دستیار صوتی فیسبوک در حال توسعه است

فیس بوک

فیسبوک ، نامی که ابتدا با ایجاد و توسعه یک شبکه اجتماعی بزرگ سر و صدایی را به پا کرد و توانست که به بزرگ ترین شبکه اجتماعی جهان تبدیل شود. امروز نیز در ذهنش ایده های تازه ای را می پروراند و قصد دارد که به بخش تازه ای از بازار ورود کرده و دستیار صوتی مختص خودش را روانه بازار کند. تا به امروز این شرکت همواره در نوک پیکان انتقادات در پی جمعی آوری اطلاعات بوده و بارها ادعا شده است که فیسبوک از شماره تلفن همراه کاربران برای فروش تبلیغات استفاده می‌کند که البته تا امروز هیچ یک از ادعاها به مرحله اثبات نرسیده است.

به دنبال همین اتفاقات، اعتماد کاربران نسبت به این شرکت روبه کاهش بوده و فیسبوک نیز دنبال این است که با بکار گیری روش های مختلف ارتباط خود را با کاربران حفظ کند و به همین جهت در فکر ساخت و توسعه دستیار صوتی مخصوص خودش است که با استفاده از آن بتواند با با گوگل اسیستنت، اپل سیری، کورتانا مایکروسافت و الکسای آمازون رقابت کند. در حال حاضر پورتال فیس بوک نزدیکی زیادی با الکسای آمازون دارد، ولی خبرهای به گوش رسیده حکایت از آن دارند که کم کم زمان خداحافظی الکسا با این پورتال فرا رسیده و در آینده نزدیک دستیار صوتی فیسبوک جایگزین آن خواهد شد.

فیسبوک هم دستیار هوشمند می سازد

CNBC به تازگی با انتشار گزارشی اعلام کرده است که یکی از کارمندان سابق این شرکت به این موضوع اشاره کرده است که فیسبوک از اوایل سال ۲۰۱۸ در حال توسعه دستیار صوتی خود بوده است. ولی تا این لحظه هیچ اطلاعاتی درباره این پروژه به بیرون درز پیدا نکرده و فیسبوک نیز به این گفته کارمند سابقش واکنش نشان نداده است. با این حال این احتمال وجود دارد که این دستیار صوتی به صورت انحصاری در اپلیکیشن فیسبوک و یا فیسبوک پورتال مورد استفاده قرار بگیرد.

نکته مهمی که باید درنظر داشته باشیم این است که با توجه به این که در حال حاضر چندین دستیار صوتی قدرتمند همچون گوگل اسیستنت، اپل سیری، کورتانا مایکروسافت و الکسای آمازون کاربران چه نیازی به داشتن گزینه جدید و تازه واردی دارند؟ همچنین این سوال مطرح می شود که دستیار صوتی در حال توسعه چه توانایی هایی را داشته و در چه قسمتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در صورتی که این دستیار صوتی تنها برای نمایشگر هوشمند فیسبوک پورتال توسعه پیدا کند، شکست بزرگی برای این شبکه اجتماعی به همراه خواهد داشت. همگی این ها موضوعاتی هستند که فیس بوک در مسیر خودش حتما متوجه شده است و بهتر است منتظر بمانیم که در آینده چه اطلاتی در باره این دستیار صوتی به بیرون ارائه خواهد شد.