اندروید به زودی از نمایشگرهای تاشدنی پشتیبانی خواهد کرد

نمایشگرهای تاشدنی آینده گوشی های هوشمند هستند و این موضوع چند سالیست که در میان شرکت های بزرگ فناوری در حل پیگیریست. حالا شرکت گوگل اعلام کرده که با همکاری شرکت سامسونگ، پشتیبانی از نمایشگرهای تاشدنی را به اندروید آورده است. با آراد مگ همراه باشید.

گوگل تصمیم گرفته تا به صورت رسمی پشتیبانی از دسته جدید گوشی های هوشمند که با نام “تاشدنی” یاد می شوند را آغاز کند. امروز مدیر ارشد مهندسی شرکت گوگل در کنفرانس Android Dev Summit، که از امروز در شهر کالیفرنیا شروع شده و تا فردا ادامه دارد، عنوان کرد که: “پشتیبانی از این دسته جدید دستگاه ها و بهبود اندروید برای استفاده هرچه بهتر از این قابلیت یک کار بسیار مهم در توانا کردن این سیستم عامل بود که انجام آن لازم و ضروری به نظر می رسید”. البته بیشتر این بهبودها بیشتر شبیه آموزش به توسعه دهندگان بود تا شروع به کار با ابزارهایی کنند که پیش از این در اندروید وجود داشته است.

اگر از اخبار مطلع نیستید باید بگوییم که دستگاه های تاشدنی در حال تبدیل شدن به یک ترند جنجالی و همچنین جزئی جدایی ناپذیر از دنیای تکنولوژی هستند که به زودی تمامی ابعاد آن را فرا خواهد گرفت. امروز روزیست که سامسونگ مخفی کاری را تمام خواهد کرد و پرده از گوشی هوشمند خود با نمایشگر تاشدنی خواهد برداشت. کنفرانس این شرکت همزمان با کنفرانس Android Dev Summit شرکت گوگل است. گوگل در این کنفرانس اعلام کرد که آنها در حال همکاری بسیار نزدیکی با شرکت سامسونگ برای بهبود پشتیبانی اندروید از نمایشگرهای تاشدنی هستند. اما هدف و تمرکز اصلی گوگل بر پرورش هرچه بیشتر پلتفرم اندروید و تبدیل آن به یک پلتفرم ایده آل برای هر OEM یا شرکت سخت افزاری ایست تا به راحتی بتوانند اندروید را به آن چیزی که می خواهد تبدیل کنند.

این موضوع و یکپارچه سازی اندروید بسیار مهم است؛ چرا که گوگل چندین سال است که تلاش می کند تا این پراکندگی سیستم عامل اندروید را کاهش دهد که به نوعی به تلاش بی پایان این شرکت تبدیل شده که هرچه برایش تلاش می کند بدان نمی رسد و این موقعیت نقطه عطفی برای این موضوع است. همانطور که شرکت ها در حال رقابت برای ایجاد سخت افزاری جدید تر و متفاوت تر هستند، اندروید نیز باید خود را با این تولید کنندگان تطبیق دهد و گام به گام با آنها حرکت کند. رقابتی که هم اکنون آغاز شده است…

همانطور که مطلع هستید چند روز پیش شرکت چینی Royole از گوشی خود با نام Flexpai پرده برداشت که از نمایشگر تاشدنی بهره می برد. این دستگاه مقام اولین گوشی هوشمند تاشدنی را به خود اختصاص داده که چنین چیزی برای سامسونگ که خود یکی از بزرگترین تولید کنندگان پنل صفحه نمایش است، کمی گران تمام خواهد شد.

اگر گوگل اقدام به ارائه راه حل برای همگام سازی سخت افزار و نرم افزار در این دستگاه ها را به تولید کنندگان و توسعه دهندگان آموزش ندهد، به زودی خود این افراد دست به کار شده و اقدام به اجرای راه حل های خودشان خواهند کرد که همین امر به سرعت موجب آشفتگی در دنیای اندروید خواهد شد که در نتیجه شاهد افت و یا حتی نابودی آن خواهیم بود.

آقای Sagar Kamdar مدیر محصولات شرکت گوگل خاطر نشان کرد که این شرکت در حال همکاری نزدیک با تولید کنندگان است تا مطمئن شود API توسعه یافته آنها تمامی جوانب را در نظر گرفته است.

اصلی ترین راه و روشی که گوگل به وسیله آن در حال پشتیبانی از نمایشگرهای تاشدنی است، قابلیتی با نام screen continuity است که پیش از این نیز در اندروید وجود داشت. این قابلیت زمانی به کار می آید که سایز نمایشگر تغییر می کند؛ مانند وقتی که تلفنتان را از حالت عمودی به افقی می چرخانید یا برنامه های اندروید را در پنجره های مختلف در Chrome OS اجرا می کنید.

آقای Kamdar در ادامه توضیحات خود افزودند: “این یک شیوه برخورد جدید برای قابلیتیست که پیشتر وجود داشته است”. پس اگر شرکتی بخواهد پشتیبانی از نمایشگرهای تاشدنی را به اندروید اضافه کند، فقط باید مطمئن شود که این قابلیت ها را به درستی و در جای مناسب خود استفاده کرده باشد.

مدیر محصولات شرکت گوگل طی سخنان خود به این موضوع اشاره کرد که هم اکنون بسیاری از برنامه های اندروید از این API استفاده می کنند. اما اگر از سیستم عامل Chrome OS استفاده کرده باشید متوجه خواهید شد که بسیاری از برنامه های سوم شخص برای حالت Windows Mode بهینه نشده اند و این برنامه ها قطعا در نمایشگرهای تاشدنی نیز عملکرد مناسبی از خود نشان نخواهند داد و به بلای جان این دستگاه ها تبدیل خواهند شد. این بخشیست که گوگل در حال مرتفع کردن آن است تا برنامه های بهینه تر و یک دست تری در فروشگاه آنلاین اندروید قرار گیرند.

ما جویای این شدیم که آیا گوگل راهی برای مجاب کردن توسعه دهندگان برای استفاده از این قابلیت های جدید در برنامه های قدیمی خود مقرر کرده است یا خیر. طبق گفته گوگل آنها راه های مختلفی را بررسی و آزمایش کرده اند و راه های جدید دیگری نیز در آینده منتشر خواهد شد؛ اما امروز چیزی برای عرضه وجود ندارد.

اگر گوگل اقدام به ارائه راه حل برای همگام سازی سخت افزار و نرم افزار در دستگاه های تاشدنی را به تولید کنندگان آموزش ندهد، به زودی شاهد دست به کار شدن این افراد و ارائه راه حل ها شخصی خواهیم بود که این موضوع موقعیت اندروید را به شدت خطر خواهد انداخت…

آینده دستگاه های تاشدنی تنها برای اندروید خواهد بود؟

اندروید تنها مقصد دستگاه های تاشدنی نخواهد بود؛ همانطور که پیشتر غول نیمه هادی دنیا یعنی اینتل نیز دستگاه خود با نمایشگر تاشدنی را به نمایش گذاشت که از سیستم عامل ویندوز ۱۰ استفاده می کرد. دستگاهی با صفحه نمایش دوگانه که اینتل سعی در نمایش قابلیت های این دستگاه را داشت. هرچند هر دو دستگاه همانند هم مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

مایکروسافت نیز طبق شایعات مدت زیادیست که در حال تحقیق و توسعه دستگاه هوشمندی با نمایشگر تاشدنی است که قرار است تا آرزوی چندین ساله طرفداران خود برای ساخت کامپیوتر جیبی را به واقعیت تبدیل کند. پانوس پانای مدیر ارشد بخش Surface مایکروسافت نیز چندی پیش عنوان کرد که یکی از آرزوهای بزرگ او داشتن یک کامپیوتر جیبیست. اون این دستگاه را “فرزند خود” خطاب کرد.

مطمئناً گوگل برنامه های بیشتری برای مجهز کردن اندروید برای پشتیبانی از این دسته بندی جدید دستگاه ها دارد که در آینده به رونمایی از آنها خواهد پرداخت. امروز گوگل برای پاسخ به سوالات اساسی تر آماده نبود؛ سوالاتی مانند: آیا گوگل برای دستگاه های تاشدنی، صفحه نمایشی پیش فرض تعریف خواهد کرد؟ آیا پشتیبانی بهتری از قابلیت Drag-n-Drop به نمایشگرهای تاشدنی در حالت کامل، خواهد شد؟ آیا تولید کنندگان سخت افزار به مجوزهای متفاوتی برای تولید دستگاه های تاشدنی احتیاج خواهند داشت؟

امید می رود تا سامسونگ طی کنفرانس امروز خود، توضیحات بیشتری درباره نقشه این شرکت برای دستگاه های تاشدنی به همگان ارائه دهد. یا حتی دستگاه تاشدنی خود را به معرض نمایش عموم بگذارد! گوگل هم کم و بیش اشاره هایی به این موضوع کرد؛ این شرکت طی کنفرانس خود اعلام کرد که آنها در حال همکاری نزدیکی با سامسونگ هستند تا این شرکت (یعنی سامسونگ) خود را برای عرضه دستگاه جدیدی در اوایل سال ۲۰۱۹ آماده کند.

به نظر شما روی آوردن شرکت ها در سال ۲۰۱۹ به تولید دستگاه هایی به نمایشگرهای تاشدنی می تواند انقلابی در صنعت گوشی های هوشمند باشد؟ شما کدام یک را می پسندید؟ گوشی بدون حاشیه یا دستگاهی با نمایشگر تاشدنی که هم گوشی باشد و هم تبلت؟

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))