مدیرعامل اپل درمورد نژاد پرستی صحبت می‌کند

در حال حاضر ایالات متحده در جریان اعتراضات و تحرکات مداوم و دنباله دار که ناشی از قتل جورج فلوید است، دچار آسیب و تنش شده است. در واکنش به این موضوع، مدیرعامل شرکت اپل یک بیانیه جدید به انتشار رسانده است و نابرابری‌هایی که جامعه‌ی سیاه پوستان در آمریکا با آن‌ها مواجه هستند را تصدیق کرده است. بیانیه‌ی جدید Tim Cook، مدیر عامل شرکت آمریکایی شناخته شده‌ی اپل، با عنوان “صحبتی از نژادپرستی” به انتشار رسیده است که شما هم می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات بیشتر درمورد این موضوع و آگاهی پیدا کردن از بخشی از متن این بیانیه، همچنان در ادامه این مطلب نیز همچنان با آرادمگ همراه باشید.

تیم کوک در این بیانیه این طور نوشته است که: “آن گذشته‌ی دردناک، هنوز هم امروز وجود دارد – نه تنها در شکل خشونت، بلکه در تجربه‌ی هر روزه از تبعیض شدیدی که به طور عمیق ریشه دوانده است. ما آن را در سیستم عدالت کیفری خود مشاهده می‌کنیم. و همچنین در تعداد زیادی از افکار بیمار که برعلیه جوامع قهوه‌ای و سیاه وجود دارد. و یا در نابرابری‌هایی که در خدمات مجاور و یا حتی تحصیلاتی که فرزندان ما دریافت می‌کنند، قابل دیدن است.

با وجود این که قوانین ما اکنون تغییر پیدا کرده است، اما حقیقت این است که حمایت‌های آن‌ها هنوز به طور جهانی و در سطح بین المللی اعمال نمی‌شود. از زمانی که من در آمریکا بزرگ شدم تا به حال، پیشرفت‌های بسیار زیادی در این کشور به وجود آمده است اما این موضوع نیز در عین حال به همین اندازه حقیقت دارد که جوامع رنگین پوست همچنان از تروما و تبعیض نژادی رنج می‌برند و این رنج همچنان هنوز هم برایشان ادامه دارد. من از افراد زیادی تا به حال شنیده‌ام که شما احساس ترس می‌کنید – احساس ترس از جامعه‌ی خود، احساس ترس از زندگی روزمره خود و ظالمانه‌تر و بی رحمانه‌تر از همه‌ی این‌ها، احساس ترسی که شما از پوست خود دارید. ما تا زمانی که نتوانیم آزادی از ترس را برای تک تک افرادی که عشق، زندگی و کار خود را وقف این کشور کرده‌اند تضمین کنیم، نمی‌توانیم دلیلی برای جشن گرفتن در این جامعه داشته باشیم.

در اپل، ماموریت و هدف اصلی ما همیشه این بوده و خواهد بود که تکنولوژی‌هایی خلق کنیم که این قدرت را در اختیار مردم قرار دهند که بتوانند دنیا را برای بهتر شدن، تغییر دهند. تنوع، همیشه برای ما نیرو بخش بوده و همیشه سعی کردیم از انواع و اقسام افراد مختلف با هر سبک و روش زندگی که داشتند، با آغوش باز استقبال کنیم و تا جایی که در توان داشتیم، تلاش کردیم تا شرکتی به وجود بیاوریم که از همه‌ی مردم با هر رنگ و نژادی تشکیل شده باشد.

اما ما باید بیشتر تلاش کنیم و کارهای بیشتری انجام دهیم. ما به ادامه دادن کار خود متعهد هستیم تا منابع و تکنولوژی‌های ضروری و مهم خود که تحت حمایت سیستم مدارس هستند را در اختیار مردم قرار دهیم. ما متعهد هستیم که به مبارزه با نیروهای بی عدالتی زیست محیطی مانند تغییرات آب و هوا همچنان ادامه دهیم که به طور نامتناسب به جوامع سیاه پوست و همینطور سایر جوامع افراد رنگین پوست آسیب وارد می‌کند. ما متعهد می‌شویم که نگاه خود را به آینده بدوزیم و پیشرفت خود را در جهت ایجاد تنوع بیشتر پیش ببریم؛ تا زمانی که تمام ایده‌های عالی فرصت شنیده شدن داشته باشند. و همچنین ما به سازمان‌های مختلفی از جمله “ابتکار عمل عدالت برابر” کمک‌های مختلف خود را اهدا می‌کنیم. این دسته از سازمان‌ها بی عدالتی‌های نژادی و زندانی شدن جمعی را به چالش می‌کشند. ما با هر نفسی که می‌کشیم، باید متعهد باشیم که آن تغییری هستیم که قصد داریم ایجاد کنیم تا بتوانیم یک دنیای بهتر خلق کنیم که فقط جای بهتری برای زندگی کردن باشد.”

جالب است که بدانید این بیانیه‌ی مفصل و طولانی از مدیرعامل شرکت اپل در ابتدا به طور داخلی فقط برای کارمندان این شرکت ارسال شده بود؛ هر چند که یک نسخه‌ی کاملا متفاوت از این بیانیه بود. نسخه‌ی اولیه این بیانیه از مدیرعامل اپل کمی بیشتر درمورد نحوه‌ی کمک کردن به سازمان‌های بی عدالتی‌های نژادی و غیره صحبت کرده بود و جزئیات بیشتری در این زمینه اختیار کارمندان قرار داده بود. در هر صورت، ظاهرا آمریکا فقط به یک جرقه نیاز داشت تا آتش زیر خاکستر بی عدالتی برعلیه جوامع سیاه پوست، زبانه بکشد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.