قدرت ایکس باکس اسکارلت مایکروسافت بیش از دیگر کنسول ها

شرکت مایکروسافت در E3 2019 و طی کنفرانس ویژه خود، اطلاعاتی درباره کنسول نسل جدید ایکس باکس منتشر کرد. کنسولی که به عنوان پروژه اسکارلت شناخته شده و پیش از آن نیز جزئیاتی دردسترس قرار گرفت.

البته پروژه اسکارلت نام نهایی کنسول نسل بعدی نیست و تنها مایکروسافت یک نام آزمایشی برای آن در نظر گرفت تا زمان معرفی عنوان کامل ایکس باکس جدید را افشا کند. گذشته از آن عرضه این کنسول تا تعطیلات ۲۰۲۰ انجام نخواهد گرفت، بنابراین اگر از طرفداران اسکارلت هستید، باید حداقل تا سال ۲۰۲۰ منتظر بمانید.

مایکروسافت جزئیات کاملی از کنسول نسل جدید خود ارائه نداد و تنها به اطلاعاتی نظیر قدرت سخت افزاری و تاریخ عرضه نسبتا دقیقا اشاره کرد. نخست آن که پروژه اسکارلت با پردازنده هشت هسته‌ای Ryzen 2 ای ام دی همراست و از معماری گرافیکی نسل جدید Navi شرکت AMD قدرت می‌گیرد. همچنین حافظه گرافیکی آن از نوع GDDR6 است و یک حافظه اس اس دی بسیار سریع برای آن در نظر گرفته شد.

پیش از این سونی اعلام کرد پلی استیشن ۵ می تواند با وضوح ۸K و فریم ریت ۱۲۰fps بازیها را اجرا کند. همچنین از ری تریسینگ یا همان ردیابی اشعه نیز پشتیبانی می‌کند که بدان معناست باید شاهد وضوح گرافیکی بالا و واقع گرایانه‌ای روی کنسول‌های نسل بعدی مایکروسافت و سونی باشیم. بسیاری از طرفداران کنسول‌های نسل نهم بسیار هیجان زده هستند زیرا قرار است بزودی شاهد معرفی کنسول هایی بی‌نظیر باشیم که می‌توانند عملکردی فراتر از انتظار داشته باشند.

اما در این مطلب می‌خواهیم به اظهارنظر درباره ایکس باکس اسکارلت و دیگر کنسول‌های نسل بعدی بپردازیم:

سخت افزار اهمیت ندارد

پلی استیشن ۵ سونی و ایکس باکس اسکارلت از کنسول‌های نسل نهمی هستند که با مشخصاتی حماسی می‌خواهند نظر طرفداران خود را جلب کند. این احساس را در نسل قبلی نیز مشاهده کردیم و یک موضوع جدید محسوب نمی‌شود. هنگامی که مدیران دو شرکت درباره کنسول نسل بعدی خود صحبت می‌کنند به گیمرها احساس هیجانی منتقل کرده تا تصور یک کنسول گیمی بی‌نظیر را داشته باشند. این همان چیزی است که در نسل فعلی نیز مشاهده کردیم و در سال ۲۰۱۳ سونی و مایکروسافت هر دو به اظهار نظر هیجانی درباره کنسول‌های خود پرداختند.

اما مدتی پس از عرضه هر دو کنسول عملکرد چشمگیری مشاهده نشد و حتی این کنسول‌ها دانگرید هم داشتند و واکنش‌های منفی دریافت کردند. بنابراین نباید سخت افزار و مشخصاتی که اعلام می‌شود را جدی گرفت. درست است که روی کاغذ با مشخصاتی چشمگیر رو به رو هستیم اما در حقیقت نباید چندان هم شوق داشت و هیجان زده شد، در حقیقت این شرکت‌ها به عنوان عملکردی تبلیغاتی سعی دارند تا مشخصاتی حماسی را اعلام کنند و نظر طرفداران را به محصول نسل بعدی خود جلب کنند. هر دو کنسول پروژه اسکارلت و پلی استیشن ۵ از قطعات سخت افزاری AMD برخوردار هستند و گویی این شرکت یک قطعه را به هر دو شرکت ارائه می‌دهد تا عملکرد بالایی را روی کنسول نسل جدید خود مشاهده کنند.

درایو SSD توسط هر دو شرکت مایکروسافت و سونی در کنسول نسل نهمی به کار گرفته خواهد شد. کنسول‌هایی که می‌تواند سرعت بارگذاری بالایی داشته باشند.

بازی‌ها برنده جنگ کنسول‌ها هستند و توسط سخت افزارها اجرا می‌شوند

از آنجایی که جنگ کنسول‌های نسل جدید مشابه نسل قبل خواهد بود، عجیب نیست که آینده جنگ کنسول‌ها چگونه خواهد بود. دو چیز می‌تواند در این بین اهمیت بالایی داشته باشد، یکی از آنها قیمت کنسول و دیگری نوع بازی‌ها است.

قیمت همیشه نقش مهمی در موفقیت کنسول‌های بازی داشته و شایعات می‌گویند پلی استیشن ۵ با قیمتی نزدیک به ۵۰۰ دلار عرضه می‌شود. ما تصور می‌کنیم پروژه اسکارلت نیز در همین حدود باشد. اگر هر یک از این مدل‌ها نسبت به دیگری ارزان‌تر باشند، بدون شک می‌تواند پیروز میدان به شمار رود.

اما در این بین بازی‌ها هم نقش تعیین کننده‌ای دارند و اگر نتوانند خوش بدرخشند، عامل شکست کنسول موردنظر نیز خواهند بود. در کنفرانس E3 2019 مایکروسافت یک شعار را اعلام کرد و آن این بود، بازی بعدی موردعلاقه خود را کشف کنید. این شعار که در ایکس باکس گیم پس نیز به کار گرفته می‌شود، برای یک سرویس در نظر گرفته شده و نه یک کنسول بازی جدید. براساس آخرین گزارش‌ها نیز استودیو موفق توسعه دهنده بازی‌های ایندی، موسوم به Double Fine هم به تیم مایکروسافت ملحق شده و جز Xbox Game Studios محسوب می‌شود.

چرا مایکروسافت استودیو به خرید استودیوهای مختلف می‌پردازد؟ پاسخ کاملا روشن است، در نسل گذشته سونی با داشتن استودیوهای با استعداد سعی داشته تا موجب شکست کنسول نسل قبلی مایکروسافت شود و به این مهم نیز دست پیدا کرد. پلی استیشن ۴ توانست نه تنها در فروش بلکه در محبوبیت بازی نیز ایکس باکس وان را شکست دهد. با بازی‌های بزرگی نظیر Uncharted, Bloodborne و Horizon Zero Dawn چنین چیزی دور از انتظار نبود. در سوی دیگر نیز ایکس باکس وان انحصاری‌هایی نظیر سری Forza, Halo و Gears داشته اما نتوانستند فروش ایکس باکس وان را بیش از پلی استیشن ۴ کنند.

همانند گذشته اما بهتر

بازی‌ها اگر نوع جدیدی هم نباشند، تعیین کننده برنده این نسل خواهند بود. بنابراین مهم است که دو شرکت مایکروسافت و سونی چه بازی‌های انحصاری را برای کنسول‌های بازی خود در نظر می‌گیرند. سیستم‌های کلود گیمینگ نوع جدیدی از پلتفرم‌های بازی هستند که به نظر می‌رسد در آینده باید شاهد گسترش آنها باشیم. سرویسی که گوگل با استادیا به آن ورود پیدا کرده و قصد دارد عملکرد موفقی در این زمینه از خود نشان دهد. با این حال مهم است که آینده کنسول‌های مایکروسافت و سونی به کجا ختم می‌شود، تا مشخص شود سرنوشت صنعت بازی به کجا خواهد رسید.

البته مایکروسافت هم مانند گوگل سرویس کلود گیمینگی را در نظر گرفته و عجیب نیست هر روز بر فهرست شرکت‌ها افزوده شود. کلود گیمینگ نوع جدیدی از پلتفرم بازی‌ها بوده که مبتنی بر فضای ابری عمل کرده و افراد باید به اینترنت سریعی مجهز باشند.

این بازی‌ها هستند که نقش مهمی دارند

مایکروسافت در کنفرانس E3 2019 به معرفی Project xCloud که همان رقیب استادیا گوگل است، پرداخت. به گفته این شرکت بازیکنان می‌توانند از طریق کنسول ایکس باکس خود، بازی‌ها را روی فضای ابری اجرا کنند و دیگر نیاز به هارد درایو یا همان درایو ذخیره سازی نخواهند داشت. موضوعی که به چالشی برای کاربران کنسول‌های بازی تبدیل شده است. با تمام این ویژگی‌ها هرچه کنسول‌ها قدرت بالایی داشته باشند، همچنان نیاز است تا بازی‌های مناسب برای آنها معرفی شود و در غیر این صورت نمی‌توان برتری هر کنسولی را به درستی پیش بینی کرد.

در نسل هشتم سونی با انحصاری‌های بزرگ خود توانست به موفقیت‌های قابل توجهی دست یابد و پلی استیشن ۴ نیز به فروش شگفت انگیزی دست یافت. در این بین برای موفقیت در نسل نهم نیاز است تا شرکت‌هایی نظیر مایکروسافت و سونی با انتشار بازی‌های انحصاری جذاب و هیجان انگیز، بر رشد فروش کنسول‌های بازی خود بیافزایند و موفقیت آنها را در این نسل تضمین کنند.

با تمام این تفاسیر می‌توان نقش بازی‌هایی که برای کنسول‌های موردنظر منتشر می‌شود را کلیدی دانست. زیرا در صورت عدم انتشار بازی‌های انحصاری قابل توجه، احتمال موفقیت هر یک از این کنسول‌ها بیشتر خواهد بود. بنابراین باید منتظر ماند تا با سپری شدن عمر کنسول‌های نسل جدید مشخص شود کدامیک می‌توانند با عناوین برجسته خود به موفقیت دست یابند.

نتیجه گیری

اگرچه نسل نهم کنسول‌ها تاکنون معرفی نشد، اما می‌توان پیش بینی‌هایی پیرامون آنها داشت. کنسول‌هایی که انتظار داریم به موفقیت دست یابند و نسبت به نسل قبل خود فروش بهتری برای آنها رقم زده شود. برای مثال ایکس باکس وان در نسل هشتم نتوانست به فروش بزرگ پلی استیشن ۴ دست یابد، بنابراین با مشخصه‌هایی که مایکروسافت برای پروژه اسکارلت در نظر گرفته، احتمال موفقیت آن بالاست.

در این بین سونی نیز سعی بر این دارد کنسول بازی قدرتمندی را عرضه کند و پلی استیشن ۵ هم در دسته همین مدل کنسول‌های بازی قرار می‌گیرد. به هر حال تنها باید منتظر ماند و مشخص شود ردموندی‌ها و ژاپنی‌ها چه برنامه‌ای در سر دارند. آیا در نسل نهم شاهد کنسول بازی هستیم که بتواند رضایت بازیکنان را جلب کند یا تنها هدف جنبه تبلیغاتی غیرواقعی است.