به رسمیت شناختن بیت کوین از سوی دولت سرانجام رقم خورد

به رسمیت شناختن بیت کوین از سوی دولت

به رسمیت شناختن بیت کوین از سوی دولت سرانجام اتفاق افتاد. این در حالی است که پیشتر در خصوص تخصیص یافتن برق به مراکز ماینینگ، بحث‌های زیادی صورت گرفته و برای مدتی برق این مراکز از سوی اداره برق قطع گردیده بود. وزارت نیرو، به ماینرها توضیح داد که باید فعالیت خود را به ثبت رسانده و برق مراکز ماینینگ آن‌ها با تعرفه گران‌تری محاسبه شود. البته منطق بزرگی در این موضع گیری وزارت نیرو و شرکت برق وجود داشت؛ زیرا با توجه به ارزان بودن برق در کشور، ایران به یک بهشت ماینینگ تبدیل شده و مراکز بسیاری در جای جای شهرها مشغول به فعالیت استخراج بیت کوین هستند.

به رسمیت شناختن بیت کوین از سوی دولت

جلسه کمیسیون اقتصادی با حضور پیدا کردن مقاماتی از وزارت اقتصاد و پدافند غیرعامل، وزارت اطلاعات و … برگزار شده و خروجی آن در نهایت، به رسمیت شناختن بیت کوین از سوی دولت گشت.

به رسمیت شناختن بیت کوین از سوی دولت

به نظر می‌رسد که دولت و مقامات در وزارتخانه‌های مختلف و کمیسیون‌های مجلس، پذیرفته‌اند که امکان مقابله با پدیده‌های جدید دنیای مدرن وجود نداشته و زمان آن رسیده است که به این پدیده‌های جهانی ملحق شویم. البته زمان حاضر نیز بسیار دیر است و در حالی این صنعت در ایران از سوی دولت به رسمیت شناخته می شود که مدت‌هاست مراکز ماینینگ در استان‌های مختلف، به استخراج بیت کوین مشغول هستند.

الیاس حضرتی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص گفته است: “همیشه راه مقابله، دستگیری و جمع آوری را انتخاب کرده‌ایم، در حالی که در پدیده‌های نو امکان مقابله وجود ندارد، اما امکان زیادی برای مدیریت وجود دارد.”

به رسمیت شناختن بیت کوین از سوی دولت

نرخ برق صادراتی برای استخراج بیت کوین در ایران

طبق اظهارات ارائه شده، نرخ برق صادراتی برای استخراج بیت کوین در ایران، در نظر گرفته شده است که کاملا منصفانه به نظر می‌رسد. زیرا اگر قرار باشد استخراج بیت کوین با نرخ برق معمولی و شهری صورت بگیرد، بار فوق العاده‌ای ایجاد شده و ضرر سنگینی به شرکت برق و به طور کلی صنعت برق کشور، وارد خواهد شد.

استفاده از گاز ارزان به جای برق

توصیه‌ای که الیاس حضرتی در خصوص جایگزین کردن نیروی ارزان قیمتی به جای برق با نرخ صادراتی برای مراکز ماینینگ ارز دیجیتال دارد، روی آوردن به گاز ارزان قیمت در ایران است. با توجه به منابع بی‌نظیر گاز که ما در اختیار داریم، می‌توانیم از نیروگاه‌های گازی، برق استخراج کرده و آن را با قیمتی نازل‌تر به مراکز ماینینگ برسانیم.

به رسمیت شناختن بیت کوین از سوی دولت

وی در این خصوص توضیح می‌دهد: “گاز ارزان در کشور ما وجود دارد که تلف می‌شود و عملا مشتری نیز ندارد. می‌توان نیروگاه‌های گازی که تبدیل به برق می ‌را در سطح وسیع ایجاد کرد و نسبت به تولید برق ارزان اقدام نمود و از آن برق ارزهای دیجیتال و بیت کوین را تولید نمود. از این طریق می‌توان نسبت به خرید ارز در این اوضاع و احوال تحریم و مشکلات ارزی اقدام نمود و برای جوانان اشتغال ایجاد کرد.”

البته همچنان به موازات به رسمیت شناختن این صنعت از سوی دولت، نگرانی‌های قبلی در خصوص انواع کلاهبرداری‌ها و نوسانات نرخ بیت کوین وجود دارد. با این حساب افرادی که قصد سرمایه گذاری در این حوزه را دارند، باید نوسانات بیت کوین را خطرناک‌تر و غیرقابل پیش بینی‌تر از نوسانات سکه و ارز دانسته و نسبت به سرمایه گذاری‌های خود، هشیار باشند.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...