قیمت پلی‌استیشن ۵ در ایران به زودی کاهش پیدا می‌کند

پلی‌استیشن ۵
پلی‌استیشن ۵

کنسول نسل نهمی سونی یعنی PlayStation 5 سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان در ماه ژوئن سال گذشته میلادی (۲۰۲۰) رونمایی شد و از تاریخ ۱۲ نوامبر هم در برخی از کشورها عرضه شد. این کنسول پس از مدت کوتاهی در کشور ما هم در دسترس قرار گرفت؛ اما نه به قیمتی که انتظار داشتیم.

پس از این که PlayStation 5 در تاریخی که اعلام کردیم در برخی از نقاط دنیا در دسترس قرار گرفت، انتظار داشتیم که مدت کوتاهی بعد در تعداد بیشتری از مناطق دنیا از جمله کشور هند هم به عرضه برسد. بر اساس چیزی که اعلام شده بود، این کنسول نسل جدید باید در تاریخ ۱۹ نوامبر در این کشور عرضه می‌شد. اما به دلایل مختلف، این اتفاق رخ نداد و در حالی که طرفداران بسیار زیادی در این کشور و همچنین کشورهای دیگر آسیایی به شدت منتظر از راه رسیدن آن بودند و هستند، سونی تا این لحظه خبری درمورد تاریخ دقیق این اتفاق منتشر نکرده بود. با آرادمگ همراه باشید.

اما این موضوع، از امروز تغییر کرده. زیرا شرکت سونی به طور رسمی اعلام کرده است که کنسول نسل نهمی آن‌ها یعنی پلی‌استیشن ۵ قرار است در تاریخ ۲ فوریه سال جاری میلادی برابر با ۱۴ بهمن ماه سال جاری شمسی یعنی دقیقا یک ماه دیگر رسما وارد کشور هند شود و برای فروش در دسترس قرار داده شود. همچنین آن‌ها اعلام کردند که مردم این کشور از تاریخ ۱۲ ژوئن برابر با ۲۳ دی ماه می‌توانند این کنسول نسل بعدی را از طریق فروشگاه‌های مختلفی از جمله Amazon.in, Flipkart, Croma, Reliance Digital و همینطور تعداد زیادی از فروشگاه‌های دیگری که با سونی همکاری می‌کنند، پیش خرید کنند.

با توجه به این موضوع، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که کنسول پلی‌استیشن ۵ پس از عرضه شدن در کشور هند و تعداد بیشتری از مناطق در سراسر دنیا، در کشور ما هم با قیمت کم‌تری در دسترس قرار داده شود. البته، این کنسول جذاب و هیجان انگیز، مدتی است که در کشور ما هم به فروش می‌رسد اما با توجه به تعداد کم دستگاه‌های موجود و عدم عرضه آن در کشورهای نزدیک به ما، قیمت بسیار غیر منطقی و زیادی دارد. تصور می‌شود که پس از عرضه بیشتر این کنسول در کشورهای بیشتر دنیا از جمله هند، ما هم بتوانیم پلی‌استیشن ۵ را با قیمت کم‌تری تهیه کنیم.

قیمت گذاری PlayStation 5 در کشور هند هم به این ترتیب برنامه ریزی و تنظیم شده است که نسخه دیجیتالی و بدون دیسک درایو آن با قیمت ۳۹ هزار و ۹۹۰ روپیه (معادل ۵۵۰ دلار یا ۴۵۰ یورو) به دست مردم این کشور برسد و نسخه معمولی آن با دیسک درایو هم با قیمت ۱۰ هزار روپیه ( معادل ۱۳۵ دلار یا ۱۱۰ یورو) بیشتر از نسخه دیجیتالی به فروش خواهد رسید. اما از سوی دیگر، لوازم جانبی آن هم از ۲ هزار و ۵۹۰ روپیه (معادل ۳۵ دلار یا ۳۰ یورو) شروع می‌شوند و قیمت آن‌ها تا ۸ هزار و ۵۹۰ روپیه (معادل ۱۲۰ دلار یا ۹۵ یورو) هم می‌رسد. در هر صورت، باید توجه داشته باشید که پلی‌استیشن ۵ در تعداد زیادی از کشورهای دنیا هم هنوز قیمت زیادی دارد و به ثبات نرسیده است که دلیل آن، باز هم همان عرضه محدود و اندک آن است. اکنون که این کنسول نسل جدید قرار است تا یک ماه دیگر با قیمت مصوب و رسمی در کشور هند عرضه شود، احتمالا با گسترش تعداد کشورهایی که قیمت مصوبی برای آن در نظر می ‌گیرند، ما هم فرصت خوبی برای خرید آن پیدا خواهیم کرد.

  

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.