بنچمارک iPhone 12 Pro Max در AnTuTu منتشر شد

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12

اگرچه شرکت اپل هیچ یک از مدل‌های چهارگانه گوشی‌های هوشمند پیش روی خود از لاین آپ آیفون ۱۲ را در رویداد سپتامبر Time Flies خود رونمایی و معرفی نکرد، اما تمام جزئیاتِ قلب تپنده‌ی آن‌ها یعنی چیپست Apple A14 را اعلام کرد. بر اساس ادعاهای خود شرکت اپل در معرفی از این چیپست، اکنون باید انتظار داشته باشیم که سرعت پردازنده مرکزی (CPU) آن ۱۷ درصد و قدرت پردازنده گرافیکی (GPU) آن نیز ۸ درصد بهتر از نسل قبلی آن یعنی Apple A13 Bionic شده باشد. با توجه به این ادعا، اخیرا یک تست بنچمارک از iPhone 12 Pro Max در پلتفرم بنچمارک گیری AnTuTu منتشر شده است که نشان می‌دهد آمار و ارقامی که اپل در رویداد معرفی از این چیپست اعلام کرده بود به اندازه کافی به واقعیت نزدیک هستند. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر از این موضوع و بنچمارک iPhone 12 Pro Max همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

یک تست بنچمارک جدید که بر روی گوشی هوشمند iPhone 12 Pro Max اجرا شده است، نشان می‌دهد که امتیاز پردازنده مرکزی این گوشی اکنون ۱۶ درصد نسبت به قبل افزایش پیدا کرده و نتایج مرتبط با GPU آن نیز ۴ درصد بهبود داشته است. علاوه بر این، تست بنچمارک iPhone 12 Pro Max نشان می‌دهد که سرعت حافظه آن نیز اکنون با یک جهش قابل توجه، ۲۲ درصد افزایش پیدا کرده است اما روی هم رفته، می‌توان گفت ارتقاء عملکرد گوشی پرچمدار پیش روی شرکت اپل حداقل تا اینجا، چندان چشمگیر نبود که مثل هر سال بگوییم چند برابر رشد کرده است و این بار فقط یک ارتقاء جزئی پیدا کرده است.

گوشی پرچمدار پیش روی شرکت اپل در تست بنچمارک قبل از عرضه (و حتی معرفی رسمی) خود، موفق به کسب ۵۷۲ هزار و ۳۳۳ امتیاز در پلتفرم بنچمارگ گیری AnTuTu شده است که شاید نسبت به اسم و رسم سنگینی که این گوشی دارد، امتیاز کاملا کمی به نظر برسد؛ مخصوصا با در نظر گرفتن این که رقیبان اندروید این شرکت و گوشی‌های آیفون ۱۲ آن‌ها که از چیپست‌های پرچمداری مانند Snapdragon 865 Plus استفاده می‌کنند، معمولا به راحتی مرز ۶۰۰ هزار امتیاز را رد می‌کنند و از این مرز عبور می‌کنند. اما حقیقت قابل توجه و مهمی که وجود دارد، این است که مقایسه‌ی بنچمارک بین دو پلتفرم و سیستم عامل مختلف به این شکل، واقعا نمی‌تواند معیار دقیق و خوبی باشد که مثلا بگوییم چون امتیاز بنچمارک iPhone 12 Pro Max نتوانسته به مرز ۶۰۰ امتیاز نزدیک شود، نمی‌تواند گوشی خوبی باشد و از گوشی‌های مجهز به Snapdragon 865 ضعیف‌تر است. زیرا معمولا بین این دو پلتفرم تفاوت‌های اساسی و بزرگی در نحوه انجام و اجرای وظایف وجود دارد.

با در نظر گرفتن توضیحات بالا، شاید مقایسه کردن بنچمارک آیفون ۱۲ پرو مکس با A13 منطقی‌تر باشد و بتواند معنای بهتری داشته باشد. اگر این دو نسل را با یکدیگر مقایسه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که اولین چیپست موبایل ۵ نانومتری دنیا آنچنان که عده بسیار زیادی از مردم از آن انتظار داشتند، نمی‌تواند عمل کند و اختلاف چندان بزرگ و قابل توجهی که انتظار می‌رفت نسبت به نسل قبلی خود داشته باشد، ارائه نمی‌کند. سه توضیح درمورد این ناتوانی وجود دارد که به ذهن خطور می‌کنند.

اول این که احتمال دارد اپل در حین پروسه توسعه و تولید چیپست A14 بیشتر ترجیح داده باشد که باتری، نسبت به عملکرد اولویت بیشتری داشته باشد تا باعث شود که A14 انرژی کم‌تری مصرف کند و در عین حال، درمورد عملکرد نیز به چیزی دسترسی پیدا کند که تقریبا برابر و یکسان با نسل قبلی آن باقی مانده و فقط مقدار کمی نسبت به آن بهبود پیدا کرده است. به احتمال زیاد، بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین دلیل این که A14 ارتقاء چندان زیادی در عملکرد خود نسبت به نسل قبل پیدا نکرده، همین است زیرا در دستگاه پیشگامی که به چیپست Apple A14 مجهز شده است، یعنی نسل چهارم تبلت Apple iPad Air از شرکت اپل، علیرغم این که ظرفیت باتری آن نسبت به نسل سوم این تبلت ۸ درصد کاهش پیدا کرده، اما طول عمر تقریبا مشابه و یکسانی با نسل قبلی خود دارد که دلیل اصلی آن می‌تواند بهینه سازی سنگین باتری در چیپست Apple A14 باشد.

اما از سوی دیگر، حرکت کردن به سمت چیپست‌های ۵ نانومتری و استفاده کردن از آن‌ها در تبلت‌ها و گوشی‌های موبایل هوشمند، ممکن است آنطور که همه‌ی ما امیدوار بودیم، باعث پیشرفت و ارتقاء چشمگیر عملکرد این دستگاه‌ها نشود. به عبارت دیگر، ما از چیپست‌های ۵ نانومتری توقع زیادی داریم اما آن‌ها نمی‌توانند پاسخگوی توقع ما باشند. در حالی که از نظر تئوری، پروسه‌ی تقریبا ۳۰ درصد کوچک‌تر، باید باعث ارتقاء چشمگیر عملکرد شود و بهبود قابل توجهی در آن ایجاد کند اما در عمل، ممکن است زمان بیشتری نیاز باشد تا سازندگان و توسعه دهندگان بتوانند از تمام پتانسیل‌هایی که چیپست‌های ۵ نانومتری در اختیار دارند، استفاده کنند.

آخرین تئوری در توضیح عملکرد نه چندان قدرتمندتر Apple A14 نسبت به نسل قبلی آن نیز می‌تواند این باشد که نمونه‌ای که مورد تست بنچمارک قرار داده شده است، ممکن است یک نمونه اولیه باشد که در اختیار مهندسان و طراحان قرار دارد و عملکرد محصولات نهایی که در نسخه نهایی گوشی‌های آیفون ۱۲ پرو مکس قرار می‌گیرند، ممکن است بسیار بهتر از چیزی باشد که امروز دیدیم. اما به توجه به این که خود شرکت اپل مدعی شده است که سری آیفون ۱۲ دستاوردها و پیشرفت‌های متوسطی خواهند داشت که نزدیک به این نتایجِ این بنچمارک خواهند بود، این تئوری از دو تئوری دیگر احتمال کم‌تری دارد که واقعیت داشته باشد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.