بزرگ‌ترین چالش شرکت گوگل در ساخت گوشی‌های پرچمدار خود چیست؟

Google Pixel 4 XL
Google Pixel 4 XL

وجود مشکلات ریز و درشت پرشمار در ویژگی‌های اصلی و مهمی مانند دوربین، همچنان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌ها و مشکلات گوشی‌های پرچمدار شرکت گوگل شناخته می‌شوند که ظاهرا این شرکت هیچ وقت قصد برطرف کردن آن‌ها را ندارد.

تا به حال تعداد بسیار زیادی از کاربران گوشی‌های هوشمند Pixel از شرکت گوگل در پلتفرم‌ها و وبسایت‌های مختلفی از قبیل Reddit، Google Play Store و همینطور کاربران انجمن کمک رسانی گوشی‌های هوشمند پیکسل از وجود مشکلات ریز و درشت متعدد و مختلف مانند کرش کردن اپ دوربین در گوشی‌های Google Pixel خود گله و شکایت کرده‌اند. یکی از کاربران پلتفرم Reddit نیز برای برطرف کردن مشکل کرش کردن اپ دوربین گوشی‌های پیکسل پیشنهاد داده است که آن دسته از کاربران این گوشی‌های هوشمند که از این مشکل رنج می‌برند، یک اپ دیگر را بر روی گوشی خود نصب و اجرا کنند تا بتواند به دوربین گوشی‌ آن‌ها دسترسی پیدا کند. اما ظاهرا این مشکلات با آپدیت اخیر گوشی‌های پرچمدار شرکت گوگل به اندروید ۱۱ نه تنها بهتر نشده، بلکه تعداد آن‌ها را نیز بیشتر از قبل کرده است. به عنوان نمونه، یکی از دارندگان گوشی هوشمند Google Pixel 3a که پس از منتشر شدن آپدیت اندروید ۱۱ گوشی خود را به این نسخه آپدیت کرده است، اشاره کرده که پس از نصب کردن این آپدیت، دیگر قادر به ذخیره کردن عکس‌ها و تصاویری که با دوربین گوشی خود می‌گیرد، نیست و آن‌ها ذخیره نمی‌شوند. علاوه بر این، وقتی هم که به حالت فیلم برداری سوییچ می‌کند اپ دوربین کرش می‌کند و از کار کردن متوقف می‌شود. همچنان با آرادمگ همراه باشید.

در حال حاضر آپدیت اندروید ۱۱ برای گوشی‌های پرچمدار شرکت گوگل در دسترس قرار دارد. اما حتی آن دسته از کسانی که در Google Play Store برای اپ Google Camera کامنت می‌گذارند نیز یک سری مشکلات با این اپ دارند (این دسته از افراد لزوما نمی‌توانند فقط کاربران گوشی‌های Pixel باشند). در این قسمت شخصی به اسم Christine Fitzgerald نوشته است: “من به مدت سه سال است که گوشی Pixel 2 خود را در اختیار دارم و در طی این مدت همیشه از عملکرد اپ دوربین گوشی خود راضی و خوشحال بودم. دو روز قبل یک آپدیت خودکار برای اندروید ۱۱ دریافت کردم. امروز دوربین (گوشی) من کار نمی‌کند. من یا با یک صفحه کاملا مشکی مواجه می‌شوم و یا اغلب اوقات دیگر، اپ (دوربین) بلافاصله پس از باز شدن بسته می‌شود. من تا به حال چندین و چند بار کش را پاک کرده‌ام و گوشی خود را ریستارت کرده‌ام. فقط یک بار دوربین کار کرد و سپس به همان مشکلاتی که داشت مجددا دچار شد. من فکر می‌کنم این مشکل، یک جور ناسازگاری با اندروید ۱۱ باشد.” علاوه بر این، یکی دیگر از کاربران گوشی Pixel 2 نیز از قسمت کامنت‌های اپ Google Camera استفاده کرده است تا اعلام کند که دوربین جلوی سلفی گوشی او نیز از کار افتاده است.

یک سری راهکار و طرفند برای دور زدن یا برطرف کردن این مشکل مطرح شده است. به عنوان مثال، یکی از کاربران گوشی‌های هوشمند Google Pixel با نام کاربری Andy Jones 8118 در وبسایت Pixel Phone Help گفته است که او یک فایل .nomedia را که آیتم‌های حساسی درون آن نگهداری و ذخیره کرده بود را پاک کرده است. این کار، چاره مشکل او شده است و علاوه بر این، مشکل یک سری از کاربران گوشی‌های دیگر گوگل را نیز برطرف کرده است. بنابراین، اگر شما هم با گوشی Google Pixel خود دچار چنین مشکلی شده‌اید (گاهی اوقات این مشکلات حتی شامل ایجاد شدن خلل در عملکرد فلش دوربین‌های این گوشی‌ها نیز شده است) بهتر است این راه حل را امتحان کنید تا ببینید مشکل اپ دوربین گوشی پیکسل شما با این کار حل می‌شود یا خیر.

با وجود این که حتی از ظاهر این مشکلات نیز می‌توان متوجه شد که آپدیت اندروید ۱۱ قطعا نقشی در به وجود آمدن آن ها برعهده دارد، اما از سوی دیگر نیز نمی‌توان هنوز اظهار نظر قطعی در این زمینه کرد و فکت مطلق صادر کرد. برای اثبات این فرضیه می‌توانیم بگوییم که یکی از کاربران گوشی‌های پرچمدار شرکت گوگل آپدیت اندروید ۱۱ را به اندروید ۱۰ برگردانده است اما این مشکل همچنان پا بر جا باقی مانده است. شاید فکر کنید که کاربران این گوشی‌ها بهتر است فکتوری ریست را هم امتحان کنند، اما متاسفانه این کار هم برای برطرف کردن مشکلات اپ دوربین چاره ساز نیست. اگر به نظر می‌رسد که نمی‌توانید این مشکلات را برطرف کنید، برقرار کردن یک تماس با خود Google ممکن چاره ساز باشد و این مشکل را حل کند (من که بعید می‌دانم) زیرا هر چه باشد، آن‌ها گوشی‌های هوشمند Google Pixel خود را به عنوان گوشی‌هایی با ظرفیت‌های پیشرفته‌ی دوربین به مردم تبلیغ می‌کنند!!

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.