کدام نوع شوینده را برای ماشین ظرفشویی انتخاب کنیم

مقدمه

ماشین ظرفشویی یکی از لوازم خانگی کاربردی محسوب می‌شود. امروزه ماشین‌های ظرفشویی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. این دستگاه شستشوی ظرف‌ها را آسان‌تر کرده و می‌توان گفت یکی از طاقت‌فرساترین کارهای مربوط به خانه داری را بدون دردسر و راحت انجام می‌دهد. برای شستشوی ظرف‌ها در ماشین ظرفشویی نیاز به شوینده دارید اما آیا می‌توان از هر شوینده‌ای استفاده کرد؟ خیر، به هیچ وجه نمی‌توانید در ماشین ظرفشویی هر شوینده‌ای را بریزید و فقط باید از شوینده‌های مخصوص استفاده کنید. در این مطلب ما انواع شوینده‌های مخصوص ماشین‌های ظرفشویی را معرفی کرده و تفاوت میان آن‌ها را نیز بیان خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

شوینده ماشین ظرفشویی به محصولات شوینده‌ای گفته می‌شود که محلول در آب هستند. شوینده‌های ماشین ظرفشویی در انواع مختلفی در بازار موجود هستند، قرص، پودر و ژل. نحوه ی استفاده از هر یک از این شوینده‌ها و اینکه کجا و چه زمانی باید به کار برده شوند با یکدیگر متفاوت است.

تفاوت شوینده های مختلف ماشین ظرفشویی

قرص‌ها

قرص‌ها در واقع پودرهای فشرده شده و تغلیظ شده‌ی ماشین‌های ظرفشویی به صورت تکه‌های کوچک و قرص مانند هستند. برخی قرص‌ها نیز از ژل ساخته می‌شوند و این قرص‌ها ممکن است تماما از ژل ساخته شده یا نیمی از آن‌ها ژل باشند. قرص‌ها یا در محفظه‌ی شوینده قرار می‌گیرند و یا در بخش اصلی مختص ریختن مایع شوینده انداخته شوند.

مزایای قرص‌های شستشو

استفاده از قرص‌های شستشو در مقایسه با پودر و ژل بسیار راحت‌تر است. وقتی قرص وارد ماشین ظرفشویی می‌شود؛ میزان کافی مواد شوینده از خود رها کرده و به ندرت پیش می‌آید که تکه تکه شود. گاهی اوقات به دلیل استفاده‌ی بیش از حد از شوینده کف و حباب زیادی تولید شده و این کف و حباب همراه با آب از ماشین به بیرون نشت می‌کنند. این مشکل در رابطه با قرص‌ها وجود ندارد، بنابراین استفاده از قرص باعث می‌شود ماشین ظرفشویی کمتر به تعمیر نیاز داشته و این به نوعی صرفه جویی در هزینه است.

در داخل قرص‌ها علاوه بر شوینده مواد افزودنی و کمک کننده‌ی شستشو نیز وجود دارد که باعث بالا بردن کیفیت شستشوی ماشین ظرفشویی می‌شود. قرص برند Finish یکی از قرص‌های حاوی مواد افزودنی و کمک کننده‌ی شستشو است. این قرص‌ها کار پیش شستشو و چربی زدایی را نیز انجام می‌دهند، این کار باعث می‌شود زمان کمتری برای خیساندن و شستن ظروف صرف شود. برخی قرص‌ها علاوه بر ظروف، خود ماشین ظرفشویی را نیز تمیز می‌کنند.

قرص‌ها از دیگر انواع شوینده‌ها گران قیمت‌تر هستند. قرص‌ها در مقایسه با پودر و ژل انعطاف پذیری کمتری دارند و نمی توان مقدار به کار برده شده را کم یا زیاد کرد. همچنین برخی قرص‌ها برای از بین بردن رسوبات معدنی نیاز به مراحل آبکشی بیشتری دارند.

پودرها

شوینده‌های پودری در محفظه‌ی ماشین ظرفشویی ریخته می‌شوند. اگر تعداد ظروف کم باشد به طوریکه نیاز به یک قرص کامل شستشو نداشته باشند استفاده از پودر توصیه می‌شود. پودرها برای مصارف خانگی مناسب‌تر هستند. پودرها کار لکه بری را به خوبی انجام میدهند و آبکشی را آسان‌تر می‌کنند. پودرها برای ظروف ظریف مانند لیوان‌ها وظروف بلور مناسب نیستند و ممکن است ساینده باشند و به این ظروف آسیب بزنند اما بهترین گزینه برای از بین بردن سوختگی‌های قابلمه‌ها هستند.

مزایای پودرهای شستشو

ارزان‌ترین نوع شوینده‌های ماشین ظرفشویی پودرها هستند. پودرها هنوز هم جایگاه خودشان را دارند و جایگزینی برای آن‌ها وجود ندارد. مهمترین مزیت پودرها قابل تنظیم بودن مقدار به کار برده شده و انعطاف‌پذیر بودن است به این صورت که اگر ظروف کمتری داشتید مقدار کمتری پودر استفاده می‌کنید و برعکس.

معایب پودرهای شستشو

از معایب پودرها می‌توان چسبیدن دانه‌های آن‌ها به یکدیگر را نام برد همچنین اگر مقدار زیادی پودر داخل ماشین بریزید، روی ظروف باقی می‌مانند و این بسیار ناخوشایند است. پخش شدن پودر در تمام مخزن ماشین لباسشویی شستشوی آن را سخت می‌کند. استفاده از مقدار زیاد پودر باعث کف کردن بیش از حد و نشت آب و کف به بیرون ماشین نیز خواهد شد. همچنین پودرها باید دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی نگهداری شوند.

ژل

ژل در واقع مشابه مایع ظرفشویی است که برای شستن ظرف‌ها با دست مورد استفاده قرار می‌گیرد. ژل همانند پودر داخل محفظه‌ی ماشین ظرفشویی ریخته می‌شود. از نظر قیمت هم ژل‌ها گران‌تر از قرص‌ها و پودرها هستند.

مزایای ژل شستشو

ژل مناسب برای مصارف خانگی است. ژل‌ها به دلیل اینکه آهسته رها می‌شوند به نسبت مقدار ظروف مقدار شوینده‌ی کافی ارائه می‌دهند و تمامی مراحل شستشو را کنترل می‌کنند. شستشوی ژل از داخل مخزن برخلاف پودر بسیار راحت‌تر است همچنین استفاده از آن نیز آسان‌تر می‌باشد.

ظروف حساس به دلیل ترکیبات مبتنی بر آب ژل‌ها، آسیب نخواهند دید. همانطور که گفته شد برخی ژل‌ها به صورت قرص موجود می‌باشند. ژل‌ها دوز ثابتی از شوینده را برای شستشو ساطع می‌کنند. در حال حاضر تنوع زیادی در ژل‌ها وجود ندارد. گاهی اوقات به دلیل شباهت ژل‌ها با مایع ظرفشویی این دو شوینده با هم اشتباه گرفته می‌شوند اما باید دقت کنید که به هیچ وجه از مایع ظرفشویی در ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. ژل نسبت به مایع ظرفشویی راحت‌تر حل می‌شود. گاهی اوقات ژل به طور کامل حل نشده و لایه‌ی نازکی از ژل یا لکه‌های آب روی ظروف باقی خواهد ماند. قبل از استفاده از ژل از سازگار بودن ماشین ظرفشویی با ژل مطمئن شوید چرا که همه‌ی ماشین‌های ظرفشویی این قابلیت را ندارند.

کدام شوینده را انتخاب کنیم؟

یکی از مهمترین عوامل برای انتخاب نوع شوینده قیمت آن می‌باشد البته مناسب بودن شوینده برای دستگاه مورد نظر نیز بسیار مهم است. اطلاعات مربوط به شوینده ی مناسب در دفترچه‌ی راهنمای ماشین ظرفشویی درج شده است. قرص‌های شستشو در فروشگاه‌ها به وفور یافت می‌شوند و به همین دلیل طرفداران زیادی دارند. پودرها ارزان‌تر هستند و برای برخی که قیمت اهمیت زیادی برایشان دارد مناسب ترند.

برخی افراد برای انواع ظروف و مقدار ظروف متفاوت از شوینده های مختلفی استفاده می‌کنند. در این زمان می‌توانید برای ظروف بیشتر از قرص و برای ظروف کمتر از ژل و یا پودر استفاده کنید. همچنین می‌توانید گزینه‌هایی را برای خودتان در نظر گرفته و طبق آن گزینه‌ها انتخاب مناسب را انجام دهید. در نهایت قادرید انتخاب درستی داشته باشید.