تعداد زیادی از فروشگاه‌های اپل به دلیل اعتراضات آمریکا بسته شدند

هر شب پس از گسترش پیدا کردن اعتراضات در آمریکا به دلیل واکنش مردم به مرگ جوج فلوید، شهروند آمریکایی که به دست پلیس این کشور به قتل رسید، گزارش‌های زیادی از غارت فروشگاه‌های اپل منتشر می‌شود.

در حقیقت، شرکت اپل اکنون مجبور شده است که به دلیل جلوگیری از غارت شدن فروشگاه‌های خود، تعداد زیادی از آن‌ها را فعلا تا اطلاع ثانوی تعطیل کند. جورج فلوید کسی بود که پس از این که توسط چهار نفر از ماموران پلیس مینیاپولیس دستگیر شد، بر اثر فشار وارده توسط زانوی یکی از ماموران پلیس که به مدت ۹ دقیقه روی گردن او گذاشته شده بود، جان خود را از دست داد. این در حالی است که او کاملا غیر مسلح بود و تمام کارهایی که ماموران از او خواسته بودند را انجام داده بود و به هیچ وجه تهدیدی برای امنیت و جان کسی به شمار نمی‌رفت. با این حال، هر چهار مامور پلیس حاضر در صحنه از کار خود اخراج شدند و کسی که زانوی خود را روی گردن جورج فلوید گذاشته بود نیز به جرم قتل درجه ۳ بازداشت شده است. همچنان با آرادمگ همراه باشید.

اما اکنون ماجرا از این قرار است که شرکت اپل تصمیم گرفته است یک بار دیگر پس از بازگشایی فروشگاه‌های خود (که برای مدت زیادی به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بودند و مدت کمی از بازگشایی مجدد آن‌ها می‌گذشت) آن‌ها را دوباره تعطیل کند؛ این بار برای محافظت از کارکنان خود در برابر خشونت و غارتی که خیابان‌های شهر‌های مختلف آمریکا را فرا گرفته است. برخی از فروشگاه‌های اپل که در طی این چند روز اعتراض و ناآرامی‌های آمریکا صدمه و آسیب دیدند و یا غارت شدند در مناطقی از جمله پورتلند، فیلادلفیا، بروکلین، سالت لیک سیتی، لس آنجلس، چارلزتون، واشنگتن دی سی، اسکاتسدیل و همینطور سن فرانسیسکو قرار داشتند. در این میان، برخی از فروشگاه‌هایی که آسیب‌های جدی و سنگینی به آن‌ها وارد شده است، تا اطلاع بعدی و تا زمان نامعلومی تعطیل خواهند ماند اما بقیه‌ی آن‌ها که کم‌تر آسیب دیدند، از امروز دوباره باز شدند.

خود شرکت اپل در این زمینه چنین توضیح داده است که: “با در نظر گرفتن سلامتی و امنیت تیم‌های خود، ما تصمیم گرفتیم که روز گذشته (یکشنبه) برخی از فروشگاه‌های خود را در کشور آمریکا بسته نگه داریم.” علاوه بر این، یکی از اعضای شبکه‌ی اجتماعی توییتر با اسم کاربری Brian Mitchell، درمورد یکی از فروشگاه‌های اپل که در منطقه‌ی مینیاپولیس (محل قتل جورج فلوید) قرار داشت، توییتی منتشر کرده است. این فروشگاه در ابتدا تخریب شد، سپس غارت شد و بعد مجددا بیشتر تخریب شد و باز هم غارت شد. در پورتلند اپل استوری که در منطقه‌ی Pioneer Place قرار داشت و دارای پنجره‌‌های بلندی بود، از تمام جهت‌ها شیشه‌هایش شکسته شد. این فروشگاه فقط دو روز قبل مجددا بازگشایی شده بود و اکنون قطعا زمان زیادی نیاز دارد تا مجددا برای بازگشایی آماده شود و از همه مهم‌تر، امنیت مردم در آن تضمین شود.

افرادی که این فروشگاه‌ها را غارت کرده‌اند، هر چیزی که توانستند را از آنجا برای خودشان برداشتند. در ویدئوهایی که از این غارت‌ها منتشر شده، مردمی را می‌توان دید که با جعبه‌های آیفون و آی مک در دستان خود از فروشگاه بیرون می‌آیند و فرار می‌کنند. اما چیزی که این غارتگران احتمالا نمی‌دانند این است که آیفون‌ها و سایر دستگاه‌هایی که از اپل استورها دزدیده‌اند، کار نخواهند کرد. از سال ۲۰۱۶ به بعد آیفون‌های ماکت که برای کار کردن در فروشگاه‌های اپل وجود دارند، اگر از آن فروشگاه بیرون آورده شوند، دیگر کار نخواهند کرد.

از بین ۲۷۱ فروشگاهی که شرکت اپل در سراسر کشور آمریکا دارد، ۱۴۰ عدد از آن‌ها در طی چند هفته‌ی اخیر مجددا بازگشایی شده بودند. در حال حاضر هنوز مشخص نیست که آیا بازگشایی مجدد ۱۳۱ فروشگاه باقی مانده به دلیل اعتراضات و خشونت معترضین آمریکایی همچنان بسته باقی خواهند ماند و یا بازگشایی خواهند شد. در هر صورت، پیش از این به دلیل گسترش بیماری COVID-19 سه ماهه مالی اخیر به اندازه کافی برای شرکت اپل سخت و زیان‌بار بوده است و اکنون که این شرکت مجددا مجبور به تعطیل کردن تعداد زیادی از فروشگاه‌های خود به خاطر غارت و خشونت معترضین شده است، یک بار دیگر شرایط کسب و کار آن‌ها دچار مشکلات جدی و بزرگی خواهد شد؛ مخصوصات این که تعدادی از آن‌ها باید تا اطلاع بعدی تعطیل بمانند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.