آپدیت iOS 13.5 برای دستگاه‌های اپل منتشر شد

کاربران گوشی‌های جدیدتر آیفون از شرکت اپل در طی پاندمی ویروس کرونا دچار یک مشکل بزرگ شده‌اند زیرا آن دسته از کسانی که به صورت خود ماسک می‌زنند، متوجه شدند که وقتی بخش زیادی از صورت آن‌ها توسط ماسک پوشیده شده باشد، سنسور Face ID گوشی آن‌ها قادر به تشخیص دادن صورتشان نیست. علاوه بر این، وقتی بخش کمی از صورت هم توسط ماسک پوشیده شده باشد، باز هم مدتی طول می‌کشد تا سنسور، صورت آن‌ها را تشخیص دهد و رمز عبور را آماده کند. در پی این امر، مدتی طول می‌کشد تا سنسور تشخیص دهد که صورت شما قابل تشخیص نیست تا رمز عبور را برای شما نمایش دهد. اما اپل امروز آپدیت iOS 13.5 را برای گوشی‌های هوشمند خود در دسترس قرار داده است. در این آپدیت یک الگوریتم جدید پیاده سازی شده است که وقتی صورت شما توسط ماسک پوشیده شده باشد، به سرعت تشخیص می‌دهد. بدین ترتیب، به جای این که چندین و چند بار Face ID را امتحان کنید تا با لگ‌ها و مشکلاتی که گفته شد مواجه شوید، صفحه‌ی رمز عبور به سرعت برای شما نمایش داده می‌شود تا با وارد کردن آن قفل گوشی خود را باز کنید. در هر صورت شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر و آگاهی پیدا کردن از سایر تغییرات آپدیت iOS 13.5 همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

علاوه بر تغییر کاربردی خوبی که گفته شد، این آپدیت جدید کنترل بیشتری در طی تماس‌های گروهی در FaceTime در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در حال حاضر، در یک تماس گروهی در FaceTime باکسی (Box) که نشان می‌دهد کدام یک از اعضا در حال صحبت کردن هستند، بزرگ‌تر شده است. اکنون با این آپدیت، یک کاربر iPhone می‌تواند با مراجعه کردن به آدرس Setting> FaceTime اقدام به خاموش کردن سوییچ Speaking کند تا از رخ دادن این کار جلوگیری کند. در صورتی که این سوییچ را خاموش کنید، یک دریچه کوچک به اندازه‌ی همان باکس مشاهده خواهید کرد که تصویر هر یک از اعضای تماس گروهی را نمایش می‌دهد و مهم نیست چه کسی در حال صحبت کردن باشد. در این حالت، شما می‌توانید با ضربه زدن بر روی تصویر هر یک از این اعضاء، تصویر آن را بزرگ‌تر کنید.

البته شاید یکی از کاربردی‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین ویژگی‌های این آپدیت جدید در iOS 13.5 این باشد که اکنون قابلیت پشتیبانی از اعلانی اضافه شده است که به شما اعلام می‌کند چقدر در معرض خطر بیماری COVID-19 قرار دارید. این ویژگی به توسعه دهندگان کمک بزرگی می‌کند تا اپ‌هایی برای سازمان‌های عمومی بهداشت طراحی کنند. این اپ‌ها می‌توانند هم به گوشی های اندرویدی و هم iOS اجازه دهند که با هم همکاری کنند تا آن دسته از کسانی که در مجاورت و یا همسایگی کاربر قرار دارند و دارای علائم مثبت کرونا هستند، شناسایی شوند و به کاربران سالم هشدار بدهند. آن دسته از کسانی که با چنین اعلانی مواجه شوند، می‌توانند برای تست دادن به مراکز موجود مراجعه کنند و یا خودشان را به مدت دو هفته قرنطینه کنند تا بدین ترتیب، از گسترش این ویروس جلوگیری شود.

البته با این آپدیت یک سری باگ‌هایی که کاربران گزارش کرده بودند نیز برطرف شده است. یکی از این باگ‌ها، سیاه شدن تصویر در هنگام پخش کردن ویدئو در برخی از وبسایت‌ها بود که اکنون با این آپدیت جدید برطرف شده است. یکی دیگر از باگ‌های پرتعداد این بود که وقتی کاربران قصد به اشتراک گذاری چیزی داشتند، صفحه‌ی به اشتراک گذاری برایشان نمایش داده نمی‌شد و یا از کار می‌افتاد. البته باید توجه داشته باشید که در کنار iOS 13.5 اپل آپدیت iPadOS 13.5 را نیز اکنون در دسترس قرار داده است. شما می‌توانید با مراجعه کردن به آدرس Settings > General > Software Update این آپدیت را بر روی گوشی آیفون و یا تبلت آیپد خود دریافت و نصب کنید. علاوه بر این، برای دستگاه‌های قدیمی‌تر نیز اکنون آپدیت جدید iOS 12.4.7 در دسترس قرار داده شده است تا آپدیت‌های امنیتی را در دسترس کاربران این دستگاه‌ها قرار دهد. به طور کلی، اپل در iOS 13.5 و iPadOS 13.5 تلاش کرده تا از نظر امنیتی شرایط را برای کاربران محصولات خود راحت‌تر کند تا از آخرین وضعیت بیماری COVID-19 در اطراف خود آگاهی داشته باشند. شما هم می‌توانید با نصب کردن این آپدیت، تغییرات جدید دستگاه خود را به ما اعلام کنید.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.