iPhone 12 فاقد نمایشگر ۱۲۰ هرتز خواهد بود

iPhone 12
iPhone 12

چند ماه قبل شرکت اپل از جدیدترین مدل از تبلت‌های پرچمدار iPad Pro خود که یک ویژگی جدید با خود به همراه آورده بودند، رونمایی کرد. آن‌ها اولین محصولات شرکت اپل بودند که نرخ به روزرسانی تصویر نمایشگر آن‌ها ۱۲۰ هرتز بود. اپل نیز اسم این فناوری را ProMotion گذاشت. بر اساس برخی از گزارش‌هایی که در طی چند وقت اخیر منتشر شده است، iPhone 12 Pro با نمایشگر ۶.۱ اینچی و iPhone 12 Pro Max با نمایشگر ۶.۷ اینچی خود نیز قرار بود دارای نمایشگرهایی با نرخ به روزرسانی ۱۲۰ هرتز باشند. اما ظاهرا اپل پس از گذشت مدتی از این تصمیم منصرف شد. با آرادمگ همراه باشید.

هنوز هم شایعه‌هایی وجود دارد که مدل‌های رده بالاتر سخت افزاری در اختیار خواهند داشت که قابلیت پشتیبانی از نرخ به روزرسانی تصویر بالایی دارند و تصمیم اپل برای استفاده کردن یا عدم استفاده از فناوری ProMotion در سری آیفون ۱۲ به طول عمر و ظرفیت باتری آن‌ها بستگی دارد. اخیرا، شرکت اپل در گزارش مالی آخیر خود به طور رسمی تایید و اعلام کرد که سری آیفون ۱۲ را امسال کمی دیرتر از سال گذشته راهی بازار خواهد کرد و همین امر نیز منجر به بوجود آمدن حدس و گمانه زنی‌های جدیدی شد که شاید شرکت اپل قصد دارد از فرصت بیشتری که در اختیار دارد، استفاده کند تا صفحه نمایش گوشی‌های موبایل هوشمند پیش روی خود را به نرخ به روزرسانی ۱۲۰ هرتز مجهز کند و علاوه بر این، یک سری چیزهای دیگر نیز که فرصت پیاده سازی آن‌ها را نداشت، در این سری به کار بگیرد.

اما اکنون بر اساس صحبت‌های تازه Ross Young، یکی از معتبرترین و قابل اطمینان‌ترین اینسایدرهای صفحه نمایش در صنعت گوشی‌های موبایل هوشمند، چنین چیزی به هیچ وجه رخ نخواهد داد. اوایل، اجماع نظرات افراد صاحب نظر این بود که اپل قصد ندارد با استفاده کردن از صفحه نمایش‌های ۱۲۰ هرتز و فناوری ProMotion در سری آیفون ۱۲ طور عمر باتری آن‌ها را به خطر بیاندازد و آن را کوتاه‌تر از چیزی که هستند، کند. زیرا امسال طول عمر باتری آن‌ها به دلیل قابلیت پشتیبانی از فناوری نسل پنجم اتصالات یا همان ۵G به اندازه کافی ضربه خورده است و نباید بیش از این آن را به خطر انداخت. پس از مطرح شدن این فرضیه، شایعه‌های جدیدی حول این محور شروع به پدیدار شدن کردند که این غول فعال در حوزه فناوری و تکنولوژی‌های پیشگام، گوشی‌های موبایل جدید خود در سری iPhone 12 را به باتری‌های بزرگ‌تری مجهز خواهد کرد تا از این مشکلات جلوگیری کند.

خب،‌ این پیشرفت نیز در نهایت حاصل نشد و راه به جایی نبرد. زیرا اخیرا یک سری از اطلاعات فاش شده از سری iPhone 12 اپل نشان داده‌اند که ظرفیت باتری آن‌ها نه تنها نسبت به گذشته افزایش پیدا نخواهد کرد، بلکه اپل امسال از باتری‌های کوچک‌تری نیز در گوشی‌های بعدی خود نسبت به نسل آیفون ۱۱ استفاده خواهد کرد. بر اساس اظهارات یکی از کاربران یوتیوب به اسم Filip Koroy از Everything Apple Pro و همینطور Max Wenbach از انجمن توسعه دهندگان XDA، مشکل اصلی مربوط به وجود دستگاهی به اسم iPhone 12 Pro در این لاین آپ است. مدتی پیش خود Koroy به این موضوع اشاره کرده بود که صفحه نمایش گوشی هوشمند پیش روی iPhone 12 Pro Max قابلیت پشتیبانی کردن از نرخ به روزرسانی تصویر ۱۲۰ هرتز از طریق فناوری ProMotion در اختیار خواهد داشت. اما Ross Young عقیده دارد که چنین چیزی امکان پذیر نیست. او مدتی پیش ادعاهای اولیه را که می‌گفتند از نظر تئوری، مدل‌های سری iPhone 12 قابلیت پشتیبانی کردن از نرخ به روزرسانی تصویر ۱۲۰ هرتز دارند را تکذیب کرده بود و این به خود اپل بستگی دارد که در نهایت تصمیم بگیرد این ویژگی را در سری آیفون ۱۲ در دسترس قرار دهد یا خیر.

منابع ما نشان می‌دهند که در آیفون‌های جدید هیچ سخت افزاری برای صفحه نمایش ۱۲۰ هرتز وجود ندارد.

البته که با وجود صفحه نمایش ۶۰ هرتزی در سری iPhone 12 دنیا به آخر نمی‌رسد اما در هر صورت، عدم وجود این ویژگی در دورانی که حتی برخی از گوشی‌های میان رده بازار نیز اکنون حداقل به صفحه نمایش‌های ۹۰ هرتز مجهز شده‌اند، برای کاربران ناامید کننده است. بر اساس شناختی که در طی چند سال اخیر از شرکت Apple به دست آورده‌ایم، می‌دانیم که آن‌ها کسی نیستند که بدون تکمیل تکنولوژی‌های جدید از تمام جنبه‌های مختلف، به سراغ استفاده کردن از آن‌ها بروند و پیشگام یک فناوری باشند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.