مزرعه خورشیدی چین در مدار زمین

مزرعه خورشیدی چین

از آن جایی که انرژی های زمین هر روز به دوره ی اتمام خود نزدیک تر می شوند، ابرقدرت هایی چون چین، در تلاش زیاد برای جایگزین کردن منابع جایگزین بوده و هستند. ساخت مزرعه خورشیدی یکی از ایده هایی ست که دانشمندان چینی برای سال ها دنبال کرده و به نظر می رسد که به عملیاتی ساختن آن نزدیک شده اند.

سلول های خورشیدی یکی از گام هایی بود که در این راستا برداشته شد اما حالا این مزرعه خورشیدی چین است که با قرار گرفتن در مدار زمین، تحول بزرگی در بهره برداری از انرژی خورشیدی به وجود می آورد.

مزرعه خورشیدی چین

مزرعه خورشیدی چطور انرژی خورشید را به زمین منتقل می کند؟

مزرعه خورشیدی به شکل یک نیروگاه در مدار خورشید قرار گرفته و با سرعتی نزدیک به ۳۶ هزار کیلومتر به دور زمین می چرخد. این مزرعه انرژی خورشید را دریافت کرده و با حرکت دوار خود به دور زمین، آن را به کره ی ما منتقل می سازد.

این مزرعه در شرایطی که خورشید را به طور کامل داشته باشیم، می تواند انرژی ستاره ی آتشین را در خود جمع کرده و آن را به ساکنان زمین برساند.

مراحل رسانده شدن انرژی خورشید به زمین به این شکل است که انرژی خورشید در مزرعه خورشیدی به نیروی الکتریسیته تبدیل می گردد، سپس پرتوهای مایکروویو این نیروی الکتریسیته را به زمین رسانده و در پایگاه زمینی چین نیروی برق مورد نیاز تولید می گردد.

دانشمندان چینی اعلام کرده اند که در فاصله ی سال های ۲۰۲۱ میلادی تا ۲۰۲۵ میلادی، این مزرعه را به مدار زمین منتقل ساخته و پیش از سال ۲۰۳۰ میلادی، ظرفیتی چند مگاواتی در آن ایجاد خواهند کرد. طبق ادعای این تیم تحقیقاتی، تا سال ۲۰۵۰ میلادی، ظرفیت مزرعه خورشیدی چین به چندین گیگاوات خواهد رسید.

صورتی که چین موفق به پایان رساندن کامل و بی نقص این پروژه میان سیاره ای گردد، در اتمام آن خواهد توانست تا ۹۹ درصد از انرژی مورد نیاز خود را به این وسیله تأمین نماید. این بدان معناست که در صورت تکمیل پروژه مزرعه خورشیدی چین، در دهه های آینده، ملت چین از انرژی های اتمام پذیر فعلی زمین بی نیاز خواهند شد.

مزرعه خورشیدی چین

چالش هایی که مزرعه خورشیدی چین با آن روبروست

لازم به ذکر است که جدای از طرح فوق العاده ی این مزرعه، چالش هایی نیز پیرامون آن وجود دارد.

وزن مزرعه ی خورشیدی

یکی از اصلی ترین چالش های مزرعه ی خورشیدی، وزن بالای آن است. در واقع باید بگوییم سوپر وزنی که این مزرعه خواهد داشت. به همین دلیل چالش واقعی پی روی تیم دانشمندان چینی، این است که چطور آن را به فضا فرستاده و در مدار خود قرار دهند. آخرین تحقیقات حاکی از آن است که طرح های جدیدی برای کاهش وزن و استفاده از مواد سازنده جایگزین در نظر گرفته شده است که البته همچنان نیازمند تکمیل تحقیقات می باشند.

تاثیرات پرتوهای مایکروویو بر اتمسفر

مورد دیگر تاثیرات پرتوهای مایکروویو بر اتمسفر و جو زمین است که باید به صورت کامل مورد آنالیز و بررسی قرار بگیرد. این تیم اعلام کرده است که مورد اخیر تحت مطالعه ی شدید قرار داشته و از همه وجوه بررسی خواهد شد.

 

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...