Galaxy S30 دارای یک رم ۱۶ گیگابایتی LPDDR5 خواهد بود

Galaxy S30
Galaxy S30

اوایل سال جاری میلادی بود که شرکت سامسونگ اعلام کرد برنامه‌ها و نقشه‌های زیادی دارد تا در نیمه دوم امسال حافظه رم ۱۶ گیگابایتی LPDDR5 DRAM این شرکت را با استفاده از نسل سوم تکنولوژی پروسه کلاس ۱۰ نانومتری خود به تولید انبوه برساند تا در Galaxy S30 استفاده کند.

اکنون شرکت سامسونگ در این رابطه گفته است که این شرکت یک خط تولید جدید در تجهیزات تولیدی خود در پیونگتاک (یکی از شهرهای کشور کره جنوبی) راه اندازی کرده است تا رسما تولید انبوه اولین حافظه رم ۱۶ گیگابایتی LPDDR5 DRAM ساخته شده بر پایه نسل سوم تکنولوژی پروسه کلاس ۱۰ نانومتری (۱z) برای استفاده کردن در یک گوشی موبایل را آغاز کند. نکته قابل توجهی که باید در نظر داشته باشید، این است که این حافظه‌ی رم ۱۶ گیگابایتی، ضمن استفاده کردن از نسل سوم پروسه کلاس ۱۰، از تکنولوژی ماوراء بنفش شدید (EUV) نیز استفاده کرده است. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

بر اساس اظهارات اخیر Jung-bae Lee، معاون اجرایی تکنولوژی و تولیدات DRAM در شرکت سامسونگ، ۱۶ گیگابایت حافظه رم LPDDR5 یک پیشرفت و بهبود بسیار چشمگیر و قابل توجه در مقیاس گذاری DRAM به وجود خواهد آورد که سطح بهبود آن غیر قابل مقایسه با نسل قبل این حافظه است و در نهایت نیز منجر به باز شدن درهای جدیدی به روی صنعت حافظه رم در دنیای گوشی‌های موبایل هوشمند خواهد شد.

بیایید اکنون کمی هم درمورد سرعت در حافظه رم و بهبودهای چشمگیر و قابل توجه زیادی که در این زمینه در حافظه ۱۶ گیگابایتی LPDDR5 DRAM موجود در Galaxy S30 (که شاید هم Galaxy S21 نام داشته باشد) ایجاد شده است، صحبت کنیم. بر اساس اظهارات خود شرکت سامسونگ در این رابطه، این حافظه‌ی جدید بالاترین سرعت و بزرگ‌ترین حجم حافظه که تا به حال توسط حافظه DRAM در گوشی‌های موبایل هوشمند فراهم شده است را در اختیار کاربران قرار خواهد داد تا به احتمال زیاد بتوانند در سری Galaxy S30 از آن استفاده کنند. علاوه بر این، سامسونگ اضافه کرده است که حافظه LPDDR5 می‌تواند داده‌ها را با نرخ سرعت ۶ هزار و ۴۰۰ مگابایت در ثانیه (Mb/s) جابجا کند که آن را ۱۶ درصد سریع‌تر از حافظه رم ۱۲ گیگابایتیِ LPDDR5 که سامسونگ در گوشی‌های پرچمدار اخیر خود مانند سری Galaxy Note20 به کار برده است، خواهد کرد. می‌توان تخمین زد که به طور اختصاصی، حافظه ۱۶ گیگابایتی بتواند ۵۱.۲ گیگابایت داده را تنها در عرض ۱ ثانیه جابجا کند. این مقدار، معادل جابجا کردن ۱۰ محتوای full HD به سایز تقریبی ۵ گیگابایت می‌باشد.

علاوه بر این، تجاری سازی پروسه ۱z یا همان نسل سوم تکنولوژی پروسه کلاس ۱۰ نانومتری می‌تواند به این معنی هم باشد که پکیج LPDDR5 که احتمالا در سری Galaxy S30 به کار برده خواهد شد، ۳۰ درصد از نسل قبلی خود سبک‌تر نیز خواهد بود که می‌تواند به این معنی باشد که حافظه کم‌تری نیز در گوشی‌های موبایل هوشمند اشغال خواهد کرد. اگر می‌خواهید از چند و چون این ماجرا به طور کامل، مختصر و مفید سر در بیاورید، باید توضیح دهیم که حافظه رم ۱۶ گیگابایتی LPDDR5 DRAM می‌تواند فقط با ۸ چیپست، یک پکیج ۱۶ گیگابایتی به وجود بیاورد. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، نسل قبلی آن که بر اساس پروسه ۱y توسعه پیدا کرده است، برای ارائه کردن همین مقدار حافظه، نیاز به در اختیار داشتن ۱۲ چیپست دارد که خودش به تنهایی می‌تواند نشان دهنده پیشرفت و بهبودی که در این تکنولوژی ایجاد شده است، باشد.

با وجود این که در حال حاضر بسیاری از حدس و گمانه زنی‌ها درمورد گوشی‌های هوشمند پرچمدار بعدی شرکت سامسونگ از جمله سری Galaxy S30 (یا همان S21) و سایر گوشی‌های رده بالای دیگر این شرکت اشاره به مجهز شدن آن‌ها به حافظه رم ۱۶ گیگابایتی LPDDR5 DRAM می‌کنند، اما شرکت سامسونگ اخیرا این موضوع را نیز تایید کرده است که این فناوری پیشتاز، فقط به گوشی‌های موبایل خود این شرکت محدود نخواهد شد. این موضوع می‌تواند حکم تایید این موضوع باشد که به احتمال بسیار زیاد، می‌توانیم به زودی این فناوری را علاوه بر سری Galaxy S30 در گوشی‌های هوشمند رده بالا و پرچمدار سازنده‌های دیگر از جمله اپل، شیائومی، LG و دیگر سازنده‌هایی که با سامسونگ همکاری نزدیک دارند نیز مشاهده کنیم.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.