ویژگی ها، جزئیات و هر آنچه باید در مورد دسته ps5 دوال سنس بدانید

دسته ps5 5

دسته ps5 DualSense چیزی فراتر از یک DualShock 4 جدید با ظاهری متفاوت و فانتزی است بلکه مجهز به تکنولوژی های جدیدی است؛ به طوری که می توان آن را آغاز نسل بعدی دسته های بازی دانست. در این مقاله به بررسی برخی از جزئیات و ویژگی های این محصول خاص می پردازیم.

ویژگی های خاص در طراحی ظاهری دسته ps5

اگرچه که ممکن است در نگاه اول اینطور به نظر نرسد؛ اما دسته ps5 دوال سنس بر اساس دسته ی نسل قبلی یعنی دوال شاک ۴ ساخته شده است. رنگ آن تغییر کرده و با یک ترکیب دو رنگ مطابق با پلی استیشن ۵، به بازار آماده است. قسمت میانی دسته PS5 وسیع تر شده، با وجود آن که کمی منحنی شده است و ظاهری شبیه به دسته ایکس باکس گرفته است اما جای قرار گیری انگشت ها در همان موقعیت مدل های قبلی قرار دارد. یک صفحه ی لمسی و یک نوار روشن نیز در بالای دسته وجود دارد البته نوار روشن بالای صفحه لمسی نیست و تنها در اطراف آن قرار دارد. دکمه ها و D-Pad با پلاستیک شفاف پوشیده شده و از متریال خوب و نرم ساخته شده اند اما دیگر شاهد وجود رنگ های مختلف روی آن ها نیستیم.

این کنترلر دارای پورت استاندارد USB-C است که به معنای باتری قابل شارژ این دسته می باشد و امکان شارژ با هر کابلی را می دهد.

دسته ps5

فید بک های لمسی Haptic feedback

یکی از ویژگی های جدیدی که به دسته ps5 دوال سنس اضافه شده است فیدبک های لمسی است؛ دوال سنس شامل محرک هایی است که در طول بازی با ایجاد بازخورد های لمسی باعث سازگاری بیشتر بازیکن با محیط بازی و یا در اصطلاح غرق شدن او در بازی می شود. حتی کوچکترین تفاوت ها در بازی می تواند حس و بازخورد متفاوتی برای بازیکن ایجاد کند به طور مثال بازیکن هنگام رانندگی روی یخ فیدبک متفاوتی نسبت به رانندگی روی شن دریافت می کند.

دسته ps5 5

تریگر های تطبیق پذیرAdaptive triggers در دسته ps5

جدا از اضافه شدن فیدبک های لمسی، دسته های جدید از تریگر های تطبیق پذیر برای دکمه های L2 و R2 استفاده می کند که می تواند در برابر انگشتان شما مقاومت کند و شما را بیشتر در بازی غوطه ور کند. فیدبک های لمسی و تریگر های تطبیق پذیر یک جهش بزرگ در دسته های بازی محسوب می شوند که امکان اضافه کردن جزئیات و سطوح مختلفی از بازخورد را به توسعه دهندگان بازی ارائه می دهد. یک مثال روشن که عملکرد تریگر ها را مشخص می کند؛ فرض کنید در بازی لازم است تا برای پرتاب یک تیر کمان را بکشید، در ابتدا فشار دادن دکمه راحت است و هرچه بیشتر کمان کشیده شود دکمه به فشار بیشتری احتیاج دارد. این یک ویژگی بسیار مهم و جذاب است که پیشنهاد می کنم در همان اولین باری که دسته ps5 را در دست می گیرد حتما امتحان کنید.

عمر باتری

یکی دیگر از چالش های تیم پلی استیشن ۵ افزایش طول عمر باتری قابل شارژ دسته ps5 بود. عمر باتری یکی از بزرگترین چالش های دوال شاک ۴ بود و جالب است به تحول آن در مدل جدید دوال سنس بپردازیم؛ بر اساس تست بازیکن ها، دسته ps5 قبل از تخلیه ی کامل، برای حدود ۱۲ ساعت بازی همراه با فیدبک ها و بازخورد های لمسی و لرزشی استفاده شده است این درحالیست که دوال شاک تنها برای حداکثر ۸ ساعت بازی به بازار عرضه شده بود.

دسته ps5 5

حذف دکمه ی share

دکمه ی share که در مدل قبلی به بازیکن اجازه به اشتراک گذاری تجربیات خود با سایر بازیکن ها و ضبط گیم پلی می داد حذف شده اما یک دکمه create در دسته ps5 طراحی شده است که مشابه همان قابلیت با ویژگی های بیشتر و بهتری را به بازیکن ها می دهد؛ Creation studio به بازیکنان امکان کنترل بسیار بیشتری بر روی صفحه نمایش و فیلم های گرفته شده خود را می دهد.

میکروفن داخلی

دوال سنس همراه با میکروفن داخلی مخصوص به خود و یک اسپیکر مونو که در مدل های قبلی هم وجود داشت به بازار آمده است؛ تعبیه ی یک میکروفن داخلی روی دسته ps5 این امکان را به بازیکن ها می دهد تا بدون نیاز به هدست با یک دیگر صحبت کنند، این ویژگی در بازه های زمانی کوتاه مدت و هنگامی که کیفیت صدا اهمیت آنچنان زیادی ندارد مورد توجه قرار می گیرد.

دسته ps5 5

یکی از مهم ترین چیزهایی که باید درمورد دسته ps5 دوال سنس بدانید این است که به دلیل جهش زیاد این دسته نسبت به مدل دوال شاک ۴ و اضافه شدن تکنولوژی های جدید به آن با مدل های قبلی سازگار نیست به این معنا که با دسته ps5 نمی توانید روی کنسول پلی استیشن ۴ بازی کنید و به همین ترتیب دسته دوال شاک ۴ نیز قابلیت کنترل بازی در کنسول پلی استیشن ۵ را ندارد.

دسته ps5 5

 

مطالب مرتبط:

اولین نشانه ها از PS5 Pro