iOS 14 به همراه iPadOS14 و WatchOS7 امروز عرضه می‌شوند

iOS 14
iOS 14

شرکت اپل شب گذشته در طی برگزاری رویداد جدید خود به اسم Time Flies به طور رسمی اعلام کرد که نسخه جدید سیستم عامل این شرکت برای گوشی‌های هوشمند آن یعنی iOS 14 از امروز در دسترس کاربران قرار داده خواهد شد.

امروز مصادف با ۱۶ سپتامبر برابر با ۲۶ شهریور است و شرکت اپل قصد دارد در کنار iOS 14 نسخه بعدی تمام سیستم عامل‌های بعدی خود را نیز در اختیار کاربران آن‌ها قرار دهد. آپدیت iOS 14 و تمام سیستم عامل‌های دیگر شرکت اپل دارای یک لیست بلند بالای بزرگ از بهبودها و پیشرفت‌های جدید هستند که بدون شک، یکی از شاخص‌ترین آن‌ها ویجت‌های جدیدی هستند که اکنون قابلیت اضافه شدن به صفحه هوم استکرین خانگی نیز پیدا کرده‌اند. علاوه بر این، App Library نیز یکی دیگر از پیشرفت‌هایی است که قرار است در iOS 14 ایجاد شود که یک جورایی یک اپ دراور مخصوص برای iOS محسوب می‌شود. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

یک سری از بهبودهای کلیدی و اساسی دیگری که در این آپدیت قرار است در اختیار کاربران گوشی‌های iPhone 6s به بعد قرار داده شود، شامل یک رابط کاربری فشرده و جمع و جورتر از گذشته برای Siri و همچنین تماس‌های ورودی (که تا به حال تمام صفحه نمایش گوشی را به خودش اختصاص می‌داد) می‌شوند. یک حالت تصویر در تصویر جدید را نیز باید به لیست بهبودها و ویژگی‌های جدیدی که قرار است از طریق آپدیت iOS 14 در اختیار کاربران گوشی‌های iPhone 6s به بعد قرار داده شود، اضافه کنیم.

علاوه بر این، اپل شب گذشته بلافاصله پس از به اتمام رسیدن رویداد Time Flies خود و جمع بندی آن، بتای Golden Master را نیز عرضه کرد. اما آن دسته از کسانی که جزو کانال بتای آن قرار می‌گیرند، فرصت چندان طولانی و زیادی برای کار کردن با آن در اختیار ندارند. البته، همانطور که در تیتر این مطلب نیز اشاره کردیم، در کنار عرضه شدن iOS 14 ، آپدیت نسخه جدید سیستم عامل‌های دیگر شرکت اپل از جمله iPadOS 14 و WatchOS 7 و tvOS 14 نیز از امروز در دسترس قرار داده خواهد شد. همانطور که اشاره کردیم، یکی از ویژگی‌های جدید آپدیت iOS 14 تصویر در تصویر است که در هنگام تماشا کردن ویدئو و یا تماس‌های FaceTime می‌توانید از آن استفاده کنید تا به طور همزمان به بقیه کارهای خود نیز رسیدگی کنید. نحوه‌ی عملکرد آن شبیه به اندروید است. در یکی از اپ‌های خود یک ویدئو پخش کنید. از ژست حرکتی برای برگشتن به صفحه خانگی خود استفاده کنید تا ویدئو در یک پنجره‌ی شناور به پخش شدن ادامه دهد. شما می‌توانید این پنجره را به هر جای تصویر که دوست داشته باشید، حرکت بدهید و یا هر زمانی که دیگر نمی‌خواهید نمایش داده شود، آن را ببندید. البته اپل این قابلیت را نیز در اختیار کاربران خود در این آپدیت داده است تا در حالی که صدای ویدئو همچنان در حال پخش شدن است، تصویر آن قطع شود. این قابلیت در نمونه‌ی اندرویدی این ویژگی وجود ندارد.

i اکنون طراحی فشرده‌تری پیدا کرده است و انیمیشن خود را در قسمت پایین صفحه نمایش پخش می‌کند تا سایر قسمت‌ها در اختیار شما قرار داشته باشند. دیگر زمانی که آن را صدا کنید، کل صفحه نمایش را به خودش اختصاص نمی‌دهد تا جلوی هر کاری که در حال انجام دادن آن بودید، گرفته شود. Siri اکنون بیش از هر زمان دیگر تکامل پیدا کرده است و یک ساز و کار جدید برای ترجمه کردن به آن اضافه شده است که شبیه به Google Translate به نظر می‌رسد اما با قابلیت پشتیبانی کردن از مکالمه‌های زنده‌ای که در حال جریان هستند، تکامل یافته‌تر از دستیار مترجم گوگل شده است. این ویژگی برای افرادی که به کشورهای دیگر سفر می‌کنند و زبان آن را نمی‌دانند، بسیار عالی است. Apple Maps تا پایان سال جاری میلادی نقشه‌های جدید و بهبود یافته‌ی خود از تعداد زیادی از کشورهای مختلف دنیا از قبیل بریتانیا، ایرلند، کانادا و تعداد زیادی از کشورهای مختلف دیگر را اضافه خواهد کرد. همچنین مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری را نیز اضافه خواهد کرد.

ویژگی CarPlay به شما اجازه می‌دهد تا از گوشی آیفون خود به عنوان سوییچ خودروی خود استفاده کنید. این ویژگی در مدل ۲۰۲۱ خودروهای BMW سری ۵ آغاز خواهد شد. این ویژگی از طریق NFC کار می‌کند. شما برای استفاده کردن از آن باید تلفن خود را به درب خودرو نزدیک کنید تا قفل آن باز شود، سپس می‌توانید آن را در محفظه‌ی شارژ درون خودرو قرار دهید و دگمه‌ی Start/Stop را بزنید تا شروع به حرکت کنید.

در نهایت، App Store به App Clips دسترسی پیدا کرده است که شبیه به Android Slices به نظر می‌رسد. این‌ها بخش‌های کوچکی از اپ‌ها هستند که پیدا کردن آن‌ها سریع و راحت است و به شما اجازه می‌دهند که بدون نصب کردن اپ مورد نظر خود، از آن استفاده کنید. این‌ها می‌توانند یک تجربه‌ی کامل تا زمانی که شما نسخه کامل آن‌ها را نصب می‌کنید، باشند.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.