نکات ضروری که قبل از فروش گوشی خود باید در نظر بگیرید

نکات ضروری قبل از فروش گوشی

اگر می‌خواهید گوشی هوشمند و یا تبلت خود را کنار بگذارید یا آن را به فروش برسانید، یک سری نکته‌های مهم وجود دارد که قبل از این کار باید درنظر بگیرید زیرا احتمالا دوست ندارید که اطلاعات شخصی خود را به طور تصادفی در اختیار شخص دیگری قرار دهید.

علاوه بر یادآوری کردن این موضوع، ما در این مطلب به شما توضیح خواهیم داد که چطور می‌توانید دستگاه گوشی موبایل هوشمند و یا تبلت خود را قبل از فروش تمیز کنید تا قبل از این که آن را در اختیار شخص بعدی پس از خود قرار می‌دهید، مثل یک دستگاه آکبند و کاملا نو به نظر برسد که انگار همین الان از جعبه خود بیرون آورده شده است. علاوه بر این، اگر مطمئن نیستید که دقیقا با دستگاه قدیمی خود باید چه کار کنید، ما یک سری پیشنهاد هم به شما خواهیم داد که می‌توانید از طریق آن‌ها گوشی موبایل هوشمند و یا تبلت خود را به فروش برسانید و یا به دنبال پیدا کردن مشتری برای آن بگردید. البته، هدیه دادن آن به یک شخص نیازمند و یا حتی دانش آموزی که این روزها به خاطر نداشتن یک گوشی هوشمند از تحصیل و نصب برنامه شاد جا مانده است نیز علاوه بر یک حرکت انسان دوستانه، می‌تواند باعث شود که شما دل یک نیازمند را هم خوشحال کرده باشید. اگر نیازی به پول گوشی قبلی خود ندارید و باید آن را در گوشه خانه رها کنید، بهترین کار ممکن این است که آن را در اختیار یک شخص نیازمند قرار دهید که واقعا به آن نیاز دارد. همانطور که می‌دانید، این روزها با شیوع ویروس کرونا و مجازی شدن تحصیل، در اختیار داشتن یک گوشی هوشمند برای جا نماندن از تحصیل به یک امر ضروری تبدیل شده است. همچنان با آرادمگ همراه باشید.

در هر صورت، مهم نیست که پس از فروش گوشی موبایل هوشمند یا تبلت شما، این دستگاه در اختیار چه کسی قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی که در هر صورت باید رعایت کنید، این است که قبل از این که گوشی موبایل هوشمند خود را در اختیار کسی قرار دهید و یا آن را به فروش برسانید، آن را به خوبی تمیز کنید (هم از داخل و هم از بیرون). منظورمان از تمیز کردن داخل آن این است که اطلاعات و داده‌های شخصی خود را از گوشی قبلی خود پاک کنید. زیرا که مهم‌ترین دلیل این کار، محافظت از حریم خصوصی شما است. علاوه بر این، شما با انجام دادن این کار باعث می‌شوید که کاربر جدید گوشی قبلی شما نیز راحت باشد و بهتر بتواند از آن استفاده کند و اطلاعات شخصی خود را به این دستگاه وارد کند. زمانی که قصد پاک کردن داده‌ها و اطلاعات قبلی خود را از گوشی موبایل هوشمند یا تبلت قدیمی خود دارید، یک سری کارهای بسیار ضروری و مهم وجود دارد که حتما باید آن‌ها را انجام دهید. نگران نباشید. ما تمام کارهایی که نیاز دارید انجام دهید را در زیر برایتان لیست کرده‌ایم.

۱. سیمکارت خود را خارج کنید

اول از هر چیز سیمکارت خود را خارج کنید.

اولین کار و یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای زمانی که در حال آماده کردن گوشی هوشمند قبلی خود هستید تا آن را به فروش برسانید و در اختیار شخص دیگری قرار دهید، این است که سیمکارت خود را از درون آن بیرون بیاورید. حتی در صورتی که قصد دارید پس از در اختیار گرفتن گوشی موبایل یا تبلت جدید بعدی خود از یک سیمکارت جدید استفاده کنید، به احتمال بسیار زیاد تعداد زیادی مخاطب مثل هر شخص دیگری، روی آن ذخیره کرده‌اید. بنابراین، به هیچ وجه دوست ندارید که آن‌ها را از دست بدهید و یا حتی در اختیار شخص دیگری قرار بگیرند.

مثل تعداد بسیار زیادی از دستگاه‌های مدرن و امروزی دیگر، احتمالا ممکن است برای خارج کردن سیمکارت خود نیاز به یک ابزار مخصوص داشته باشید که معمولا به آن سوزن سیمکارت می‌گویند. اما با توجه به کوچک بودن این سوزن‌ها، معمولا به راحتی گم می‌شوند. در این صورت، به هیچ وجه نباید نگران باشید زیرا به راحتی با هر ابزار باریک و بلند دیگری نیز می‌توانید درگاه سیمکارت گوشی خود با بیرون بیاورید. بنابراین، حتی اگر سوزنی که درون جعبه گوشی وجود دارد را نیز در اختیار نداشتید، برای بیرون آوردن سیمکارت خود می‌توانید از ابزارهای دیگری مانند سنجاق، گیره کاغذ (باید آن را باز کنید)، انتهای گوشواره، سوزن‌ها معمولی و یا حتی پونز هم استفاده کنید. در صورتی که هیچ یک از این ابزارهای جایگزین را در اختیار ندارید، باز هم جای هیچ نگرانی نیست زیرا به عنوان راه حل آخر می‌توانید به یک فروشگاه موبایل فروشی مراجعه کنید و به سادگی درخواست کنید که سیمکارت خود را بیرون بیاورید.

۲. کارت حافظه جانبی یا مموری کارت خود را بیرون بیاورید

اگر گوشی موبایل هوشمند و یا تبلت شما که قصد به فروش رساندن آن را دارید، دارای یک اسلات کارت حافظه جانبی یا مموری کارت باشد، باید قبل از این که دستگاه خود را در اختیار شخص دیگری قرار دهید، آن را از داخل دستگاه بیرون بیاورید. برای انجام دادن این کار فقط کافی است درگاه سیمکارت گوشی یا تبلت خود را به روش‌هایی که در بالا توضیح دادیم، بیرون بیاورید. البته، در برخی از دستگاه‌ها نیز درون یک جایگاه جداگانه از سیمکارت در اطراف بدنه آن و یا پشت کاور باتری (درب آن) قرار دارد. اما قبل از این کار و بیرون آوردن کارت حافظه جانبی خود باید هر تعدادی عکس، فیلم، کلیپ، موزیک و هر اسناد و مدارک دیگری که امکان دارد، روی آن کپی کنید تا به راحتی در دستگاه جدید خود نیز آن‌ها را همچنان در اختیار داشته باشید.

۳. اطلاعات خود را به طور کامل پاک کنید

قدم بعدی که باید قبل از به فروش رساندن گوشی موبایل یا تبلت خود در نظر داشته باشید، این است که اطلاعات شخصی خود را به طور کامل از خود دستگاه پاک کنید. برای انجام دادن این کار دو روش ساده وجود دارد. یا می‌توانید به بخش تنظیمات یا Setting دستگاه خود مراجعه کنید و به دنبال بخش Backup/Restore بگردید و یا این که با دگمه‌های سخت افزاری دستگاه خود، این کار را به صورت دستی انجام دهید.

نکته مهم: قبل از برداشتن قدم بعدی حتما اطمینان حاصل کنید که از تمام داده‌ها و اطلاعات خود یک نسخه پشتیبان یا بکاپ کامل گرفته‌اید.

علاوه بر این، یکی از نکته‌های مهم و قابل توجه دیگری که حتما باید به خاطر داشته باشید، این است که اطمینان حاصل کنید که قبل از به فروش رساندن گوشی یا تبلت قدیمی خود، از حساب کاربری گوگل خود نیز Sign Out کرده باشید. همچنین قبل از به فروش رساندن دستگاه خود، باید این کار را برای سایر حساب‌های کاربری دیگر خود مانند Samsung و یا Mi Account (در صورت وجود آن‌ها) نیز انجام دهید. در غیر این صورت، شخصی که پس از شما قرار است دستگاه قدیمی شما را در اختیار داشته باشد، ممکن است قادر به فعال کردن حساب‌های کاربری خود نشود زیرا دستگاه با رمز عبور شخصی شما قفل شده است. به طور کلی، داده‌ها و اطلاعات زیر را باید از دستگاه قدیمی خود که قصد فروش آن را دارید، کاملا پاک کنید.

 • تنظیمات حساب کاربری گوگل
 • تنظیمات داده‌های پیکربندی و برنامه‌ها
 • اپلیکیشن‌های نصب شده
 • موسیقی‌ها
 • عکس‌ها
 • سایر داده‌ها و اطلاعات شخصی
 • حساب‌های کاربری ثانویه که لینک کرده‌اید (شامل فیس بوک، Dropbox، توییتر و غیره)
فروش گوشی
شما به راحتی می‌توانید با مراجعه کردن به آدرس Settings > System > Reset > Factory data reset و یا جست و جو کردن عبارت Factory Reset در تنظیمات تمام داده‌هایی که در بالا توضیح داده شده است را از دستگاه قدیمی خود که می‌خواهید بفروشید، پاک کنید.

اگر قصد واگذار کردن یا فروش یک دستگاه iOS مثل یک گوشی هوشمند iPhone را دارید، این پروسه شباهت بسیار زیادی به دستگاه‌های اندروید دارد. اما باز هم مجددا تاکید می‌کنیم که قبل از این که حتی تصمیم بگیرید که این کار را انجام دهید، از دستگاه خود یک بکاپ کامل بگیرید. استفاده کردن از فضای ابری iCloud برای ذخیره سازی اطلاعات شخصی و بکاپ گرفتن از آن‌ها، معمولا ساده‌ترین راه است. اما به طور کلی، برای انجام دادن این کار، در دستگاه iOS خود، می‌توانید قدم‌های زیر را دنبال کنید و انجام دهید. همچنین می‌توانید برای آگاهی پیدا کردن از سایر روش‌های بکاپ گرفتن، به لینکی که قبل از قدم‌های زیر در اختیار شما قرار می‌دهیم، مراجعه کنید.

برای بکاپ گرفتن، می‌توانید به منوی تنظیمات دستگاه خود مراجعه کنید و قدم‌های زیر را دنبال کنید.

 1. پس از وارد شدن به تنظیمات دستگاه iOS خود، وارد بخش General شوید.
 2. به سمت پایین اسکرول کنید تا به بخش Reset برسید.
 3. در بالای تصویر، می‌توانید چند گزینه مختلف را مشاهده کنید. برای فروش گوشی یا تبلت iOS خود نیاز به انتخاب کردن گزینه‌ای دارید که نوشته است Erase All Content and Settings تا تمام تنظیمات و اطلاعات دیگر خود را پاک کنید.
 4. سپس باید دو بار Erase iPhone را انتخاب کنید تا تایید شود و شروع به پاک کردن تمام اطلاعات گوشی شما کند.
 5. سپس اطلاعات Apple ID خود را باید وارد کنید تا این پروسه آغاز شود.
فروش گوشی
برای پاک کردن تمام اطلاعات خود باید مسیر زیر را در گوشی iPhone خود دنبال کنید: Settings > General > Reset > Erase All Content and Settings

۴. دستگاه خود را تمیز کنید

وقتی که درون دستگاه خود را کاملا پاک کردید و تمام اطلاعات و داده‌های خود را حذف کردید، بکاپ گرفتید و یا به کارت حافظه خود منتقل کردید، قدم بعدی که باید بردارید، این است که بدنه بیرونی آن را نیز تمیز کنید. در صورتی که صفحه نمایش گوشی شما دچار خط و خش شده باشد و یا ضربه خوردگی داشته باشد، ممکن است کار چندان زیادی از دستتان بر نیاید. اما اگر در دستگاه قدیمی خود از محافظ صفحه استفاده می‌کردید، می‌توانید با برداشتن آن، حداقل آن را تمیزتر نشان دهید. علاوه بر این، نباید فراموش کنید که جای اثر انگشت‌های خود که روی صفحه نمایش یا بدنه دستگاهتان باقی مانده است را نیز حتما تمیز کنید. اما اگر می‌خواهید خریدار یا دارنده بعدی دستگاه خود را بیشتر تحت تاثیر قرار دهید، می‌توانید از یک محافظه صفحه جدید استفاده کنید و یا حتی درب باتری دستگاه را نیز عوض کنید (البته در صورتی که توسط کاربر قابل تعویض باشد).

دستگاه خود را به خوبی تمیز کنید.

دستگاه خود را بسته بندی کنید

اگر از دستگاه خود تا به حال خوب مراقبت می‌کردید، احتمالا باید جعبه آن را نیز به همراه کاتالوگ‌ها و سایر لوازمی که معمولا در جعبه گوشی و تبلت‌ها وجود دارد، نگه داشته باشید. گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های اندرویدی معمولا دارای تمام لوازم جانبی لازم و ضروری درون جعبه خود هستند. این لوازم معمولا شامل یک شارژر USB و کابل آن به همراه یک هدفون سیمی یا بی سیم و همینطور سوزن سیمکارت می‌شوند. هر چه از این دست لوازم را بتوانید بیشتر درون جعبه دستگاه قدیمی خود قرار دهید (حتی در صورتی که اورجینال و اصل نباشند)، دستگاهی که قصد فروش آن را دارید، بهتر به نظر می‌رسد و جلوه بیشتری پیدا می‌کند.

با گوشی هوشمند یا تبلت قدیمی خود چه کار کنیم؟

کارهای زیادی است که می‌توانید با گوشی موبایل هوشمند یا تبلت قدیمی خود که قصد فروش آن را دارید، انجام دهید:

 • آن را به یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود هدیه بدهید.
 • آن را به یک شخص نیازمند هدیه دهید که نیاز جدی به داشتن یک گوشی هوشمند یا تبلت دارد. همانطور که می‌دانید، این روزها دانش آموزان زیادی وجود دارند که به خاطر در اختیار نداشتن یک گوشی هوشمند از تحصیل باز مانده‌اند و نمی‌توانند از شبکه شاد استفاده کنند. شما می‌توانید با اهداء کردن دستگاه قدیمی خود یک کار خیر خواهانه انجام دهید.
 • آن را بازیافت کنید. در برخی از کشورهای دنیا موسسه‌هایی وجود دارند که می‌توانید لوازمی که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را برای بازیافت به آن‌ها بسپارید.
 • آن را بفروشید (یا با تمام قطعات و یا در صورت خراب بودن، به صورت قطعه قطعه).
 • آن را برای آپگرید کردن به یک مدل بالاتر، معامله کنید.
 • از راه‌های خلاقانه دیگری به استفاده کردن از آن ادامه دهید.

دستگاه قدیمی خود را چطور و در کجا بفروشیم؟

اگر واقعا تصمیم به فروش گوشی موبایل هوشمند و یا تبلت خود گرفته‌اید، چند گزینه در برابر خود دارید. اگر دستگاه شما کاملا سالم است (و هنوز جعبه آن را نیز در اختیار دارید)، یکی از بهترین جاها برای به فروش رساندن لوازم دسته دوم،‌ وبسایت دیوار است. یکی از مزیت‌های این کار این است که نیازی به ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در این وبسایت ندارید. تنها کاری که باید برای آگهی کردن دستگاه خود انجام دهید، این است که چند عکس خوب از آن بگیرید، جزئیات مورد نظر و جاهای خالی را به دقت پر کنید و گوشی موبایل هوشمند و یا تبلت قدیمی خود را در این وبسایت فروش اجناس دسته دوم آپلود کنید. البته، به جز دیوار، یک سری گزینه دیگر نیز در پیش روی خود دارید که از این دست می‌توان به شیپور، ترب، دست دو و یا ایسام اشاره کرد.

به جز به فروش رساندن دستگاه قدیمی خود به صورت آنلاین، یک سری گزینه دیگر نیز در پیش روی شما قرار دارد. در هر یک از شهرهای کشور یک سری فروشگاه مخصوص برای به فروش رساندن اجناس دست دوم وجود دارد که می‌توانید دستگاه قدیمی خود را به آن‌ها بفروشید. اما ساده‌ترین و راحت‌ترین برای فروش گوشی موبایل یا تبلت قدیمی این است که آن را به همان فروشگاهی که از آن خریداری کرده بودید، بفروشید. اما باید توجه داشته باشید که هر فروشگاهی ممکن است این کار را قبول نکند و علاوه بر این، ممکن است هر دستگاه دست دومی را نیز قبول نکنند (مخصوصا اگر دستگاه شما زیاد قدیمی باشد و یا پرطرفدار و پرفروش نباشد).

لطفا در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید که چه نکته دیگری در هنگام فروش گوشی موبایل هوشمند یا تبلت قدیمی خود در نظر دارید که در این مطلب پیدا نکردید. علاوه بر این، لطفا در صورتی که اخیرا دستگاه قدیمی خود را به فروش رسانده‌اید، توضیح دهید که به چه روشی این کار را انجام دادید و یا در غیر این صورت، با دستگاه قدیمی خود چه کار دیگری کرده‌اید.

 

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.