اطلاعاتی پیرامون Andromeda OS مایکروسافت منتشر شد

چندی پیش مایکروسافت برای توسعه دهندگان سیستم ابری خود با نام آژور، کنفرانسی تدارک دید و در اسلاید هایی که به نمایش گذاشت به پروژه Andromeda OS نیز اشاراتی کرد. با مجله تخصصی آراد موبایل همراه باشید تا به بررسی اطلاعات منتشر شده بپردازیم.

به نظر می رسد که مایکروسافت پس از کنار گذاشتن Windows Phone قصد کناره گیری از بازار موبایل را ندارد و در پشت پرده در حال تدارک دیدن دستگاهی جدید به همراه سیستم عاملی جدید است تا همانند دیگر دستگاه های خانواده سرفیس، دسته بندی جدیدی در دنیای گوشی های هوشمند ایجاد کند.

طبق اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده، مایکروسافت در حال توسعه سیستم عاملی با نام Andromeda OS است که پوسته ی تطبیق پذیر استفاده می کند و توانایی اجرا بر روی دستگاه های مختلف -از ساعت هوشمند گرفته تا سرفیس هاب غول پیکر- را دارد. اما چندی پیش خبری بر تعطیل شدن این پروژه منتشر شد که دوستداران این برند بزرگ را کمی ناامید کرد.

طرح مفهومی از Surface Note | طراح: Ryan Smalley
طرح مفهومی از Surface Note | طراح: Ryan Smalley

اما چند روز پیش کاربری در رددیت با نام silentcrs عکسی از کنفرانسی که برای توسعه دهندگان برگزار شده بود منتشر کرد. در این عکس بطور واضح مشاهده می کنیم که در مقابل پروژه ای که با نام Andromeda شناخته می شود، عبارت Proposed تایپ شده است و نشان این از این دارد که این پروژه در حال پیشرفت است. اگر خوب به تصویر منتشر شده دقت کنیم خواهیم دید که Andromeda در بخش OS/Core/SiGMA قرار داده شده است و با نگاهی به چارت بالای آن مشاهده می کنیم که حدود ۳۴% از مراحل SiGMA انجام شده است و چیزی در حدود نیمی از آن نیز در حال انجام است.

نمای کامل از پیشرفت مایکروسافت در ساخت Andromeda OS
نمای کامل از پیشرفت مایکروسافت در ساخت Andromeda OS

این اطلاعات تنها چند هفته پس از انتشار ناگهانی فایل های پکیج زبان برای Andromeda OS در فروشگاه مجازی مایکروسافت، منتشر شده است که نشان از این دارد که مایکروسافت بطور مداوم در حال کار بر روی این پروژه است و سعی بر آن دارد تا هرچه زودتر آن را آماده انتشار کند.

نگاهی نزدیک تر به پروژه هایی که در دل SiGMA وجود دارند
نگاهی نزدیک تر به پروژه هایی که در دل SiGMA وجود دارند

به مرحله اجرا رساندن این پروژه برای مایکروسافت بسیار سودمند خواهد بود چرا که هم اکنون تمامی دستگاه های مایکروسافت اعم از خانواده سرفیس و اکس باکس از هسته ویندوز استفاده می کنند اما تفاوت های بسیاری در زمینه پشتیبانی از نرم افزار های مختلف دارند. با تحقق یافتن Andromeda OS که سیستم عاملی ماژولار است، این شرکت می تواند با ساخت یک سیستم عامل واحد، آن را برای تمامی دستگاه ها عرضه کند. فرقی نمی کند دستگاه کوچک باشد یا بزرگ، سیستم عامل به طور خودکار تشخیص می دهد که در چه دستگاهیست و خود را با سایز صفحه نمایش آن تطبیق می دهد.

همچنین این موضوع باعث می شود تا حجم سیستم عامل در دستگاه هایی مانند ساعت هوشمند بسیار کمتر از چیزی که در حال حاضر هست، بشود و این مهم مایکروسافت را بیش از پیش وارد صنعت اینترنت اشیا خواهد کرد و در زمینه دستگاه های پوشیدنی نیز قد علم خواهد کرد.

طرح مفهومی از Surface Note | طراح: Ryan Smalley
طرح مفهومی از Surface Note | طراح: Ryan Smalley

دستگاه انعطاف پذیر Andromeda

در داخل بسته زبان Andromeda OS که پیشتر منتشر شده بود اطلاعاتی در زمینه دستگاهی با نام Andromeda وجود داشت که از دو صفحه نمایش در سمت راست و چپ بهره می برد. این موضوع باعث شد تا شایعه ی دستگاه افسانه ای Surface Phone بیش از پیش رنگ واقعیت به خود بگیرد. اینطور به نظر می رسد که مایکروسافت در حال آماده سازی دستگاه انعطاف Andromeda با سیستم عامل Andromeda OS است (ممکن است تشابه اسمی کمی گیج کننده باشد اما هر دو نام، اسم رمزی برای محصولات یاد شده هستند) تا از این طریق دوباره وارد صنعت گوشی هوشمند شود.

زمان عرضه

هنوز زمانی برای عرضه این دو محصول تعیین نشده است. اما با کنار هم گذاشتن پازل های می توان به صورت تخمینی به این مهم دست یافت. مایکروسافت دستگاه انعطاف پذیر خود را برای سال ۲۰۱۸ برنامه ریزی کرده بود اما به دلیل آماده نبودن نرم افزار آن یعنی Andromeda OS عرضه آن را به تعویق انداخت. سپس ردموندی ها Surface Hub جدید را معرفی کردند که به دلیل آماده نبودن نرم افزار آن (که همان Andromeda OS یاد شده است) تاریخ عرضه آن را سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ اعلام کرد. همچنین در مدل بزرگتر و پیشرفته ترِ این دستگاه اواخر ۲۰۱۹ عرضه خواهد شد. پس بنابراین می توان نتیجه گرفت که عرضه دستگاه انعطاف پذیر مایکروسافت در شش ماهه دوم سال با کامل شدن سیستم عامل Andromeda OS معرفی خواهد.

مایکروسافت می تواند با یک دستگاه انعطاف پذیر دوباره به دنیای گوشی های هوشمند بازگردد؟ آیا رویای چندین ساله مایکروسافت برای عرضه یک سیستم عامل واحد برای دستگاه های مختلف تحقق خواهد یافت؟ نظرات خود را پیرامون موضوعات یاد شده با ما به اشتراک بگذارید.

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))