اسکارلت پروژه جدید شرکت مایکروسافت

طبق گفته‌ها مایکروسافت در حال کار کردن بر روی نسل بعدی ایکس باکس که بانام اسکارلت شناخته می‌شود است. اما این کار به چه شکل انجام می‌شود؟ و سوالات فراوان دیگری که برای رسیدن به پاسخ با ما همراه باشید.

مایکروسافت در حال انجام فرآیندهایی برای ارتقای پلتفرم ایکس باکس خود است زیرا این نسل ایکس باکس‌ها به‌طور قابل‌توجهی از پلی‌استیشن در نسل فعلی عقب‌مانده است.

تلاش مایکروسافت برای جذب گیمرها

 مایکروسافت از گذشته به‌طور گسترده بر روی تولید محتوای اختصاصی سرمایه‌گذاری کرده است تا بتواند گیمرها را برای استفاده از ایکس باکس قانع کند.

مایکروسافت همچنین در حال مطالعه بر روی کاهش موانع ورود به دستگاه‌های موبایل، از طریق پخش بازی با استفاده از پروژه‌ی ایکس-کلود و ارائه‌ی بازی در فروشگاه ایکس باکس گیم پَس به سبک آنچه نت فلیکس انجام می‌دهد یعنی هرچه قدر می‌توانی بازی کن، است. اما فکر می‌کنید که برنامه‌های سخت‌افزاری فعلی آنها چیست؟

در اینجا بخشی از شایعات پیرامون نسل بعدی ایکس باکس یعنی پروژه‌ی اسکارلت که ما درباره‌ی آن بحث می‌کنیم آورده شده است. مثل همیشه خیلی روی چیزهایی که گفته می‌شود حساب نکنید زیرا نقشه‌ها و برنامه‌ها ممکن است دچار تغییر شوند، اما چیزی که قطعی به نظر می‌رسد این است که مایکروسافت به‌سختی به دنبال دستیابی به نسل بعدی ایکس باکس است.

مایکروسافت از پروژه‌ی اسکارلت خود در نمایشگاه E۳ ۲۰۱۹ رونمایی کرد. ۱۲۰ فریم بر ثانیه، وضوح ۸k، رفع مشکل سرعت بالا آمدن از ویژگی‌های این پروژه به شمار می‌رود. این پروژه بر اساس معماری CPU سفارشی رایزِن زِن ۲ (Ryzen zen2) و معماری GPU ناوی (Navi) طراحی‌شده است. این پروژه برای عرضه در شروع تعطیلات ۲۰۲۰ آماده می‌شود. اما همچنان چند سؤال، بی‌جواب باقی‌مانده است.

سخت‌افزار پروژه‌ی اسکارلت می‌تواند قوی‌ترین کنسول نسل بعدی باشد

در سال ۲۰۱۷، ما گزارشی از محصول ایکس باکس درحال‌توسعه بانام اسکارلت را ارائه کردیم. به‌سرعت و در نمایشگاه E۳ ۲۰۱۹، فیل اسپنسر، رییس بخش ایکس باکس در مایکروسافت، مراسم را با یک تیزر با عنوان آنچه پیش رو دارید آغاز کرد. مایکروسافت با تأکید بر تعهد این شرکت به سخت‌افزار پیشرو در صنعت، تأیید کرد که پروژه‌ی اسکارلت قادر است با وضوح ۸k، ۱۲۰ فریم بر ثانیه و تقریباً حل مشکل سرعت بارگذاری کار کند.

اسکارلت پیشرفته‌ترین و جذاب‌ترین کنسول

پروژه‌ی اسکارلت در حال آماده‌سازی برای تبدیل‌شدن به پیشرفته‌ترین و جذاب‌ترین کنسول مایکروسافت است.

مایکروسافت اعلام کرده است که اسکارلت چهار برابر قوی‌تر از ایکس باکس یک ایکس و باقدرت پشتیبانی وضوح ۸k و ۱۲۰ فریم بر ثانیه خواهد بود. باور اینکه چگونه این صحبت‌ها به واقعیت منجر می‌شود، بدون تحلیل‌های درست بسیار دشوار به نظر می‌رسد. مایکروسافت به دنبال این است که اسکارلت خیلی قوی‌تر از پلی‌استیشن ۵ سونی باشد و این برتری قابل‌توجه، برای تیم مایکروسافت بسیار اهمیت دارد.

گوگل قدرت پلتفرم استادیای (Stadia) خود بر مبنای فضای ابری و با سرعت ۱۰.۷ ترافلاپ را خیلی قوی‌تر از ایکس باکس یک ایکس  و PS4 Pro اعلام کرده است. روزنامه‌نگار پیشرو در حوزه‌ی بازی در رِزِتِرا (Resetera) گزارش داده است که سونی و مایکروسافت هر دو به دنبال گذشتن از مرز ۱۰.۷ ترافلاپ برای نسل بعدی کنسول‌های خود هستند.

 پروژه‌ی اسکارلت در حال آماده‌سازی برای تبدیل‌شدن به پیشرفته‌ترین و جذاب‌ترین کنسول مایکروسافت با سخت‌افزارهای رده‌بالا و با قابلیت‌های گرافیکی بالا است. بعد از جابجایی از معماری PowerPc به پردازنده‌های AMD مبتنی x86 ، مایکروسافت هم برای حفظ قابلیت‌های خود به این سخت‌افزار را روی آورده است. دکتر لیزا سو، مدیرعامل AMD، پیش‌ازاین در مورد تلاش‌های مداوم خود برای کمک به ایکس باکس بعدی مایکروسافت صحبت کرده بود و این نشانگر آن است که همکاری این شرکت با مایکروسافت هنوز نیز در جریان است.

مایکروسافت معتقد است که با استفاده از جدیدترین چیپست‌هایAMD و رم GDDR6و ردیاب پرتوهای شتاب‌دهنده‌ی سخت‌افزاری در پروژه‌ی اسکارلت می‌تواند مهم‌ترین جهش نسلی را که تاکنون دیده‌ایم رقم بزند. ما هنوز نمی‌دانیم که اسکارلت چه قدر قدرتمند خواهد بود. اما مایکروسافت در نمایشگاه E3 2019 به ما این پیام را داده است که هنوز به دنبال دستیابی به قدرتمندترین کنسول است.

پروژه‌ی اسکارلت، سازگاری روبه‌جلو، گرافیک ارتقا یافته و بهبود جریان بازی

مایکروسافت پیش‌ازاین پیشنهاد پایان نسل کنسول‌ها را داده است. در عوض تصمیم گرفته است تا منابع خود را روی نسخه‌های ایکس باکس متمرکز کند. ایکس باکس یک ایکس یک نمونه‌ی بارز از اجرای این تصمیم است که ضمن حفظ سازگاری با کتابخانه موجود، ارتقاء سخت‌افزاری قابل‌توجه میان نسلی‌ای را ارائه می‌دهد؛ همچون مدل گوشی‌های هوشمند قابل ارتقا. چنین رویکردی به مایکروسافت اجازه می‌دهد تا سخت‌افزار جدید را در یک پلتفرم واحد معرفی کند.

با استفاده از همان هسته جهانی ویندوز ۱۰ و یک محیط توسعه مشابه با Xbox One ، اسکارلت تضمین می‌کند که تمام بازی‌های شمارا که بر روی Xbox One و یا  Xbox 360 و OG Xbox اجرا می‌شده است را نیز پشتیبانی کند.

اگر به‌روزرسانی های سخت‌افزاری درراه باشد پس می‌توانیم منتظر بهبود قابلیت‌های گرافیکی نیز باشیم. درحالی‌که Xbox One به‌عنوان یک کنسول ۴K به بازار عرضه‌شده است اما هنوز بسیاری از بازی‌ها همزمان نمی‌توانند بافریم بالا اجرا شوند. با تبدیل‌شدن ۴K به یک استاندارد در بازی‌سازی، ما از اسکارلت انتظار داریم که ۶۰ فریم بر ثانیه را به‌صورت استاندارد و بدون اینکه ویژگی‌های گرافیکی زیادی را در خود جای دهد، داشته باشد. اگرچه  ۸K(7680pixels x 4320 pixels)  در فرکانس ۱۲۰ هرتز طبق استاندارد اصلاح‌شده‌ی HDMI 2.1 قابل‌دستیابی است، ما انتظار نداریم که اسکارلت بدون استفاده از رهگیری پرتو و یا درجه‌ای از فوتورئالیسم بتواند به این قدرت دست یابد.

تعهد مایکروسافت

تعهد مایکروسافت برای ارائه‌ی یک دستگاه بازی باکیفیت کنسول از طریق فناوری جدید رونمایی شده خود یعنی پروژه‌ی ایکس کلود نیز به‌احتمال‌زیاد با چشم‌انداز ایکس باکس اسکارلت ارتباط دارد. این شرکت به دنبال قرار دادن کنسول‌های ایکس باکس در درون‌بردهای الکترونیکی ماژولار یا همان blades server ها هستند. همچنین این شرکت در حال ساخت یک پشتوانه‌ی اختصاصی برای بازی‌های از راه دور و تحت فضای ابری در سراسر جهان است. پس از موفقیت ارائه در فروشگاه ایکس باکس، مایکروسافت به دنبال گسترش این امکان برای PCها و تبلت‌ها و موبایل‌ها است.

پس واقعیت مجازی که مدت‌هاست قول آن داده‌شده چه می‌شود؟ پس از ارائه‌ی Xbox One X، مایکروسافت قول ارائه‌ی واقعیت مجازی در کنسول خود را داده است. درحالی‌که در آن زمان بحث واقعیت مجازی، موضوع داغ صنعت شده بود، صحبت درباره‌ی تکنولوژی ایکس باکس روند نزولی پیدا کرد. بر اساس گفته‌های مایکروسافت در نمایشگاه E3 2019 ، این شرکت بر روی موضع خود برای ارائه‌ی واقعیت مجازی بر روی PC ایستاده است و الآن نمی‌توان انتظار دیدن واقعیت مجازی را بر روی اسکارلت داشت.

پروژه‌ی اسکارلت: بازی‌ها و برنامه‌ها

با چیزهایی که تاکنون مایکروسافت درباره‌ی کنسول جدید خود بیان کرده است، مشخص نیست که چه عنوان بازی‌های برای این دستگاه در نظر گرفته است. بسیاری از بازی‌های ایکس باکس یک، که در آینده منتشر خواهند، احتمالاً بدون پشتیبانی‌های رسمی و برای سازگاری در آینده بر روی کنسول‌ها قابل‌اجرا خواهند بود. ازجمله این موارد باید به نسخه‌های بهبودیافته Halo Infinite ، Gears 5 و بازی‌های Forza اشاره کرد.

مایکروسافت در ژوئن ۲۰۱۸، پنج استودیوی بازی‌سازی را به استودیوهای خود اضافه کرد و دو استودیوی دیگر را نیز در ماه آینده و دو استودیو در سال ۲۰۱۹ به این جمع می‌پیوندند. از جمله‌ی این موارد می‌توان به استودیوی The Initiative ، که در سانتا مونیکا، کالیفرنیا و در کنار استودیوهای Playground Games, Undead Labs, Compulsion Games, Ninja Theory مستقر است اشاره کرد. پروژه‌هایی مانندPlayground Games که بانام سری Fable شناخته می‌شوند و یا ساخته‌های دیگر این شرکت ممکن است درنهایت به ایکس باکس اسکارلت منجر شود. ارائه‌دهندگان دیگر نیز بر روی آینده سرمایه‌گذاری کرده‌اند برای مثال Bethesda ادعا کرده است که Starfield و The Elder Scrolls VI را برای سیستم‌های نسل بعد در نظر گرفته است.

در مصاحبه‌ی اخیر، مت بوتی از استودیوی بازی ایکس باکس معتقد شده است که مایکروسافت بازی‌هایی باکیفیت فوق‌العاده AAA خواهد ساخت و بازی‌های کوچک‌تر نیز باکیفیت AA در برخی از نسخه‌های بزرگ‌تر قرار خواهند گرفت. مایکروسافت می‌خواهد بازی‌های State of Decay و یا The Outer Worlds به‌عنوان ستون‌های اصلی خود به مصرف‌کننده ارائه دهد و همه‌ی این‌ها در فروشگاه بازی‌های ایکس باکس در دسترس خواهد بود.

شما می‌توانید انتظار داشته باشید که مایکروسافت ویژگی‌های اجتماعی خود را دو برابر کند ازجمله ترکیب آن با سرویس‌های ارائه‌دهنده‌ی ترکیبی بهبودیافته و بهبود سیستم‌های کنسول‌های PC از طریق ویژگی‌هایی همچون  برنامه‌های ایکس باکس جدید.

قیمت و تاریخ انتشار اسکارلت:

مایکروسافت اعلام کرده است که هدف‌گذاری آنها برای ارائه‌ی اسکارلت تعطیلات ۲۰۲۰ است و آن را مطابق با کنسول‌های ایکس باکس قبلی قرار می‌دهد.

درمورد قیمت‌گذاری، احتمال جدی وجود دارد که اسکارلت گران‌ترین ایکس باکس باشد. شایعات قبلی حاکی از آن بود که مایکروسافت در حال ساخت نسخه مقرون‌به‌صرفه برای ترکیب اسکارلت خود بانام لاک هارت “Lockhart” است، اما ممکن است این نقشه‌ها به بعد موکول شده باشد. اگر اسکارلت قابلیت‌های پرتونگاری با سخت‌افزار سریع، حافظه‌ی SSD ، قطعات کاملاً قدرتمند برای ۸K را داشته باشد، این امکان وجود دارد که اسکارلت از Xbox One X که در زمان انتشار ۴۹۹ دلار بود، گران‌تر باشد. پس بهتر است پس‌انداز کنید.

اما از ایکس باکس آناکوندا و لاک هارت چه خبر؟

درباره‌ی لاک هارت، طبق گفته‌ها دو کنسول برای ارائه در تعطیلات ۲۰۲۰ در حال آماده‌سازی بودند. یک نسخه‌ی ارزان‌تر از نوع S و برای موفقیت Xbox One S و یک نسخه‌ی ارزان‌تر از سری X برای موفقیت Xbox One X. نامی که برای نوع S در نظر گرفته‌شده لاک هارت و نامی که برای X در نظر گرفته‌شده آناکوندا بود.

نسل بعدی لاکهارت مقرون‌به‌صرفه خواهد بود و تجربه‌ای از نسل بعدی Xbox را در بسته‌هایی که به‌طور بالقوه باقدرت سخت‌افزار فعلی Xbox One X برابر است و در آن اصلاحاتی نیز انجام‌شده است، ارائه می‌دهد.

کنسول آناکوندا خیلی گران‌تر و قوی‌تر خواهد بود و تجربه‌ای شگفت‌انگیز از بازی با کنسول را ارائه می‌دهد. همچنین طبق شنیده‌ها مایکروسافت در حال یافتن راهی برای کاهش چشمگیر زمان بارگذاری و همچنین استفاده از حافظه‌ی  SSD در پکیج خود است که به نظر این کار درست می‌باشد.

اکنون به نظر می‌رسد که مایکروسافت تصمیم گرفته است که لاکهارت را از اسکارلت جدا کند و در عوض به یک گزینه‌ی بهتر، قدرتمندتر برای نسل بعدی گیمر های خود فکر کند. الآن ما خیلی مطمئن نیستیم که آیا لاکهارت به بعد موکول شده است یا خیر.

اما درباره‌ی سیستم‌عامل هسته بازی چه می‌دانیم؟

ما مدتی است که از تلاش‌های مایکروسافت بر روی سیستم‌عامل هسته ویندوز باخبر شده‌ایم و به نظر می‌رسد که این بخشی از معما است. ما از منابع مختلف باخبر شدیم که نسل بعدی کنسول‌های ایکس باکس کاملاً با نسخه‌های فعلی ایکس باکس ازجمله OG Xbox و Xbox 360 سازگار است. همچنین شنیده‌ها حاکی از آن است که مایکروسافت بر روی پلتفرم جدیدی برای بازی‌های خود  بانام GameCore به‌عنوان بخشی از سیستم‌عامل هسته ویندوز کار می‌کند که خانواده‌ی اسکارلت پس از آماده شدن از آن پشتیبانی می‌کند. این کار در راستای کارهای ردموند بر روی UWP  یا همان پلتفرم جهانی ویندوز است.

پلتفرم GameCore باید بازی‌سازی را برای توسعه‌دهندگان بازی طوری آسان‌تر کند که نه تنها بر روی کنسول‌های ایکس باکس اسکارلت کار کند بلکه بر روی ویندوز ۱۰ در PC نیز کارایی داشته باشد و همچنین طوری باشد که سازندگان را برای ساختن بازی‌ها برای هر دو پلتفرم از نیاز به استودیوهای زیاد نجات دهد.

۲۰۲۰ جذاب خواهد بود

پروژه‌ی اسکارلت اولین نسل کامل با مشارکت فیل اسپنسر، به‌عنوان بخش اجرایی بازی‌ها در مایکروسافت است. سرمایه‌گذاری و نوآوری‌ای که مایکروسافت برای نسل بعدی ایکس باکس در نظر گرفته است، درواقع پشت سر گذاشتن سال‌های قبل و به‌دست آوردن بازاری است که از دست داده‌اند.

سایر شرکت‌های بزرگ فناوری، ازجمله گوگل و آمازون ، هنوز در حال کشف پتانسیل‌های بازار هستند، درحالی‌که غول‌هایی مانند Tencent به سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در انواع شرکت‌های بازی‌سازی ازجمله Epic Games و Discord ادامه می‌دهند. و البته، نینتندو و سونی همچنان کاملاً حاکم بر فضا هستند.

به نظر می‌رسد که مایکروسافت برای اثبات کنسول خود خواهد جنگید و خوشبختانه الآن زمان مناسبی برای این کار است. درهرصورت، سال ۲۰۱۹ باید یک سال فوق‌العاده جالب برای اطلاعیه‌های بازی مایکروسافت باشد.