هر آنچه که باید درباره کنسول نینتندو سوییچ لایت بدانید

شرکت نینتندو در سال ۲۰۱۷ نسل جدید کنسول بازی خود را به نام نینتندو سوییچ معرفی کرد. کنسولی که با حالت هیبریدی از مشخصات قابل توجه بهره برده و حال با گذشت دو سال نوبت به نسخه جدید آن یعنی نینتندو سوییچ لایت رسید. سوییچ را می‌توان یک کنسول خانواده محور دانست که به عنوان دستگاه بازی خانگی محسوب می‌شود.

در این بین می‌توان آن را به عنوان یک کنسول دستی نیز به کار گرفت. سوییچ همچنین با کنترلرهای جدا شونده همراست که به عنوان جوی کان شناخته می‌شود. انتظار نمی‌رفت سوییچ با گذشت دو سال یک جانشین یا نمونه جدید پیدا کند و شرکت ژاپنی تصمیم گرفت تا محصولی برجسته به عنوان مدل جدید رونمایی کند. پیش از آن که شاهد رونمایی نینتندو سوییچ لایت باشیم، شایعات مختلفی به گوش رسید و حال با معرفی آن باید شایعه‌های قبل را حقیقی دانست.

کنسول دستی نینتندو سوییچ لایت در سه رنگ فیروزه‌ای، خاکستری و زرد به فروش می‌رسد. تمامی کلیدهای نینتندو سوییچ لایت به رنگ سفید است و سه مدل رنگ شبیه به هم هستند. به گفته نینتندو کنسول نینتندو سوییچ لایت یک دستگاه گیمینگ دستی بوده و برای خانواده طراحی نشد. این دستگاه دارای کنترلرهای یکپارچه است و برخلاف نمونه قبلی از تلویزیون هوشمند پشتیبانی نمی‌کند.

بنابراین نباید انتظار داشته باشید بتوانید نینتندو سوییچ لایت را همانند سوییچ به تلویزیون هوشمند متصل کرده و به اجرا بازی بپردازید. بازیکنان می‌توانند عناوین حالت دستی سوییچ را در کنسول جدید اجرا کنند و هیچ محدودیتی نخواهند داشت.

ژاپنی‌ها اعلام کردند نینتندو سوییچ لایت در ۲۰ سپتامبر با قیمت ۲۰۰ دلار عرضه می‌شود. یک نسخه ویژه به نام Zacian & Zamazenta Edition هم برای این کنسول در نظر گرفته شد که ۸ نوامبر امسال به مناسبت عرضه بازی Pokémon Sword and Shield راهی بازار خواهد شد. این نسخه دارای رنگ اصلی خاکستری با طرحی از بازی Pokémon Sword and Shield است. اما کلیدهای قرمز و آبی دارد و طراحی جذابی به نینتندو سوییچ لایت بخشیده است.

نینتندو سوییچ

ما در این مطلب قصد داریم شما را کاملا با کنسول جدید و تازه معرفی شده نینتندو آشنا کنیم.

تاریخ عرضه کنسول نینتندو سوییچ لایت

شرکت نینتندو برای معرفی نینتندو سوییچ لایت رویداد اختصاصی در نظر نگرفته و تنها با انتشار تریلر به رونمایی آن پرداخت. به گفته این شرکت ژاپنی نینتندو سوییچ لایت در ۲۰ سپتامبر سال جاری منتشر خواهد شد. نسخه منحصربفرد Zacian & Zamazenta Edition که به مناسبت انتشار بازی Pokémon Sword and Shield در نظر گرفته شد نیز در ۸ نوامبر امسال عرضه می‌شود.

قیمت کنسول نینتندو سوییچ لایت

نینتندو سوییچ

همانطور که شایعات و گزارش‌های قبلی به آن اشاره داشتند، نینتندو سوییچ لایت یک کنسول ارزان‌تر و قابل حمل‌تر از نینتندو سوییچ اصلی است. بنابراین با قیمت ۲۰۰ دلار که اختلاف ۱۰۰ دلاری با نینتندو سوییچ اصلی دارد، به فروش خواهد رسید.

چنین قیمتی در مقایسه با سوییچ ۲۰۱۷ که قیمتی ۲۹۹ دلاری داشت، اختلاف بسیاری داشته و برای خرید گزینه اقتصادی‌تر محسوب می‌شود. حتی در روزهای اولیه عرضه شما قادرید نینتندو سوییچ لایت را به دلیل داشتن تخفیفات بزرگ حتی با قیمت کمتری هم خریداری کنید و لزومی نداشته ۲۰۰ دلار به پرداخت هزینه آن بپردازید. در مجموع انتظار داریم در روزهای اول عرضه تخفیفاتی توسط خرده فروشان مختلف در نظر گرفته شود که حتی با قیمت کمتر از ۲۰۰ دلار خریداری شود.

تاریخ عرضه کنسول نینتندو سوییچ لایت

نینتندو سوییچ

نینتندو در نظر دارد سوییچ لایت را در ۲۰ سپتامبر سال جاری عرضه کند که کمی با فصل تعطیلات فاصله دارد. البته تابستان را هم می‌توان  فصل تعطیل دانست و عرضه این کنسول دستی برای گیمرهای طرفدار نینتندو جذاب است. به گفته شرکت ژاپنی، نینتندو سوییچ لایت در رنگ‌های خاکستری، فیروزه‌ای و زرد عرضه خواهد شد که سه گزینه رنگی زیبا و قابل توجه محسوب می‌شود. این نسخه‌های رنگی دارای کلیدهایی به رنگ سفید هستند که در کنار رنگ بدنه ظاهری جذاب را به وجود آوردند. البته طراحی رنگی سوییچ لایت بیشتر آن را مناسب نوجوانان می‌سازد و حتی کودکان نیز قادرند تجربه کاربری لذت بخشی داشته باشند.

اگر از طرفداران بازی Pokémon Sword and Shield هستید، باید نسخه ویژه سوییچ لایت با طرح این عنوان را در مدت زمانی دیرتر یعنی ۸ نوامبر به جای ۲۰ سپتامبر دریافت کنید. زیرا نینتندو می‌خواهد نسخه Zacian & Zamazenta Edition سوییچ لایت را به مناسبت عرضه بازی Pokémon Sword and Shield در ۸ نوامبر یا همان پاییز امسال عرضه کند. این نسخه دارای بدنه خاکستری روشن است اما کلیدهای ترکیبی قرمز و آبی دارد که ظاهری جالب توجه به آن بخشیده است.

ویژگی های کنسول نینتندو سوییچ لایت

نینتندو سوییچ

کنسول کاملا دستی

کنسول نینتندو سوییچ لایت برخلاف سوییچ اصلی قابلیت هیبریدی نداشته و افراد قادر نیستند کنترلرهای آن را از کنسول اصلی جدا سازند. بنابراین کاملا با یک کنسول دستی رو به رو هستید که قابلیت جداپذیری نداشته و حتی به تلویزیون هوشمند هم متصل نمی‌شود. به گفته نینتندو، سوییچ لایت با هدف عرضه کنسول کاملا دستی توسعه پیدا کرد و همین امر وزن آن را به شدت در مقایسه با سوییچ ۲۰۱۷ کاهش داد. این کنسول دارای کنترلرهای یکپارچه همانند ۳DS بوده و از خروجی HDMI یا داک همراه بهره نمی‌برد.

عمر باتری

عمرباتری این کنسول دستی به ۷ ساعت می‌رسد که شاید برای سفرهای طولانی گزینه مناسب محسوب نشود. اما همچنان برای تجربه گیم پلی عناوین جذاب نینتندو گزینه ایده‌آلی به شمار رفته و تجربه لذت بخشی رقم خواهد زد.

پشتیبانی از بازی‌های دستی

به گفته نینتندو، سوییچ لایت قادر است از بازی‌ها دستی سوییچ اصلی پشتیبانی کند. بنابراین شما می‌توانید علاوه بر تجربه یک بازی دستی روی سوییچ ۲۰۱۷، آن را در روی سوییچ لایت هم اجرا کنید و محدودیتی وجود ندارد. در سوی دیگر اگر دارای بازی با پشتیبانی جوی کان که شامل HD rumble، سنسور IR، سنسور حرکتی جوی کان و برخی ویژگی‌های دیگر می‌شود، شما آن را در روی سوییچ لایت نمی‌توانید اجرا کنید. زیرا همانطور که گفته شد، این کنسول دستی قابلیت پشتیبانی از موارد فوق را که عمدتا برای کنسول خانگی طراحی شده، ندارد.

بنابراین از پشتیبانی جوی کان در سوییچ لایت باید صرف نظر کنید زیرا چنین قابلیتی تعریف نشده است. البته برای بازی‌هایی که از حالت دستی پشتیبانی نمی‌کنند، بازیکنان می‌توانند کنترلرهای جوی کان را به صورت بی سیم دستگاه متصل کنید.

برای مثال در حالت Mario Tennis Aces Swing Mode که به شما اجازه می‌دهد از کنترلر حرکتی بهره گیرید، شما نمی‌توانید آن را در سوییچ لایت داشته باشید زیرا خبری از کنترلر جوی کان نیست.

نینتندو سوییچ

آیا بازی‌های تبلت محور اجرا می‌شوند؟

بله احتمالا خواهید توانست و باید کنترلری شبیه به جوی کان را به نینتندو سوییچ لایت متصل کنید. شاید سوییچ لایت فاقد کنترلر خاصی باشد اما افراد قادرند از کنترلرهای شخص ثالث بهره گیرند. برای مثل مینی گیم‌هایی چون Super Mario Party’ Toad’s Rec Room برای سوییچ لایت طراحی نشده و بازیکنان باید از سوییچ اصلی بهره گیرند.

سبک تر و کوچک تر

کنسول سوییچ لایت دارای وزن کمتری نسبت به سوییچ اصلی است و در بحث ابعاد نیز ۹۱*۲۰۸*۱۳ میلیم‌تر است. با وزن ۲۷۵ گرمی نسبت به سوییچ اصلی با وزن ۲۹۷ گرم نزدیک به ۳۰ گرم وزن کمتری دارد.

صفحه نمایش کوچک تر

نینتندو سوییچ

شرکت نینتندو در سوییچ لایت نمایشگر LCD با سایز ۵.۵ اینچی به کار گرفته که رزولوشن ۱۲۸۰*۷۲۰ پیکسل دارد. اما سوییچ ۲۰۱۷ ابعاد بزرگ‎تری داشته و با صفحه نمایش ۶.۲ اینچی عرضه می‌شود.

کدام بازیها را می توان روی نینتندو سوییچ لایت اجرا کرد؟

بازیکنان سوییچ لایت تقریبا می‌توانند تمامی عناویین سوییچ را روی این کنسول اجرا کنند. بخصوص عناوینی که از حالت دستی پشتیبانی کرده و نیازی به اجرا آنها در حالت خانگی نیست.

متاسفانه برخی بازی‌ها در این زمینه محدودیت داشته و به طور حتم باید از کنترلر اضافی چون جوی کان بهره گیرید. البته در آینده شرکت نینتندو بازی‌های جدید و متعددی را برای سوییچ لایت منتشر می‌کند تا دیگر محدودیتی برای بازیکنان این کنسول کوچک وجود نداشته باشد.