نمایندگان کنگره آمریکا درخواست لغو پروژه های لیبرا و کالیبرا را ارائه کردند

لغو پروژه های لیبرا و کالیبرا

در حالی که بیت کوین، دوران خوشی را سپری نمی‌کند، نمایندگان کنگره آمریکا درخواست لغو پروژه های کالیبرا و لیبرا فیسبوک را خواستار شدند. از آن جایی که ساختار این پروژه‌ها برای نفوذ هکرها کاملا، آسیب پذیر می‌نماید؛ نمایندگان کنگره چنین درخواستی را به مسئولان و مدیران فیس بوک ارائه کردند.

نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا، مکسین واترز که مسئولیت ریاست کمیسیون خدمات مالی را نیز داراست؛ چندی پس از رونمایی از رمز ارز لیبرا، مراتب نگرانی خود از آسیب پذیری آن را ابراز کرده بود. وی در این راستا خطاب به مارک زاکربرگ، شریل سندبرگ، مدیر عملیات فیس بوک و دیوید مارکوس مدیر بخش کالیبرا نامه‌هایی ارسال کرده و در آن‌ها خواستار توقف پروژه لیبرا و بسط آن شده بود. واترز خواسته بود تا پیش از بررسی‌های لازم و آسیب سنجی این پروژه‌ها، از توسعه آن‌ها خودداری به عمل آید.

بخشی از نامه واترز در خصوص لغو پروژه های لیبرا و کالیبرا

در قسمتی از این نامه آورده شده است؛

“در صورتی که محصولات و سرویس‌هایی چون این پروژه، بدون نظارت کافی و اصولی رها شده و قانون مورد نظر و مناسب در خصوص آن‌ها اعمال نگردد، احتمالا ثبات مالی و اقتصادی آمریکا و البته کل جهان با خطرات سیستماتیک مواجه خواهد شد. قابل توجه است که هکرها می‌توانند با سوء استفاده از آسیب پذیری پروژه‌هایی چون این، از آن‌ها بهره برداری منفی نمایند. چنین چیزی را قبلا در رمز ارزها، صرافی‌ها و کیف پول‌های دیگر مشاهده کرده‌ایم.”

لغو پروژه های لیبرا و کالیبرا

البته دیگر سناتورها نیز چون پاتریک مک هنری، شرود کامبل براون و مایک کراپو؛ به صورت جداگانه نسبت به پروژه لیبرا و کالیبرا فیس بوک ابراز نگرانی کرده و توقف آن را خواستار شدند. حتی سناتور کراپو در پی برگزاری جلسه‌ای مستقیم با مارکوس برای مطرح ساختن نگرانی‌ها در خصوص امنیت پروژه‌های مزبور است و احتمالا این موضوع را به صورت جدی پیگیری خواهد کرد. لازم به ذکر است که پس از برگزاری جلسه فوق، مدیران ارشد فیس بوک باید در کمیسیون مالی حاضر شده و توضیحات لازم را ادا نمایند.

مسئولان فیس بوک نیز در بیانیه‌ای جداگانه اظهار داشته‌اند که به صورت کاملا مسئولانه به سوالات و نگرانی‌های اعضای کنگره و کمیته مالی، پاسخ خواهند داد و در خصوص زوایای پیدا و پنهان پروژه‌های خود حرف‌هایی برای گفتن دارند.

لغو پروژه های لیبرا و کالیبرا

اعضای کنگره معتقد هستند که با توجه به وسعت کاربران فیس بوک که بیش از یک چهارم جمعیت جهان را به خود اختصاص می‌دهند، لازم است که اجرای این برنامه‌های اخیر بلافاصله متوقف شوند تا بررسی‌های لازم از سوی کمیته مالی کنگره به انجام برسد.

باید منتظر ماند و دید در این نبرد، پرچم چه سمتی بالا رفته و آیا فیس بوک به درخواست کنگره پاسخ مثبت می‌دهد یا خیر!

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...