سه گانه Crysis به قابلیت Backward compatibility ملحق شد

از زمانی که قابلیت Backward compatibility معرفی شد، کاربران اکس باکس وان همواره بازی های بالارده ای همچون Crysis را تقاضا می کردند. هم اکنون طبق اعلام شرکت مایکروسافت این اتفاق افتاده است. برای اطلاعات بیشتر با آراد موبایل همراه باشید.

Crysis

پس از راه یابی سری موفق Call of Duty به قابلیت Backward compatibility، حالا نوبت به فرانچایز پرطرفدار Crysis می رسد. اولین نسخه از این بازی در سال ۲۰۰۷ با گرافیکی خیره کننده و با بهره گیری از انجین بازی سازی CryEngine برای سیستم عامل ویندوز معرفی شد. شرکت Crytek وظیفه ساخت بازی را بر عهده داشت و ناشر بازی نیز EA بود. در مدت کوتاهی Crysis به چنان موفقیتی دست یافت که به سرعت برای کنسول های نسل هفتمی یعنی Xbox 360 و Play Station 3 نیز عرضه شد.

اکثر منتقدان نمره ای بالاتر از ۸ به بازی داده اند. اگر سری به سایت Metacritic بزنید خواهید دید که برای نسخه اول این بازی ۵۶ نقد مثبت، ۰ نقد میانه، و ۰ نقد منفی انجام گرفته و به طور کلی نیز متای بازی ۹۱ است. برای بازی ۱۰ سال پیش این آمار خیره کننده به نظر می رسد.

داستان بازی روایتگر شخصیتی با نام Prophet است که با استفاده از لباس Nano Tech و با استفاده از قدرت های ماورای انسانی خود سعی در ازبین بردن نیروی دشمن را دارد و در این راه با چالش های زیادی رو به رو می شود.

از قابلیت های لباس او می توان به نامرئی شدن، پرش بسیار بلند (Super Jump)، مشت های پرقدرت، ضد گلوله شدن و چن مورد دیگر اشاره کرد. تمامی قابلیت های لباس توانایی ارتقا دارند و بازی باز در حین پیشروی در خلال داستان، به قابلیت های جدید دست می یابد و می تواند سلاح ها و لباس خود را ارتقا بخشد.

Crysis 2

نسخه دوم یعنی Crysis 2 نیز در سال ۲۰۱۱ معرفی شد. داستان این بازی نیز دنباله روی نسخه پیشین بود و Prophet اینبار در در محیط های شهری به نبرد با دشمن می پرداخت. گرافیک بازی خیره کننده تر و آیتم های بازی نیز بیشتر شده بود.

متای میانگین بازی با ۳۹ نقد مثبت، ۳ نقد میانه و بدون نقد منفی، معادل ۸۶ شد. Crysis همچنان در اوج می درخشید و در حال دلبری از طرفداران این مجموعه بود.

Crysis 3

نسخه سوم بازی دو سال پس از نسخه دوم یعنی در سال ۲۰۱۳ عرضه شد. گرافیک بازی همچنان یک سر و گردن از بازی های همزمان خود بالاتر بود. داستان بازی اما دیگر کمی تکراری شده بود.

در این نسخه Prophet که اکنون از دنیای خود ناامید شده لباس خود را به سربازی که در حال مرگ است هدیه می کند و از اون می خواهد که از آن در راه درست استفاده کند و سپس خودش خودکشی می کند.

شاید کمی باورش سخت باشد اما این گرافیک بازی 5 سال پیش است!
شاید کمی باورش سخت باشد اما این گرافیک بازی ۵ سال پیش است!

سربازی که دیگر مرگ را جلوی چشمان خود می بیند با ناامیدی لباس را بر تن کرده و زخم های مرگ بار او التیام پیدا می کند. لباس اینجا معجزه می کند! همانطور که Prophet از او خواسته بود، راه درست را پیدا و به دنبال حقیقت می رود. در این میان با دشمنان کم و بیش قدرتمند رو به می شود که چالش های بازی را به وجود می آورد.

یکی از سلاح های جنجالی و پرطرفداری که به این بازی اضافه شد، کمانِ Crysis بود که به صورت بی صدا دشمنان را به قتل می رساند. درواقع در نسخه سوم و پایانی بازی، بیش از پیش به قابلیت مخفی کاری آن تاکید شد که تبعات مثبتی نیز داشت.

متای بازی با کمی افت همراه شد و امتیاز ۷۶ را از منتقدان گرفت. اما همچنان هیچ نقد منفی ای درمورد بازی دیده نمی شد! بازی Crysis 3 همچنان در حال اجرا توسط یوتیوبرهاست که آن را بر روی سیستم های پرقدرت امروزی همانند گرافیک RTX 2080 تست می کنند. شاید باورتان نشود اما همچنان از جلوه های بصری فوق العاده ای برخوردار است.

پیشنهاد می کنیم اگر این بازی را تجربه نکرده اید، حتما همین الان آن را خریداری و بازی کنید. به طور قطع عاشق این بازی خواهید شد.

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری به هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))