همه چیز درباره ی وای فای ۶

همه چیز درباره ی WiFi 6
همه چیز درباره ی WiFi 6

با پیشرفت تکنولوژی، انتظارها برای پیشرفت بسترهای اینترنتی هم بالا می رود. تا به امروز شبکه های مختلفی از انواع وای فای ها در اختیار کاربران قرار گرفته است و اکنون نوبت به وای فای ۶ / WiFi 6 می رسد. در ادامه مطلب تمام همه چیز درباره ی وای فای ۶ را خواهید خواند.

از وای فای ۶ بخوانید

از زمانی که وای فای ها به جهان تکنولوژی آنلاین اضافه شدند، تحول عظیمی را در دنیای شبکه شاهد بودیم. با توجه به بی سیم بودن ارتباط وای فای، این تکنولوژی به سرعت محبوبیت خود را در میان کاربران گسترش داد.

نخستین وای فای در سال ۱۹۹۷ میلادی ظهور پیدا کرد. شاید در حال حاضر باور کردنی نباشد، اما سرعت این وای فای تنها دو مگابیت بر ثانیه بود. در سال ۱۹۹۹ این سرعت به ۱۱ مگابیت بر ثانیه ارتقا پیدا کرد و وای فای نام ۸۰۲.۱۱b را با خود یدک می کشید. به همین ترتیب وای فای های نسل ۲، ۳، ۴ و ۵ ظهور پیدا کردند.
در سال ۲۰۰۳ سرعت ۵۴ مگابیت بر ثانیه با ۸۰۲.۱۱g و در سال ۲۰۰۹ سرعت ۶۰۰ مگابیت بر ثانیه با ۸۰۲.۱۱n جای خود را در جهان شبکه تثبیت کرد.

اما وای فای ۶ چیست؟

وای فای ۶ یا همان ۸۰۲.۱۱ax از سال ۲۰۱۹ میلادی به دنیای شبکه افزوده خواهد شد. یکی از نخستین تغییراتی که در نسل جدید وای فای شاهد هستیم، نوع نام گذاری و استفاده ی راحت از کاراکترها می باشد. دیگر به جای به کاربردن ۸۰۲.۱۱ax، از Wifi 6 استفاده خواهد شد.

سیستم نام گذاری جدید نسل های وای فای را با دنباله ی عددی مشخص می کنند که با پیشرفت های عمده در وای فای مربوط می شود. نام این نسل های وای فای از این پس به راحتی توسط فروشندگان محصولات ارتباط آنلاین، مورد استفاده قرار می گیرد و آن ها می توانند خدمات ارائه شده توسط دستگاه ها را به اطلاع مشتریان خود برسانند.

همه چیز درباره ی WiFi 6
همه چیز درباره ی WiFi 6

این توالی عددی همین طور برای نسل های قبلی وای فای نیز به کار برده خواهد شد. به عنوان مثال:

وای فای ۵ به جای ۸۰۲.۱۱ac
وای فای ۴ به جای ۸۰۲.۱۱n

هر نسل از وای فای ویژگی های جدیدی را ارائه کرده است، به طور مثال سرعت بیشتر، افزایش توان و … .

وای فای ۶ در واقع محصول تجربیات به دست آمده در مسیر وای فای های قبلی و به نوعی شکل ارتقا یافته ی آن ها در پاسخ به نیازهای محیط های مصرفی و سازمانی می باشد.

ادگار فیگارو، مدیر عامل شرکت Wi-Fi Alliance می گوید:” نزدیک به تقریبا دو دهه، کاربران مجبور بودند که نام گذاری فنی دستگاه های خود را با آخرین تکنولوژی وای فای تطابق دهند. اما با معرفی وای فای ۶ و طرح نام گذاری جدید، تمام کاربران با هر سطح دانش به راحتی متوجه خواهند شد که دستگاه یا نوع اتصال آن ها از این وای فای پشتیبانی می کند یا خیر”

تغییرات و مزایای Wi-Fi 6

اما از خود می پرسیم به جز تغییر روش در شیوه ی نام گذاری، وای فای ۶ چه مزایای تازه ای را با خود به همراه آورده است؟

افزایش سرعت در وای فای ۶

نخستین ویژگی وای فای ۶ که توجه ما را به خود جلب می کند، بالا رفتن سرعت انتقال داده ها می باشد. در واقع می توان در یک تخمین کلی، سرعت انتقال داده در وای فای ۶ را به اندازه ی ۴۰ درصد بالاتر از وای فای ۵ دانست.
وای فای ۶ از نرخ انتقال ۱.۱ گیگابیت بر ثانیه روی بستر ۲.۴ گیگاهرتزی و نیز نرخ انتقال ۴.۸ گیگابیت بر ثانیه روی باند ۵ گیگاهرتزی پشتیبانی می کند.

همه چیز درباره ی WiFi 6
همه چیز درباره ی WiFi 6

عدم افت در وای فای ۶ هنگام اتصال چند دستگاه

در وای فای های قبلی با اتصال چند دستگاه به طور همزمان به یک روتر، افت سرعت اجتناب ناپذیری را شاهد بودیم. اما در وای فای ۶ این مشکل به طور کلی برطرف شده و با اتصال همزمان چند دستگاه به یک روتر که از این وای فای برخوردار است، افت سرعت نخواهیم داشت.

مصرف برق کمتر و طول عمر بالاتر باطری

در محیط وای فای ۶ روتر ها با قدرت و سرعت بیشتری عمل کرده و در مقابل موانعی از جمله دیوارها، شیشه ها، ستون های سنگی و … کمترین میزان افت را دارند. به علاوه با توجه به این افزایش بهره وری و راندمان، طول عمر باطری بیشتر شده و برق کمتری مصرف خواهد شد.

همه چیز درباره ی WiFi 6
همه چیز درباره ی WiFi 6

پشتیبانی از ویدئو استریمینگ ۸k

با استفاده از وای فای ۶، کاربر می تواند سرعت دانلود بالا در اختیار داشته و تصاویر و ویدئوهای ۸k را پیش از به اتمام رسیدن دانلود، مشاهده نماید.

اگرچه هنوز این تکنولوژی جدید Wifi در اختیار کاربران دنیای آنلاین قرار نگرفته است، اما به احتمال زیاد در آینده ای نه چندان دور، شاهد تحولات قابل توجهی با ظهور این نسل، یعنی Wifi 6 خواهیم بود.

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...