فروش iPhone XR طبق پیش بینی های اپل پیش نرفته است

شرکت اپل برای به دست گرفتن بازار گوشی های کم قیمت تر، گوشی هوشمند iPhone XR را با قیمت نه چندان ارزان ۷۴۹ دلار معرفی کرد. حال خبر رسیده که انتظارات این شرکت درباره میزان فروش این گوشی هوشمند، برآورده نشده و به همین دلیل تولیدات خود را کاهش داده است. با آراد مگ همراه باشید.

بنا بر بررسی سایت های مهم فناوری، گوشی هوشمند iPhone XR یک گوشی تمام عیار است و به سختی می توان حتی نام معمولی بر آن نهاد. از قدرت سخت افزاری بالا و عمر باتری گرفته تا تست مقاوت آن در مقابل خط و خش و خمیدگی، همه و همه قابلیت ها و توانایی های بالای این گوشی را نشان می دهد.

به دنبال پیش فروش پایین تر iPhone XR از iPhone XS، این گوشی ارزان قیمت تر اپل، فروشی برابر با پیش بینی های این شرکت، در آخرِ هفته ی اولِ عرضه آن نداشته است. حال وب سایت Nikki Asian گزارش داده که افزایش ظرفیت تولید iPhone XR لغو شده است. اینطور به نظر می رسد که شرکت اپل انتظارات بیشتری از فروش این دستگاه داشته است.

موضوعی که ما در حال صحبت درباره آن هستیم چیزی بزرگتر از این حرف هاست. اگر اپل تولید خود را کاهش داده، یعنی فاصله بسیار زیادی میان انتظارات و فروش واقعی دستگاه بوده است.

شرکت فاکس کان، بزرگ ترین سازنده قطعات الکترونیکی، تولید iPhone XR را بر عهده دارد که گفته می شد ۶۰ خط تولید برای آن در نظر گرفته است. اما طبق شنیده ها در حال حاضر تنها ۴۵ خط از ۶۰ یاد شده در حال کار تولید است که مطمئنا این کاش خطوط تولید به درخواست اپل صورت گرفته است.

Pegatron هم یکی دیگر از شریکان کرپرتینویی ها برای تولید iPhone XR است که به نظر می رسد اپل دستور داده تا اطلاع ثانوی تولیدات را متوقف کند. طبق گفته ی منابعمان، در حال تولید این شرکت در حالت “منتظر دستورات آتی” قرار دارد که خبر خوبی برای این شرکت نیست!

در نهایت باید به Wistron اشاره کنیم که امید داشت تا برای تامین تولیدات iPhone XR به اپل ملحق شود که با وجود شرایط اخیر، اپل از همکاری با این شرکت صرف نظر کرده و بعید به نظر می رسد تا پس از تعطیلات سال نو، همکاری ای با این شرکت داشته باشد.

موضوعی که ما در حال صحبت درباره آن هستیم چیزی بزرگتر از این حرف هاست. اگر اپل تولید خود را کاهش داده، یعنی فاصله بسیار زیادی میان انتظارات و فروش واقعی دستگاه بوده است…

حالا می توان حدس زد که تصمیم اخیر اپل مبنی بر ارائه نکردن تعداد فروش آیفون در هر فصل مالی به چه دلیل بوده است. مطمئنا این صحبت ها بر فشار روانی اپل می افزاید اما مهم ترین موضوع میزان سود این شرکت از فروش iPhone است که هر ساله افزایش پیدا می کند.

به طور کلی غول تریلیون دلاری دنیای تکنولوژی باید از فروش بیشتر iPhone XS Max خوشحال باشد چرا که سود بیشتری عاید آن خواهد کرد اما فروش کمتر iPhone XR منجر به افزایش تولیدات iPhone 8 و iPhone 8 Plus شده که به نظر می رسد زیاد به مداق سهامداران خوش نیاید. به هر حال باید منتظر ماند تا ببینیم اپل چه راهکاری را برای برون رفت از این وضعیت و نجات iPhone XR انجام خواهد داد.

چه بر سر آیفون خواهد آمد؟

آیفون یکی از محبوب ترین گوشی های بازار است که عده زیادی برای آن سر و دست می شکنند. اما اگر نگاهی به آمار بیاندازیم متوجه خوایم شد که پس از iPhone 6 و iPhone 6 Plus روند نزولی فروش آیفون آغاز شده است. درست است که در برهه هایی افزایش فروش را تجربه کرده اما این افزایش موقتی بوده و مجددا دچار کاهش شده است. اکثر سود اپل از سمت iPhone عاید این شرکت می شود که این شرکت برای نمایان نشدن کاهش فروش، اقدام به افزایش حاشیه سود کرده است. اما این افزایش قیمت راه حلی موقتی خواهد بود و برای مدت زمان طولانی پاسخگو نیست و اگر به فکر ایجاد نوآوری و یا جایگزین کردن آن نباشد، ممکن است به زودی این گوشی محبوب به یکی از اصلی ترین دلایل شکست شرکت یاد شده و به نوعی پاشنه آشیل آن تبدیل خواهد شد.

نظر شما در اینباره چیست؟ آیا iPhone XR به اندازه کافی خوب نبوده یا اینکه تفاوت ۳۰۰ دلاری با iPhone XS خریداران را به سمت پرچمدار ۱۰۰۰ دلاری این شرکت سوق داده است؟

شما همچنین می توانید بررسی تخصصی iPhone XR را در آراد مگ مطالعه کنید.

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری به هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))