iPad Pro 2018 اپل هم به سادگی و به سان کاغذی خم می شود!

iPad Pro 2018 شرکت اپل، بدون شک یکی از قدرتمندترین تبلت های حال حاضر و حتی قدرتمند تر از لپ تاپ هایی چون Macbook Air 2015 است. اما به نظر می رسد که این قدرت تنها در قدرت سخت افزاری خلاصه می شود و بدنه دستگاه دچار ضعف های شدیدیست که آن را به راحتی و همانند یک کاغذ تا می کند! با آراد مگ همراه باشید.

تیتر را درست خواندید. iPad Pro 2018 جدیدترین تبلت شرکت اپل در یک چشم به هم زدن خم می شود! این داستان کمی آشنا به نظر می رسد. iPhone 6 Plus و داستان Bendgate را که یادتان هست؟ پاشنه آشیل طراحی iPhone 6 Plus که به راحتی موجب خم شدن دستگاه می شد؛ حتی در مواقعی که دستگاه در جیبتان بود!!! این مشکل برای اولین بار توسط یک کانال یوتیوب با نام Unbox Therapy کشف شد و به زودی تمام اینترنت را فرا گرفت. حال به نظر می رسد که نوبت به جدیدترین دستگاه ساخت اپل رسیده تا این مشکل گریبان گیرش شود.

Apple-ipad-pro-2018

داستان از کجا شروع شد؟

اما اینبار داستان از جایی دیگر شروع شد. کانالی یوتیوبی با نام JerryRigEverything در آخرین ویدیوی خود به تست مقاومت و دوام iPad Pro 2018 پرداخت. این شخص در تمام بررسی های خود، تست خط و خش پذیری، متریال استفاده شده در ساخت، مقاومت نمایشگر در مقابل آتش و غیره را تست می کند. یک تست از میان اینها که همواره بحث برانگیز بوده، تست خمش دستگاه است.

در آخرین مرحله تست خمش بر روی iPad Pro 2018 انجام شد و این تبلت به راحتی و در یک چشم به هم زدن تا شد و به نوعی به دو نیم شد! البته نه کاملا. اما برایمان جالب بود که شرکت اپل که پیش از این نیز چنین مشکلاتی را بر سر iPhone 6 Plus تجربه کرده، چرا مجددا این اشتباه را تکرار کرده و آیپد جدید خود را آنطور که باید و شاید مقاوم نکرده است؟

مشکل کجاست؟

بدنه دستگاه از آلومینیم ۷۰۰۰ ساخته شده است که به دلیل مقاومت بالا، در صنایع هوایی استفاده می شود. اما چه چیزی سبب شده تا iPad Pro 2018 بدین شکل همانند کاغذی تا شود؟

خب برای جواب به این سوال باید به اتفاق iPhone 6 Plus رجوع کنیم. پاشنه آشیل این گوشی هوشمند، نقطه ضعف آن در قسمت زیر دکمه های افزایش/کاهش صدا بود. در این قسمت هیچ قطعه ای وجود نداشت تا بدنه را همراهی کند و اپل نیز این اتفاق را پیش بینی نکرده بود در نتیجه با فشار به آن قسمت، بدنه گوشی خم می شد.

حالا به iPad Pro برمی گردیم. اگر ویدیوی یاد شده از کانال JerryRigEverything را مشاهده کرده باشید، خواهید فهمید که بدنه دستگاه از دو ناحیه در دو طرف دچار ضعف شده و سپس خم می شود. نقطه اول، در سمت چپ دستگاه و درست در جایی که سوراخ میکروفون آن وجود دارد، و نقطه بعدی نیز محل اتفصال قلم Apple Pencil است. همانطور که می دانید این قسمت قلم استایلوس اپل را به صورت بی سیم شارژ می کند. ولی شارژر بی سیم از طریق بدنه آلومینیومی میسر نیست. پس اپل برای دستیابی به این مهم، در آن قسمت از بدنه از پلاستیک استفاده کرده که بطور کامل با دستگاه یکدست شده است. گویی که در آن بخش اصلا پلاستیکی وجود ندارد. اما درست همین بخش تبدیل به پاشنه آشیل iPad Pro شده و باعث شده تا به راحتی خم شود و حتی با فشار بیشتر تا شود.

مشکل چقدر جدی است؟

زمانی که مشکل خم شدگی iPhone 6 Plus منتشر شد، احتمال به وقوع پیوستن چنین اتفاقی بالا بود؛ چونکه هر کاربری که گوشی خود را در جیب عقبی خود می گذاشت، ممکن بود با نشستن به همراه آن، گوشیش خم و بلا استفاده شود. اما iPad Pro کوچک نیست که در جیب عقب جا شود. اما باید به این نکته توجه کنیم که کاربران iPad معمولاً آن را در کیف خود می گذارند و ممکن است به ناگاه کسی بر روی کیف بنشیند و یا چیزی بر روی کیف قرار داده شود. کسی خوشش نمی آید که کیفش را باز کند و با لاشه iPad خود رو به رو شود.

در نتیجه می توان گفت مشکل آنقدر هم که فکر می کنید جدی نیست؛ اما باید بدانید که با کوچکترین فشاری به میانه دستگاه، احتمال اینکه تبلتتان نصف  و بلا استفاده شود، بسیار زیاد است.

تهدیدی برای خوشنامی اپل

دستگاه های اپل همواره به داشتنِ دوام و استحکام بالا شهره بوده اند؛ اما به وجود آمدن چنین اتفاقاتی نه برای اپل و نه برای خریداران خوشایند نیست. چرا که خریداران چیزی در حدود ۱۰۰۰ دلار برای دستگاهشان هزینه کرده اند و قاعدتاً دوست ندارند تا به این راحتی از بین برود. همچنین برای اپل و سهامداران نیز نارضایتی کاربران و در نتیجه کم شدن میزان فروش دستگاه و نهایتاً کاهش فروش محصول، اصلا قابل قبول نیست.

به هر حال امیدواریم تا اپل به زودی مشکل را مرتع کند و به دوام iPad Pro جدید بیافزاید تا در نسخه های آتی شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

نظر شما در رابطه با اتفاق پیش آمده در مورد جدید ترین و قدرتمند ترین iPad Pro شرکت اپل چیست؟ به نظر شما اپل در نازک کردن دستگاه زیاده روی کرده است؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))