‌دهد که مردم بیشتر دوست دارند تا رفتارهای ضد اجتماعی داشته باشند زیرا گمان می‌کنند پیامدی متوجه آنان تخواهد شد. قلدری، خشونت، تعقیب، تهدید، و رفتار توهین‌ آمیز همگی با وجود اینترنت و شبکه های اجتماعی به طور چشمگیری افزایش‌ یافته است. افرادی که از هویت های جعلی برای پیش برد اهداف غیر انسانی خود استفاده می‌کنند. برای نمونه، پدوفیل ها برای اجرای اهداف خود و دسترسی آسان به کودکان از هویت های جعلی و دروغی سود می‌برند.

۱۱- وابستگی بیش از اندازه به گجت ها

اتکا به تلفن‌های همراه، کامپیوترها و دیگر ابزارهای هوشمند رایج شده‌ است. بسیاری از مردم اطلاعات تماس، عکس، متون و دیگر اطلاعات شخصی خود را در تلفن همراه، هر روز با خود حمل می‌کنند. اگر آن‌ها را از دست بدهند، یا ابزار از کار بی‌افتد یا از از دسترس خارج شوند، حتما در دردسر می‌افتند. برخی از مهارت‌های اولیه زندگی، مانند پیدا کردن راه و مسیر خود در خیابان‌های یک شهر، با استفاده از سیستم GPS جایگزین شده‌اند.

اعتیاد به بازی کامپیوتری می‌تواند مشکلات متعددی را برای کاربران ایجاد کند. عواقبی هم چون اثرات منفی بر زندگی اجتماعی، امور مالی، دستاوردهای تحصیلی، الگوهای خواب و نیز مشکلات عاطفی و سلامتی.

۱۲- اعتیاد

وب سایت‌های ارتباط جمعی، بازی‌های کامپیوتری، پیام‌رسانی و وب سایت‌های آشنایی همگی می‌توانند اعتیادآور باشند. بازی‌ها می‌خواهند شما بازی کنید تا نسخه بعدی را بخرید. وب سایت‌هایی می‌خواهند که شما با هم تعامل داشته باشید تا آن‌ها بتوانند پول تبلیغاتی وارد کنند. کاربران به هدر دادن مقادیر زیاد زمان و خونریزی برای بازگشت پایین ادامه می‌دهند.

۱۳- زندگی دست دوم

بسیاری از مردم دیگر به طور مستقیم رویدادهای زندگی واقعی را تجربه نمی‌کنند. کنسرت‌های موسیقی و یا نمایش‌های زنده به شکل آنلاین روی تلفن‌های همراه پخش می‌شوند، از وقایع عکس گرفته می‌شود، و صداها ضبط می‌شود. محتوای رسانه‌ها در سایت‌های اجتماعی بارگذاری می‌شوند. زندگی تبدیل به چیزی شده است که از طریق منشور رسانه‌های دیجیتالی به ما تزریق می‌شود و دیگر قادر نیستیم به شکل دسته اول آن را تجربه کنیم.

تکنولوژی توانایی ساختن جهانی است که ما مجبور نیستیم آن را تجربه کنیم. مکس فریش (۱۹۵۷)

۱۴- سازمان دهی و ذخیره سازی

سازماندهی رسانه‌های دیجیتالی بسیار دشوار است. برای مثال، عکس‌ها می‌توانند از طریق دستگاه‌های متعددی مانند تلفن‌های همراه، تبلت ها، لپ ‌تاپ‌ها و هارد درایوها قابل ‌حمل باشند. آیتم‌های فردی را می توان به سختی پیدا کرد، به راحتی حذف یا از دست داد و احتمال از بین رفتن یا دزدیده شدن وسیله‌ای که اطلاعات و یا محتوا در آن ذخیره شده است وجود دارد و یا حتی می‌تواند دچار نقص امنیتی شود. نگهداری و حفظ بلند مدت اطلاعات و محتواهای شخصی از طریق تکنولوژی می‌تواند مشکل باشد. فرمت های فایل در طول زمان تغییر می‌کنند. در برخی موارد، رسانه‌های سنتی می‌توانند ماندگارتر از امثال دیجیتالی خود باشند.

۱۵- قدرت جنگاوری جدید

فن‌آوری به این معنی است که سلاح ها می‌تواند بدون حضور نظامی انسان ها، در هر جایی از جهان مستقر شوند. هواپیماهای بدون سرنشین تبدیل به  بازی های کامپیوتری می‌شوند. موشک‌های بین‌قاره‌ای از راه دور کنترل می‌شوند و شهرها و خیابان ها را هدف می‌گیرند. ماهواره‌ها از فضا عکس و ویدیو می‌فرستند.

۱۶- طول عمر

ابزارهای دیجیتال معمولا طول عمری کوتاه دارند و به سرعت کهنه می‌شوند. همان طور که تکنولوژی به سرعت پیشرفت می‌کند، دستگاه‌ها و ماشین‌ها به سرعت غیر قابل ‌استفاده می‌شوند چون آن‌ها در برخی موارد خیلی کند و ناسازگار با خواسته های انسانی هستند و به سادگی کنار گذاشته می‌شوند.

اکنون بسیاری از وظایف روزمره زندگی می‌توانند بدون بیرون رفتن از خانه انجام شوند. جنبه منفی این امر این است که جامعه در حال افزایش انحصار طلبی است.

۱۷- شخصیت زدایی

جامعه همچنان بیش از پیش به فرسایش خود ادامه می‌دهد، به طوری که ماشین‌های دیجیتالی جایگزین انسان‌ها می‌شوند. افراد به صورت آنلاین خرید می‌کنند، امور بانکی خود را به صورت آنلاین انجام می‌دهند، قبض خود را آنلاین پرداخت می‌کنند و به طور فزاینده‌ای به صورت آنلاین کار می‌کنند. حمل و نقل نیز به سمت اتوماتیک شدن پیش می‌رود.

کلام آخر

قرن بیست و یکم حدود ۱۸ سال قدمت دارد و ما شاهد انفجار انقلاب در تکنولوژی هستیم. مردم آنقدر به تکنولوژی عادت دارند که حتی نمی توانند زندگی را بدون گوشی هوشمند و یا لپ تاپ تصور کنند. از مواد غذایی گرفته تا  آموزش و تحصیل ما انسان ها؛ روند دیجیتالی شدن در هر زمینه‌ای دیده می‌شود.

 

 

شهین غمگسار
مترجم هستم. با واژه‌ها سروکار دارم. و گاهی می نویسم.