تولید اپل در هند پتانسیل زیادی برای رشد کردن دارد

با وجود این که بخش زیادی از کار تولید و ساخت گوشی‌های آیفون شرکت اپل توسط شرکت‌های قراردادی خارج از کشور چین صورت می‌پذیرد، اما این شرکت برخی از مدل‌های خودش را در کشور هند نیز تولید می‌کند.

جالب است که بدانید این شرکت گوشی‌های زیادی از جمله iPhone 7, iPhone X و همینطور iPhone XR را در این کشور تولید کرده است. بدین ترتیب، شرکت اپل برای هر یک از مدل‌هایی که از گوشی‌های یاد شده در کشور هند به فروش رسانده است، از پرداخت ۱۰۰ دلار مالیات برای هر کدام از آن‌ها طفره رفته است و به این شکل عوارض را دور زده است. در حقیقت، این کار اپل را قادر می‌کند که از ابتکار عمل “ساخت در هند” که توسط Narendra Modi، نخست وزیر کشور هند، پایه گذاری شده است، پیروی کند. با وجود این که کشور هند دومین بازار بزرگ فروش گوشی‌های هوشمند در دنیا به شمار می‌رود، اما یک بازار در حال توسعه محسوب می‌شود. این موضوع به این معنی است که مشتریان بازار این کشور دارای محدودیت‌های شدید مالی هستند. و دقیقا به همین علت است که شرکتی مانند شیائومی که کار اصلی آن تولید گوشی‌های مقرون به صرفه است، یکی از شرکت‌هایی است که بیشترین سهم را از بازار کشور هند در اختیار دارد اما اپل فقط مدل‌های قبلی خود که دچار یک افت قیمت شدید شده‌اند را در این کشور تولید می‌کند. در هر صورت، شما همچنان در ادامه این مطلب نیز می‌توانید با ما همراه باشید تا اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتری در این رابطه در اختیارتان قرار دهیم.

اما هند اخیرا یک تغییر جدید در قانون ایجاد کرده است که ممکن است منجر به تولید گوشی‌های بیشتری در این کشور شود که شامل مدل‌های حال حاضر بازار نیز می‌شود. مدتی قبل Economic Times گزارش کرده بود که دولت کشور هند طرح تشویق مرتبط با تولید (PLI) را اکنون بازنگری کرده است. یکی از بندهایی که در این طرح مطرح شده بود، کارخانه‌ها و ماشین آلات وارداتی از کره جنوبی و چین را با تخفیف ۴۰ درصدی ارزش گزاری کرده بود. بنابراین، می‌توان گفت که اگر شرکت اپل هم قصد دارد به حد معینی از درآمدزایی در کشور هند دست پیدا کند، باید دقیقا همین تجهزیات را در هند خریداری کند و یا بیش از دوبرابر آنچه که ماشین آلات نیاز دارند، تجهیزات وارد کند.

البته به دلیل تغییر پیدا کردن PLI شرکت‌ها و تولید کننده‌های پرشمار دیگری نیز وجود دارند که در کنار اپل به دنبال گسترش دادن تولید خودشان هستند که از این دست می‌توان به شرکت‌های زیادی از جمله سامسونگ، Foxconn, Oppo, Vivo, و یا Flextronics اشاره کرد. گفته می‌شد بندی که ماشین آلات و تجهزیات مورد نیاز خط تولید را فقط ۴۰ درصد ازرش گذاری کرده بود، اجازه نمی‌داد که اپل تجهیزات تولید را از Foxconn و Wistron به هند منتقل کند. علاوه بر این، دولت کشور هند اکنون موافقت کرده است که قبل از این که هر گونه تغییر جدیدی در قوانین PLI ایجاد کند، حتما صعنت گوشی‌های موبایل هوشمند را نیز در تمام گفت و گوها و مذاکراتی که انجام می‌شود، مشارکت بدهد.

با این حال، تنها شرکت‌هایی که تا قبل از آن در این کشور سرمایه گذاری کرده باشند و همچنین تولید خود را در هند آغاز کرده باشند، حق مشارکت کردن در این گفت و گوها را پیدا خواهند کرد. همه‌ی این اقدامات بخشی از نقشه‌های دولت کشور هند در جهت جذب کردن سرمایه‌های تولید کنندگان بزرگ و اصلی صنعت گوشی‌های موبایل می‌باشد. یکی از برنامه‌ها و اهداف اصلی دولت هند در این زمینه این است که تا سال ۲۰۲۵ صادرات خود را در این زمینه از ۳ میلیارد دلاری که در حال حاضر می‌باشد، به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برساند.

یکی دیگر از نکته‌های قابل توجه این است که اگر سازنده‌‌های خارجی گوشی‌های هوشمند در طی قرارداد ۵ ساله‌ی PLI به تولید کردن گوشی‌های رده بالا با فناوری‌ها و تکنولوژی‌های مدرن روز ادامه بدهند، مشوق‌هایی به ارزش ۴ تا ۶ درصد دریافت خواهند کرد (به همراه هزینه‌های حمل و نقلی که بیش از ۲۰۰ دلار هزینه داشته باشند). همه‌ی این‌ها مزیت‌هایی هستند که دولت هند برای سازنده‌های بزرگ گوشی‌های هوشمند برای انتقال دادن خط تولید خود به این کشور در نظر گرفته است و اپل نیز برای افزایش دادن تولید که در نهایت منجر به افزایش فروش خواهد شد، باید بهترین استفاده‌ی ممکن را از این فرصت ببرد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.