تاریخچه میان بر آلت + دیلیت + کنترل

تا به حال به این فکر کرده‌اید که اولین بار چه کسی ایده فشار دادن همزمان سه کلید آلت، دیلیت و کنترل بر روی صفحه کلید را مطرح کرد؟ در این مقاله در مورد تاریخچه آلت + دیلیت + کنترل کمی صحبت می‌کنیم.

بشر از ابتدا و وقتی که کارهایش یک جایی گیر کرد که دیگر جلو نمی‌رفت، دست به دامن شیوه‌هایی می‌شدند که سختی‌های فراوانی داشتند ولی چاره‌ی دیگری نبوده است. وقتی برنامه نویسان شرکت IBM در حال کار بودند و یک جایی در روند کارشان به مشکل می‌خوردند، شاید باورتان نشود که مجبور بودند کامپیوتر‌هایشان از پریز بکشند و دوباره به برق بزنند. کاری که بعضی وقت‌ها ما بعد گذشت چندین سال هنوز به آن متوسل می‌شویم ولی قبل آن شیوه‌های دیگری را نیز امتحان می‌کنیم، مثل فشار دادن همزمان سه کلید نجات دهنده آلت + دیلیت + کنترل.

دیوید بردلی به عنوان مخترع استفاده از این شیوه به همراه تیم ۱۱ نفره خود مشغول کار بر روی IBM PC XT بودند و در آن میان در کنار همه دردسرهای برنامه نویسی، با یک مشکل اعصاب خرد کن هم سر و کله می‌زدند. آن‌ها مجبور بودند هر وقت که کامپیوترهایشان را که به خاطر وجود خطا در کدهایی که نوشته بودند، گیر کرده بودند (به اصطلاح Freeze شده بودند) را از برق بکشند و مجدد همه چیز را از اول راه بیاندازند.

مشکل اصلی اینجا بود که بعضی وقت‌ها که به دنبال پیدا کردن مشکل بودند، این پروسه هر ۵ الی ۱۰ دقیقه اتفاق می‌افتاد و هر ۱۰ دقیقه یک بار باید این سختی را به جان می‌خریدند و کامپیوترشان را یک بار به طور کلی خاموش/روشن می‌کردند. بردلی به دنبال راهی بود که پروسه خاموش روشن شدن را کوتاه‌تر کند.

بعد از هر بار خاموش و روشن کردن کامپیوتر زمان زیادی لازم بود تا امکان استفاده از آن فراهم شود. فشار دادن دکمه Reset هم آن وسط چندان به نظر راه درستی نمی‌آمده چون باعث می‌شده همه کارهای‌شان تا آن لحظه پاک شود (کامپیوترهای آن زمان).

بردلی به این نتیجه رسید باید دستوری را به وسیله فشار دادن چند دکمه اجرا کند که فعالیت‌های کامپیوتر را از نو و مجدد آغاز کند، به علاوه این که امکان فشار دادن این کلید‌ها به صورت غیر عمد نیز وجود نداشته باشد. همین موضوع بود که باعث شد بردلی این ورزش را برای انگشتان ما انتخاب کند.

تعداد خیلی کمی از کاربران کامپیوتر تولیدی IBM از این قابلیت دکمه‌های آلت + دیلیت + کنترل خبر داشتند و کاربری این دکمه‌ها تا اوایل دهه ۹۰ چندان رایج نبود. در اوایل دهه ۹۰ میلادی و با عرضه ویندوز توسط مایکروسافت، این کلیدهای میان‌بر تبدیل به پدیده‌ای جهانی شدند.

از آن موقع به بعد هر موقع هر کامپیوتری در هر جایی به مشکل می‌خورد، راه حل آن فشار دادن آلت + دیلیت + کنترل بود. کد کوچک بردلی حالا موضوع مهمی شده بود. روزنامه‌ها این حرکت سه انگشتی را نجات دهنده بخت بسیاری از کاربران کامپیوتر می‌دانستند و استفاده از آن روز به روز افزوده می‌شد.

آلت + دیلیت + کنترل 

IBM PC XT اولین کامپیوتری بود که میان‌بر آلت + دیلیت + کنترل بر روی آن قابل اجرا بود.در سال ۲۰۰۱ و وقتی همه جمع شده بودند تا بیستمین سالگرد فروش اولین نسخه IBM PC را جشن بگیرند، اتفاق جالبی افتاد. IBM طی آن سال‌ها توانسته بود بیش از ۵۰۰ میلیون کامپیوتر PC را در سرتاسر جهان به فروش برساند و از این بابت صاحب رکورد تلقی می‌شد. در این همایش همه بزرگان عرصه تکنولوژی از جمله بیل گیتس، مدیر عامل آن زمان مایکروسافت و ثروتمندترین فرد آن برهه زمانی، نیز وجود داشتند.

در جریان جلسه پرسش و پاسخ، همه خبرنگاران منتظر بودند تا سوالات خود را در مورد ویندوز XP از بیل گیتس آغاز کنند ولی اولین سوال باعث تعجب همه شد. خبرنگاری از دیوید بردلی پرسید که آیا فکر می‌کرده است، قابلیتی که فقط ۵ دقیقه برای اختراع آن زمان گذاشته بوده است روزی به این شهرت و استفاده گسترده برسد؟

بردلی با خنده جواب می‌دهد: « نه راستش فکرش را نمی‌کردم. البته درست است که من آن را اختراع کردم ولی باید جایزه‌ی شهرتش را با بیل گیتس نصف کنم چون او بود که این قابلیت را در ویندوز معروف کرد.»

البته سال ۲۰۱۳ بیل گیتس اظهار کرد اختراع میانبر آلت + دیلیت + کنترل توسط IBM یک اشتباه بوده و نباید آن را در ویندوز به کار می‌برده است.

بردلی که الان دارد ۷۰ سالگی خود را سپری می‌کند، فکرش را نمی‌کرد این امکانی که  او برای راحتی خودش و تیمش طراحی کرده است، روزی به یک استاندارد در تمامی سیستم‌های عامل تبدیل شود و حتی برخی به آن به عنوان پدیده‌ای در فرهنگ استفاده از کامپیوتر نگاه کنند.