هرآنچه از نسل سوم تراشه های سری Ryzen شرکت AMD می دانیم

نسل سوم پردازنده های سری Ryzen شرکت AMD در راه است و بر این اساس تصمیم گرفتیم که در این مقاله به جمع بندی تمامی شایعاتی که درباره مشخصات سخت افزاری، قیمت و زمان عرضه آن منتشر شده است را در قالب یک مقاله تقدیم حضورتان کنیم. با آراد مگ همراه باشید.

شرکت تولید کننده نیمه هادی AMD با عرضه نسل اول پردازنده های سری Ryzen جهان را تغییر داد. این شرکت با ارائه نسل دوم این پردازنده ها، بیش از پیش ما را تحت تاثیر خود قرار داد و انتظار می رود با ارائه نسل سوم نیز به طور کلی اینتل را از دور رقابت خارج کند. انتظار می رود که با معرفی نسل سوم پردازنده های Ryzen، شرکت AMD از اولین نسل از پردازنده های ۷ نانومتری خود رونمایی کند.

اگر این موضوع به حقیقت تبدیل شود، با اولین پردازنده های ۷ نانومتری برای کامپیوترهای رومیزی رو به رو خواهیم بود. با در نظر گرفتن اینکه اینتل طبق اطلاعات منتشر شده با مشکلاتی در زمینه ارائه لیتوگرافی ۱۰ نانومتری خود برای تراشه های Cannon Lake است، AMD می تواند از این فرصت استفاده کرده و پیش از آنکه اینتل شانس معرفی تراشه های Sunny Cove را پیدا کند، پیروز میدان شود.

پیش درآمدی برای همگان

 • نسل سوم Ryzen چیست؟ نسل بعدی پردازنده های دسکتاپ شرکت AMD
 • این پردازنده ها چه زمانی عرضه خواهند شد؟ زمانی مابین مارچ تا آگوست سال ۲۰۱۹
 • قیمت این پردازنده ها چقدر خواهد بود؟ فعلا مشخص نیست

زمان عرضه نسل سوم پردازنده های سری Ryzen شرکت AMD

در حال حاضر هیچ شایعه و یا سرنخی وجود ندارد تا به واسطه آن بتوانیم زمان تقریبی عرضه نسل سوم پردازنده های سری Ryzen را پیش بینی کنیم. تمام آنچه که داریم، زمان عرضه دو نسل پیشین است. نسل اول پردازنده های Ryzen در ماه مارچ سال ۲۰۱۷ روانه بازار شدند و نسل دوم نیز در سال ۲۰۱۸ و یک ماه بعد تر یعنی در آپریل عرضه شدند.

با فرض این موضوع، به نظر می رسد که عرضه نسل سوم در بهار (یا زمانی میان ماه مارچ تا آگوست)، امری قطعی باشد. علاوه بر اینها، انتظار می رود تا AMD، در نمایشگاه CES 2019 از نسل سوم پردازنده های خود پرده برداری کند، جایی که پیش از این قولِ صحبت و ارائه اطلاعات بیشتر در زمینه پردازنده ها و گرافیک های ۷ نانومتری خود را داده بود.

قیمت نسل سوم پردازنده های سری Ryzen شرکت AMD

متاسفانه برای تخمین قیمت نسل سوم پردازنده های Ryzen نیز اطلاعات موثق و قابل استنادی نداریم. اما به لطف اطلاعات منتشر شده توسط کانال یوتیوبی AdoredTV، هم اکنون لیست کامل نام پردازنده های نسل سوم Ryzen و همچنین قیمت آنها را در اختیار داریم.

لیست قیمت احتمالی پردازنده های نسل سوم Ryzen:

 • Ryzen 9 3850X: قیمت: ۴۹۹ دلار آمریکا (حدود ۴۰۰ یورو، ۷۰۰ دلار استرالیا)
 • Ryzen 9 3800X: قیمت: ۴۴۹ دلار آمریکا (حدود ۳۵۰ یورو، ۶۰۰ دلار استرالیا)
 • Ryzen 7 3700X: قیمت: ۳۲۹ دلار آمریکا (حدود ۲۶۰ یورو، ۴۵۰ دلار استرالیا)
 • Ryzen 7 3700: قیمت: ۲۹۹ دلار آمریکا (حدود ۲۳۰ یورو، ۴۰۰ دلار استرالیا)
 • Ryzen 5 3600X: قیمت: ۲۲۹ دلار آمریکا (حدود ۱۸۰ یورو، ۳۲۰ دلار استرالیا)
 • Ryzen 5 3600G: قیمت: ۱۹۹ دلار آمریکا (حدود ۱۶۰ یورو، ۲۷۰ دلار استرالیا)
 • Ryzen 5 3600: قیمت: ۱۷۸ دلار آمریکا (حدود ۱۴۰ یورو، ۲۴۰ دلار استرالیا)
 • Ryzen 3 3300X: قیمت: ۱۲۹ دلار آمریکا (حدود ۱۰۰ یورو، ۱۸۰ دلار استرالیا)
 • Ryzen 3 3300G: قیمت: ۱۲۹ دلار آمریکا (حدود ۱۰۰ یورو، ۱۸۰ دلار استرالیا)
 • Ryzen 3 3300: قیمت: ۹۹ دلار آمریکا (حدود ۸۰ یورو، ۱۴۰ دلار استرالیا)

با وجود اینکه قیمت های منتشر شده راضی کننده و همسو با قیمت گذاری های نسل دوم این پردازنده ها هستند، همچنان برای اطمینان بیشتر باید منتظر عرضه رسمی محصولات به همراه برچسب قیمتی آنها باشیم.

نکته جالب این است که کاهش قیمت پردازنده های شرکت AMD پیش از این و از نسل اول Ryzen به نسل دوم آن سابقه داشته است؛ برای مثال پردازنده Ryzen 7 1700X این شرکت در زمان عرضه قیمتی برابر با ۳۹۹ دلار (۳۸۹ پوند، ۵۶۹ دلار استرالیا) داشت اما در نسل دوم آن یعنی Ryzen 7 2700X، قیمت آن کاهش و با قیمت رقابتی تر ۳۲۹ دلار (۳۴۹ پوند، ۵۱۵ دلار استرالیا) ارزش گذاری شد.

با در نظر گرفتن این موضوع، نمی توانیم افزایش قیمت Ryzen 7 3700X را متصور شویم. در حال حاضر نیز به نظر می رسد که AMD برچسب قیمتی مشابه نسل قبلی Ryzen را برای نسل سوم نیز در نظر گرفته است.

اطلاعات سخت افزاری نسل سوم پردازنده های سری Ryzen شرکت AMD

در این قسمت، موضوع هیجان انگیزتر نیز خواهد شد. در حالی که نسل دوم پردازنده های سری Ryzen با لیتوگرافی ۱۲ نانومتری Zen+ توسعه یافته بودند که مساحت پردازنده را نسبت به نسل قبل که بر پایه لیتوگرافی ۱۴ نانومتری Zen توسعه یافته بود، به مقدار کمی کاهش می داد، نسل سوم بر پایه لیتوگرافی ۷ نانومتری Zen 2 توسعه خواهد یافت که مساحت پردازنده را بسیار کوچکتر از نسل قبل خواهد کرد.

به همراه کاهش مساحت پردازنده، استفاده از لیتوگرافی ۷ نانومتری سبب می شود تا قدرت پردازنده در عین کاهش مصرف انرژی آن، افزایش پیدا کند. همچنین، موضوع جالب توجهی نیز در شایعات به گوش می رسد که اشاره به افزایش دراماتیک هسته های پردازنده های نسل سوم Ryzen شرکت AMD دارند.

به لطف شایعات پی در پی، هم اکنون می توانیم آنچه که پردازنده های نسل سوم Ryzen خواهند بود را به صورت زیر رسم کنیم:

 • Ryzen 9 3850X: تعداد هسته: ۱۶ – ۳۲ رشته – با فرکانس ۴.۳ گیگاهرتز تا ۵.۱ گیگاهرتز
 • Ryzen 9 3800X: تعداد هسته: ۱۶ – ۳۲ رشته – با فرکانس ۳.۹ گیگاهرتز تا ۴.۷ گیگاهرتز
 • Ryzen 7 3700X: تعداد هسته: ۱۲ – ۲۴ رشته – با فرکانس ۴.۲ گیگاهرتز تا ۵.۰ گیگاهرتز
 • Ryzen 7 3700: تعداد هسته: ۱۲ –  ۲۴ رشته – با فرکانس ۳.۸ گیگاهرتز تا ۴.۶ گیگاهرتز
 • Ryzen 5 3600X: تعداد هسته: ۸ – ۱۶ رشته – با فرکانس ۴.۰ گیگاهرتز تا ۴.۸ گیگاهرتز
 • Ryzen 5 3600G: تعداد هسته: ۸ – ۱۶ رشته – ۱۲ هسته گرافیکی – با فرکانس ۳.۲ گیگاهرتز تا ۴.۰ گیگاهرتز
 • Ryzen 5 3600: تعداد هسته: ۸ – ۱۶ رشته – با فرکانس ۳.۶ گیگاهرتز تا ۴.۴ گیگاهرتز
 • Ryzen 3 3300X: تعداد هسته: ۶ – ۱۲ رشته – با فرکانس ۳.۵ گیگاهرتز تا ۴.۳ گیگاهرتز
 • Ryzen 3 3300G: تعداد هسته: ۸ – ۱۲ رشته – ۱۲ هسته گرافیکی – با فرکانس ۳.۲ گیگاهرتز تا ۴.۰ گیگاهرتز
 • Ryzen 3 3300: تعداد هسته: ۶ – ۱۶ رشته – با فرکانس ۳.۲ گیگاهرتز تا ۴.۰ گیگاهرتز

اولین زمزمه های قدرت Zen 2 را در اکتبر سال ۲۰۱۸ به گوش رسید. در آن گزارش عنوان شد که گروه تکنولوژی Radeon شرکت AMD توانسته اند اولین نمونه ی مهندسی شده از لیتوگرافی عرضه نشده ای را امتحان کنند که در قالب تراشه ای ۸ هسته ای با قابلیت افزایش فرکانس تا ۴.۵ گیگاهرتز به این گروه تحویل داده شده بود.

در دسامبر سال ۲۰۱۸، شایعات قوت گرفت و تقریبا تمامی مدل های سری سوم پردازنده های Ryzen توسط کانال یوتیوبی با نام AdoredTV فاش شد. ابتدا به نظر می رسید که این اطلاعات واقعی نباشند اما پس از آن یک خرده فروش روسی گزارشی را منتشر کرد که با اطلاعات منتشر شده قبلی کاملا همخوانی داشت. البته نمی دانیم که اطلاعات منتشر شده توسط خرده فروشی چینی به تاثیر از ویدیوی منتشر شده از AdoredTV بوده است یا خیر. اما تاکنون هیچ اطلاعاتی مخالف با تمامی مواردی که در این مقاله آمده، منتشر نشده است.

اینها تمام چیزهایی بود که ما از پردازنده های نسل سوم Ryzen می دانیم؛ اما مطمئن هستیم که شرکت AMD در نمایشگاه CES پیش رو، اطلاعات بیشتری از این پردازنده ها را در اختیار همگان خواهد گذاشت.

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری به هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))