مدیر عامل سابق گوگل دلیل حمله‌های آمریکا به هوآوی را اعلام کرد

اکنون سال‌ها است که حتی در دوران ریاست جمهوری اوباما هم همین داستان‌ها و دردسرها را درمورد هوآوی و دولت آمریکا شاهد بودیم. زیرا همیشه کسانی بوده‌اند که عقیده داشتند به این شرکت چینی نمی‌توان اعتماد کرد چرا که به طور مخفیانه اطلاعات کاربران خود و شرکت‌های دیگر را در پشت درهای بسته‌ی مخفی که در گوشی‌ها و تجهیزات شبکه‌ی آن وجود دارد، جمع آوری می‌کند. ظاهرا این داده‌ها به مرکز پکن، پایتخت این کشور فرستاده می‌شوند. در سال ۲۰۱۲ بود که کمیته اطلاعات کاخ سفید پیشنهاد تحریم شدن Huawei و ZTE را مطرح کرد تا این که سرانجام این تحریم‌ها در دولت ترامپ و دوران ریاست جمهوری او تصویب شدند و اخیرا به مدت یک سال دیگر نیز تمدید شدند و یک سری تحریم‌های جدید نیز به دور قبلی تحریم‌های این شرکت اضافه شد. اکنون مدیر عامل سابق گوگل از دلیل این جنگ گفته است. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

سال گذشته میلادی وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا، به دلیل ترس‌های امنیتی، شرکت Huawei را در لیست تحریم قرار داد. این اقدام غیر منصفانه، شرکت هوآوی را از دستیابی به زنجیره خط تولید خودش که در کشور آمریکا در اختیار داشت، منع می‌کرد و این سازنده‌ی گوشی‌های موبایل هوشمند که در حال تبدیل شدن به یک غول غیر قابل توقف بود را مجبور کرد تا برای پیدا کردن جایگزین Google Mobile Services تلاش بسیار زیادی انجام دهد. با این وجود، شرکت هوآوی همچنان به افزایش دادن و بالا بردن رقم فروش محصولات خودش ادامه می‌دهد. به طوری که آمار نشان می‌دهد این شرکت در سال گذشته ۱۷ درصد افزایش فروش داشته است و موفق به فروش ۲۴۰ میلیون دستگاه گوشی موبایل هوشمند در سراسر دنیا شده است و در طی این پروسه، با عبور کردن از اپل و پشت سر گذاشتن این شرکت، تبدیل به دومین سازنده بزرگ گوشی‌های موبایل هوشمند در سراسر دنیا شد. البته در کنار رسیدن به این دستاورد ارزشمند و بزرگ، علاوه بر این، آن‌ها اکنون در سراسر دنیا در زمینه‌ی فراهم کردن تجهیزات شبکه پیشتاز تمام شرکت‌های دیگری هستند که در این زمینه فعالیت دارند.

امسال در سالگرد تصویب تحریم‌های شرکت Huawei ، وزارت بازرگانی ایالات متحده‌ی آمریکا برای تنگ‌تر کردن حلقه‌ی فشار بر این شرکت، یکی از قوانین صادرات را تغییر داد. بر اساس این تغییر جدید، اکنون هر سازنده یا موسسه‌ای که از تکنولوژی‌های آمریکایی استفاده می‌کند، نمی‌تواند به هوآوی چیپست بفروشد. در واقع آن‌ها برای انجام دادن چنین کاری، نیاز به کسب مجوز از ایالات متحده دارند. با وجود این که هرگز شواهد و مدارک خاصی منبی بر این که هوآوی از راهکارهای مخفی در گوشی‌های خودش برای جاسوسی و جمع آوری کردن اطلاعات کاربران استفاده می‌کرده است وجود نداشته، اما Eric Schmidt، مدیر عامل سابق گوگل ، در این رابطه گفته است که کاملا واضح و آشکار است که این سازنده‌ی چینی تهدید امنیتی بزرگی به شمار می‌رفته است.

Eric Schmidt اخیرا در یک گفت و گوی تازه با رادیو BBC برای یک مستند صوتی جدید، در این زمینه گفت:

جای هیچ سوالی نیست که Huawei در برخی از فعالیت‌هایی که برای امنیت ملی غیر قابل پذیرش هستند، مشارکت داشته است. جای هیچ شکی نیست که اطلاعاتی که از طریق روترهای شرکت هوآوی به دست آمده است، در نهایت در اختیار منابعی قرار گرفته که نباید از آن‌ها اطلاع پیدا می‌کردند. هر اتفاقی که رخ داده، ما از رخ دادن آن اطمینان خاطر کامل داریم.

در طی این مدت، شرکت چینی هوآوی همیشه در واکنش به این اتهام‌ها همه‌ی آن‌ها را انکار کرده است و اتهامی که اکنون توسط مدیر عامل سابق گوگل مطرح شده است نیز یکی از آن‌ها است. یک بیانیه تازه که مدتی پیش توسط Victor Zhang، مدیر شعبه بریتانیای شرکت هوآوی، منتشر شده بود نیز یک بار دیگر نزدیک بودن به دولت کمونیست را در این کشور انکار کرده است. وی اخیرا در مصاحبه‌ای با BBC در این رابطه چنین توضیح داده است که:

موضوع کاملا ساده است. اظهاراتی که اکنون توسط Eric Schmidt، که برای دولت آمریکا کار می‌کند، مطرح شده است، حقیقت ندارند. و با توجه به ادعاهای مشابه دیگری که در گذشته مطرح شده بود، هنوز هم هیچ سند و مدرکی برای اثبات این اتهامات وجود دارد. Huawei به هیچ دولتی وابسته نیست و دولت چین نیز شامل این موضوع می‌شود.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.