آشنایی با اصطلاحات گیمینگ (قسمت پنجم – از حرف M تا Q)

با پنجمین قسمت از مجموعه مقالات آشنایی با اصطلاحات گیمینگ در خدمت شما عزیزان و همراهان همیشگی مجله اینترنتی آراد مگ هستیم. در ادامه با ما همراه باشید.

پس از وقفه ای نسبتا طولانی، با قسمتی جدید از مجموعه مقالات آشنایی با اصطلاحات گیمینگ در خدمت شما دوستان آراد مگی هستیم. در ۴ قسمت گذشته به بررسی کلمات و واژگان مختلف از حرف A تا L را پرداختیم. همچنین در قسمت اول مجموعه سبک های مختلف بازی ها را مورد بررسی قرار دادیم. حال در این قسمت اصطلاحات پرکاربرد گیمینگ از حرف M تا حرف — را بررسی خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

شما کاربران عزیز می توانید با استفاده از لینک بالا و یا بنر انتهای مطلب، به تمامی قسمت های این مجموعه دسترسی پیدا کنید.

حرف M

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Magic

به قدرت هایی فانتزی که در بازی های عموما RPG یافت می شود، Magic یا جادو گفته می شود. استفاده از این قدرت ها نیاز به منابعی مانند مانا یا MP دارد.

Main Character

به کاراکتر اصلی بازی که داستان نیز حول محور او یا توانایی هایش می چرخد، گفته می شود.

اصطلاحات گیمینگ: شخصیت تعدادی از بهترین بازی های تاریخ از راست به ترتیب: کریتوس (God of War) - لباس پاور آرمور (Fallout) - مارکوس فنیکس (Gears of War) - لاتنینگ (Final Fantasy) - اتزیو (Assassin's Creed) - پرینس (Prince of Persia) - گوردون فریمن (Half Life)
اصطلاحات گیمینگ: شخصیت تعدادی از بهترین بازی های تاریخ از راست به ترتیب: کریتوس (God of War) – لباس پاور آرمور (Fallout) – مارکوس فنیکس (Gears of War) – لاتنینگ (Final Fantasy) – اتزیو (Assassin’s Creed) – پرینس (Prince of Persia) – گوردون فریمن (Half Life)

Main Quest

هدف اصلی بازی با عنوان Main Quest مشخص می شود. مراحل اصلی و اتفاقات داستان همگی در این مراحل رخ می دهند. مراحل فرعی یا Side Quest نیز به مراحلی غیر اصلی گفته می شود که با داستان هایی عمدتا دنبال می شوند.

Mana

نیروی مورد نیاز برای انجام حرکت های جادویی (Magic). مانا دارای حدنصاب است و پس از انجام هر حرکت جادویی، مقداری یا کل آن مصرف می شود. سپس با گذشت مدت زمان خاصی، دوباره پر می شود.

Map

نقشه بازی Map نامیده می شود.

Masocore

به بازی های بسیار سخت گفته می شود که گیمر برای انجام و رد کردن مراحل نیاز به مهارت بسیار بالایی دارد. از بازی های نام آشنا در این دسته بندی می توان به Dark Souls، Nioh و Bloodborne اشاره کرد.

Matchmaking

به سیستمی در بازی های آنلاین که بازیکن ها را بر اساس نوع بازیشان، علایق، مهارت، آیتم ها و یا سطح و Levelشان، در یک گروه یا یک تیم قرار می دهد. پس از فشار دادن دکمه شروع برای انجام بازی آنلاین، ابتدا وارد حالت Matchmaking خواهید شد و پس از انتخاب هم گروهی توسط سیستم، وارد بازی خواهید شد.

Maxed Out

این واژه به ۳ معنی مختلف اشاره دارد:

  • آخرین سطحی که یک کاراکتر، سلاح و یا دیگر آیتم های بازی می تواند داشته باشد.
  • به انتها رساندن توانایی های شخصیت اصلی بازی.
  • در بازی های استراتژی، به حدنصاب نیروها گفته می شود.

Meta

متای هر بازی به معنی امتیاز آن در سایت متاکریتیک (Metacritic) است.

Microtransaction

به خریدهای درون برنامه ای بازی ها گفته می شود. معمولا برخی از بازی های عمدتا رایگان، آیتم هایی را در فروشگاه اختصاصی خودشان (درون بازی) قرار می دهند که با خرید آنها ویژگی های جدیدی به شخصیت اصلی اضافه خواهد شد و یا سرعت بالا رفتن سطح آن افزایش خواهد یافت.

Middleware

به برنامه هایی که در زمان اجرای بازی، در صفحه ابتدایی نمایش داده می شوند و یا نامی از آنها برده می شود. این نرم افزارها برای ساخت بازی و یا اجرای ویژگی های مختلف به کار می روند.

Min-Maxing

به افزایش یکی از قدرت های شخصیت اصلی بازی و پایین نگه داشتن قدرت های کم اهمیت تر، گفته می شود. برای مثال ممکن است در یک بازی شخصیت اصلی قدرت هایی همچون نگه داشتن تنفس زیر آب، دقت اسلحه و سرعت دویدن داشته باشد و در در میان اینها، تنها دقت اسلحه برایتان مهم باشد و سعی در افزایش و به سطح نهایی رساندن آن داشته باشید. در این صورت در اصطلاح Min-Maxing رخ می دهد.

Miniboss

باس هایی به مراتب کم قدرت تر در بازی Miniboss نام دارند. به طور کلی قدرت این شخصیت ها کمتر از باس اصلی و بیشتر از دیگر دشمن هاست.

Minigame

به بازی فرعی درون یک بازی دیگر گفته می شود. به عنوان نمونه می توان به Minigame بازی فال اوت (Fallout) اشاره کرد.

اصطلاحات گیمینگ: یکی از Mini Gameهای بازی Fallout 4
اصطلاحات گیمینگ: یکی از Mini Gameهای بازی Fallout 4

Mission

Mission یا ماموریت به هدفی که در مرحله بازی دنبال می کنید گفته می شود. ممکن است چند ماموریت در یک مرحله وجود داشته باشد که در این صورت ماموریت اصلی را با Active Mission مشخص می کنند.

MLG

به برگزارکننده مسابقات بزرگ بازی ها که مخفف نام Major League Gaming است. این بنیاد فراهم کننده چندین مسابقات بزرگ دنیای گیم است که گیمرهای فوق حرفه ای را از سراسر دنیا به مبارزه می طلبد. MLG یکی از رهبران اصلی در دنیای ورزش های الکترونیکی (eSports) نیز به شمار می رود. وب سایت این تیم: MLG

Mob

به هریک از دشمنان در بازی گفته می شود. گاهی اوقات به باس ها نیز لغب Mob داده می شود.

Mod

بسته ای الحاقی در برخی از بازی ها همچون Skyrim و GTA. این بسته های الحاقی، می تواند شامل لباس یا ظاهری جدید برای شخصیت ها، ویژگی ها، اسلحه ها یا به طور کلی آیتم های جدید، یک خط داستانی جدید و یا حتی دنیایی جدید باشد. سازنده مادها عموما دیگر گیمرها هستند که به دنیای ساخت ماد علاقه داشته و آن را به صورت رایگان یا بعضا پولی در اختیار دیگر گیمرها می گذارند.

Mode

واژه Mode به دو معنی اساسی اشاره دارد:

  • حالت های فنی بازی ها که تاثیری در روند داستان یا نوع بازی ندارد. Mode در اینصورت به طور مستقیم به سخت افزار سیستم و یا نرم افزار آن اشاره دارد.
  • حالتی از بازی که Game Mode نیز نامیده می شود.

Model

مدلی سه بعدی از هریک از شخصیت های بازی که توسط طراحان ساخته می شود.

Motion Control

سیستمی که برای انجام بازی نیاز به حرکات بدنی گیمر دارد. این سیستم با نینتندو Wii محبوب شد و سپس با کینکت مایکروسافت و Move سونی به مرحله جدید راه پیدا کرد. هم اکنون یکی از دستگاه های Motion Control محبوب، Playstation VR نام دارد.

Mouselook

زمانی که کاربر برای تماشای محیط از ماوس استفاده کند، عمل Mouselook انجام می شود.

MP

کلمه MP دو معنی عمده دارد:

  • مخفف Magic Point (امتیازهایی که Mana را پر می کند)
  • مخفف Multiplayer (حالت چندنفره)

Multi-Platform

بازی ای با قابلیت انجام بر روی پلتفرم خای مختلف. بازی Minecraft از دسته بازی های مالتی پلتفرم یا کراس پلتفرم (Cross-Platform) محسوب می شود.

اصطلاحات گیمینگ: ویژگی Multi-Platform بازی Minecraft
اصطلاحات گیمینگ: ویژگی Multi-Platform بازی Minecraft

Multiplayer

یک بازی یا قابلیت اضافه شدن چند گیمر واقعی و بازی با یکدیگر. این حالت از بازی می تواند آفلاین (بر بستر شبکه LAN) یا آنلاین (بر بستر اینترنت) باشد.

Multiple Character Control

برخی از بازی ها امکان کنترل چند کاراکتر را به صورت هم زمان می دهند که به آن Multiple Character Control گفته می شود.

Multiple Endings

زمانی که یک بازی چند داستان پایانی داشته باشد، به اصطلاح Multiple Endings خواهد داشت. برای رسیدن به هریک از پایان ها باید یک سری از نیازمندی های خاص را در ابتدا تکمیل کنید.

Multiplier

در بازی هایی که کسب امتیاز یک ملاک برای بالا رفتن سطح شخصیت بازی محسوب می شود، با وارد سازی ضربه های متعدد به دشمن و یا انجام کارهایی که کسب امتیاز می کند، می تواند مضرب هایی دریافت کند. در آخر امتیاز کسب شده در مضرب، ضرب خواهد شد و محاسبه خواهد شد. در برخی از بازی ها این مضرب دارای محدودیت بوده و برخی دیگر بی انتهاست.

Mute

زمانی که بخواهید صدای یک شخص را در بازی های آنلاین قطع کنید، می توانید از گزینه Mute استفاده کنید.

حرف N

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Nerf

واژه Nerf به معنی متعادل سازی توانایی های کاراکتر بازی یا اسلحه است. زمانی که گیمر برای افزایش سطح یک ویژگی، از پرورش ویژگی دیگر امتناع می ورزد.

New Game Plus

به نوعی از شروع دوباره بازی گفته می شود که در آن تمامی آیتم ها، توانایی ها، سلاح ها و دیگر موارد حفظ شده ولی تنها داستان بازی از سر گرفته می شود.

Newbie

به بازیکن تازه وارد که مهارت چندانی ندارد گفته می شود. این واژه مترادف با Noob است.

Noclip Mode

حالی از بازی (در حقیقت یک رمز و کد تقلب است) که پس از فعال سازی گیمر می تواند شخصیت خود را از دیوارها و تمامی اجسام عبور دهد.

Non-Player Character

NPC ها شخصیت هایی در بازی هستند که خود دارای داستان، توانایی ها و سلاح و غیره هستند اما گیمر توانایی کنترل آنها را ندارد.

Noob

در حقیقت نوعی توهین به بازیکنی است که با ندانم کاری هایش به تیم ضربه می زند. در بازی های آنلاین، حتی تک نفره، اگر بدون جمع آوری دستاوردی، مدام کشته شوید، معمولا نوب خوانده خواهید شد.

Noscope

زمانی که گیمر بدون نشانه گرفتن و مشاهده از اسکوپ (دوربین) یک اسلحه دورزن (مانند اسناپر) شخصی را بکشد، در اطلاح می گویند Noscope کرده است.

Note Highway

این اصطلاح بیشتر در بازی های موسیقی محور استفاده می شود. زمانی که یک دستور اصلی در بالای تصویر به صورت ثابت مانده و دیگر دستورات یکی پس از دیگری از بالای تصویر در ستون هایی مختلف به سمت پایین تصویر سرازیر می شوند.

NVIDIA

شرکت سازنده کارت های گرافیک دنیای گیم. این شرکت در زمینه تولید کارت های گرافیکی قدرتمندتر و با امکانات تر، رقابتی مستقیم با شرکت AMD دارد.

لوگوی شرکت NVIDIA
لوگوی شرکت NVIDIA

حرف O

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

One-Shot-Kill

به کشتن حریف تنها با یک تیر گفته می شود.

OHKO

زمانی که گیمر بتواند حریف خود را با یک ضربه از پای درآورد، در اصطلاح او را OHKO کرده است. این عبارت مخفف One Hit Knock-Out است.

Old-School Gaming

بازی هایی با سبک و سیاق قدیمی. این حالت گاهی اوقات می تواند به دلیل اضافه کردن یک مورد که پیشتر تنها در بازی های قدیمی وجود داشت نیز به بازی نسبت داده شود.

One-Trick

گیمری که در بازی های آنلاین، تنها از یک شخصیت، یک اسلحه و غیره استفاده می کند و معمولا برای تغییر آنها نیز امتناع می ورزد.

Online Game

به بازی چند نفره بر بستر اینترنت گفته می شود. برای استفاده از بازی های آنلاین ابتدا باید به سرور بازی که در جاهای نامعلومی از جهان قرار دارد متصل شوید (این کار توسط خود بازی انجام می گیرد) و سپس وارد گروه خود شده و Matchmaking را آغاز کنید.

Open Beta

واژه ای متضاد با Closed Beta. در این حالت شرکت بازی سازی نسخه Beta بازی خود را در زمانی مشخص در دسترس تمامی گیمرها قرار می دهد تا با ارائه مشکلاتش در ساخت یک بازی بی نقص تر او را یاری رسانند.

Open World

بازیی هایی با دنیای آزاد و بدون محدودیت. البته منظور از محدودیت، کارهاییست که می توانید انجام دهید. شما در بازی های جهان باز، می توانید به هرآنچه که دوست دارید در قالب هدف و سرشت بازی، تبدیل شوید. برای مثال در بازی Red Ded Redeption II می توانید با شخیصت خود به یک تبهکار تبدیل شده و یا تبدیل به فردی عادل شوید. گفتنی است که در بازی های جهان باز، برخی از بخش ها مانند خانه ها، فروشگاه ها و غیره قفل باشند و در طول بازی و انجام مرحله خاصی باز شوند.

اصطلاحات گیمینگ: بازی Mad Max یکی از بازی های جهان باز بسیار وسیع (بی انتها) است که با تکنولوژی Procedural Generation جهان خود را گسترش می دهد.
اصطلاحات گیمینگ: بازی Mad Max یکی از بازی های جهان باز بسیار وسیع (بی انتها) است که با تکنولوژی Procedural Generation جهان خود را گسترش می دهد.

OST

این واژه مخفف Original Sound Track به معنی موسیقی متن اثر است. این واژه برای فیلم ها و بازی ها به کار برده می شود. در بازی ها به موسیقی ای که در پس زمینه در موقع جنگ و درگیری، سفر کردن و غیره پخش می شود را OST می گویند.

گیمرها می توانند این موسیقی ها را به صورت جداگانه از فروشگاه های آنلاین معتبر خریداری کنند.

Overpowered

زمانی که یک آیتم در بازی بسیار قوی و در حقیقت قوی تر از آیتم های دیگر گیمرهای حاضر در بازی باشد، می گویند که اسلحه، زره، شخصیت (و غیره) وی Overpowered یا OP است. پس از این اتفاق اگر افراد زیادی این وضعیت که کاملا ناعادلانه به نظر می رسد را گزارش کنند، ممکن است حالت Nerf رخ بدهد.

حرف P

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Pack-in Game

بازی ای که به همراه کنسول عرضه می شود که در این حالت به کنسول، باندل نیز گفته می شود.

Party

در بازی های آنلاین زمانی که یک شخص با دوستانش، برای ورود به بازی به صورت یک تیم، یک گروه تشکیل دهند، در اصطلاح یک پارتی تشکیل داده اند.

Patch

به انتشار به روزرسانی برای یک بازی عرضه شده، به منظور رفع ایرادات و باگ ها، پچ گفته می شود. این به روزرسانی ها توسط خود ناشر بازی صورت می گیرد. زمانی که این پچ ها در روز انتشار بازی عرضه شوند، Zero Day Patch نام خواهند گرفت. در این حالت گیمر پس از نصب بازی، باید حتما به روزرسانی جدید را نصب و سپس بازی کند.

Pause

به توقف بازی گویند. این حالت تنها در بازی های ،آفلاین رخ می دهد و بازی های آنلاین به دلیل ماهیتشان می توانند پاز زده شوند.

Perks

ویژگی هایی که گیمرها می توانند به شخصیت بازی خود اضافه کنند. چیزی شبیه به Power-Upها اما به شکل دائمی.

اصطلاحات گیمینگ: Perksها در بازی FarCry 5 - پس از فعال کردن هریک از این Perksها شخصیت بازی برای همیشه آنها را خواهد داشت.
اصطلاحات گیمینگ: Perksها در بازی FarCry 5 – پس از فعال کردن هریک از این Perksها شخصیت بازی برای همیشه آنها را خواهد داشت.

Permadeath

در برخی از بازی ها، گیمر پس از مردن از چندین و چند باره و از دست دادن تمامی Life های خود، باید بازی را از ابتدا شروع کند. معمولا پس از اتمام Life ها پیغام Game Over نمایش داده می شود. برای مثال می توان به بازی Crash Bandicoot اشاره کرد که درون بازی Check Point هایی وجود دارد که پس از مردن بازی از آنجا لود می شود؛ اما پس از اتمام جان ها، بازی از ابتدای مرحله آغاز خواهد شد.

Persistent World

دنیایی از بازی ها که حتی در زمان نبود گیمر نیز به فعالیت خود ادامه می دهند و با اعمال مختلف گیمرها کمی تحت تاثیر قرار می گیرد. بازی Pokemon Go از این دسته از بازی ها محسوب می شود.

Pervasive Game

به یک بازی که دنیای خود را به دنیای واقعی اضافه می کند، Pervasive Game گفته می شود. این واژه معمولا برای بازی های واقعیت افزوده به کار می رود. مانند Pokemon Go که باید پوکمون های خود را در دنیای مجازی و از طریق دوربین گوشی خود پیدا کنید.

Ping

در بازی های آنلاین، به تاخیر میان سیستم کاربر تا سرور بازی را پینگ می گویند که با واحد میلی ثانیه اندازه گیری می شود. هرچه پینگ پایینتر باشد، (یعنی به سمت ۱ میل کند)، سرعت پاسخگویی بالاتر و هرچه بالاتر باشد سرعت پاسخگویی پایین تر است. گفتنی است که پینگ رابطه مستقیمی با ارائه دهنده اینترنت شما و همچنین سرعت اینترنت دارد.

Physical Release

به نسخه ای از بازی که بر روی دیسک عرضه می شود. این موضوع دقیقا نقطه مقابل دانلود دیجیتالی محسوب می شود.

Pixel Hunting

پیکسل هانتینگ زمانی در بازی ها رخ می دهد که رفتن به مرحله بعدی و یا پیشرفت در آن مرحله به آیتمی بستگی دارد که بسیار کوچک و از دید کاربر نیز مخفی است.

Platform

  • ترکیبی خاص از سخت افزارهای مختلف که یک بستر برای اجرای بازی های مختلف را تشکیل می دهند، گویند. هر پلتفرم سیستم عامل خاص خودش را دارد.
  • قسمتی مسطح از زمین برای استراحت گیمر در بازی های پلتفرمر.

Player Character

کاراکتری از بازی که توسط خود گیمر کنترل می شود. این کاراکترها توسط شرکت های بازی سازی طراحی و توسعه پیدا می کنند. مانند شخصیت Commander Shepard از بازی Mass Effect.

Commander Shepard در بازی Mass Effect دارای دو جنسیت زن و مرد بوده که گیمر می تواند هریک را آزادانه انتخاب کند.
Commander Shepard در بازی Mass Effect دارای دو جنسیت زن و مرد بوده که گیمر می تواند هریک را آزادانه انتخاب کند.

Player Versus Environment

زمانی که گیمر در یک بازی رقابتی یا مبارزه ای در مقابل یک حرف کنترل شونده توسط کامپیوتر، قرار می گیرد. مخفف این واژه PvE است.

Player Versus Player

زمانی که گیمر در یک بازی رقابتی یا مبارزه ای در مقابل یک حرف کنترل شونده توسط یک گیمر دیگر، قرار می گیرد. مخفف این واژه PvP است.

Playthrough

روند شروع یک بازی تا اتمام آن را گویند. این مسیر می تواند یک یا چند بخش یا مرحله داشته باشد.

Point on no Return

قسمتی از بازی که ورود به آن، راه های بازگشت به بخش های پیشین بازی را مسدود می کند.

Port

بازی هایی که از پلتفرم های دیگر به یک پلتفرم آورده شوند. مانند پورت یک بازی ساخته شده برای PS4 برای کنسول Xbox. معمولا این شکل از بازی سازی ممکن است با کاهش کیفیت در پلتفرم مقصد مواجه شود.

Popping Off

زمانی که گیمر در بازی های eSport از صندلی خود به منظور شادی کردن و یا ابراز تاسف، پرش می کند و یا ابراز شادمانی شدیدی دارد، Popping Off گفته می شود.

اصطلاحات گیمینگ: شادی پس از موفقیت یک گیمر در مسابقات
اصطلاحات گیمینگ: شادی پس از موفقیت یک گیمر در مسابقات

Power Up

آیتمی در بازی های مختلف که دستیابی به آن شخصیت اصلی را برای مدتی با قدرتی والاتر مجهز می کند. قدرت های دائمی که برای یک شخصیت یا یک آیتم خاص مانند شمشیر در نظر گرفته می شود، Perks نامیده می شوند.

Pre-Firing

زمانی که گیمر پیش از دیدن حریفش، توسط گلوله او را از پای درآورد، Pre-Firing کرده است. برای مثال در بازی کانتر گیمری با شلیک به در، شخص دیگری را بکشد. این کار معمولا توسط گیمرهایی خبره که نقشه بازی مسلط هستند، رخ می دهد.

Procedural Generation

دنیایی از بازی ها که المان هایش به صورت تصادفی با پیشروی گیمر، ساخته می شوند. دنیای این بازی ها انتهایی ندارد و با ایجاد بخش هایی جدید از دنیا، آیتم های جدیدی نیز ایجاد می شوند تا محیط بازی را جذاب کند. بازی No Mans Sky مثال بارز چنین دنیاهاییست.

Professional Gaming

به سطح حرفه ای از بازی ها که معمولا دارای رقابتی جهانی هستند و در دسته eSports جای می گیرند، گفته می شود.

Progression System

به مکانیزمی از بازی ها گفته می شود که مشخص می کند روند پیشرفت در بازی چگونه است. مانند دریافت XP برای بالابردن سطح شخصیت بازی و یا انجام وظایف مختلف برای دریافت توانایی های جدید.

Publisher

شرکتی که بازاریابی و انجام کارهای حقوقی بازی را به عهده دارد. تولید بازی نیز توسط Developer انجام می شود و ممکن است یک Publisher، خود دارای یک تیم توسعه دهنده (Developer) بازی ها باشد.

اصطلاحات گیمینگ: پابلیشرهای بزرگ دنیای بازی های رایانه ای
اصطلاحات گیمینگ: پابلیشرهای بزرگ دنیای بازی های رایانه ای

حرف Q

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

Quest

کوئست ها در حقیقت یک ماموریت در بازی های سبک نقش آفرینی و یا MMORPG هستند. در حین انجام این ماموریت ها، گیمر ممکن است با هیولاهای مختلف رو به رو شده و سپس مواردی مانند پول، طلا، سکه، XP و یا ترکیبی از تمامی این ها را به دست آورد؛ گاهی هم ممکن است با دنبال کردن یکی از NPCهای بازی این اتفاقات رخ دهد.

به هر حال کوئست ها ماموریت هایی بسیار جذابی هستند که بعضا برای گیمرها می تواند به نقطه ای برای لذت بردن هرچه بیشتر از بازی تبدیل شود. ماموریت های فرعی نیز که از داستان بازی فاصله دارند، Side Quest نامیده می شوند.

Quick Time Event

اتفاق سریع یا QTE به اتفاقاتی در بازی گفته می شود که در آن از گیمر خواسته می شود تا در مدت زمانی کوتاه، یک دکمه خاص را فشار دهد. موفقیت در این عمل سریع می تواند ضربه بسیاری را به حریف وارد کند؛ اما در مقابل اگر هم این کار انجام نشود، ممکن است قسمت زیادی از نوار خون کاراکتر، کم شود.

اصطلاحات گیمینگ: Questهای بازی The Witcher 3
اصطلاحات گیمینگ: Questهای بازی The Witcher 3

Quick Save

ذخیره سریع بازی را Quick Save می گویند. این عمل در ابتدا توسط دکمه ای خاص بر روی کیبورد انجام می شد اما کمی بعدتر به صورت خودکار توسط سیستم و در زمان رسیدن به بخش خاصی از بازی و یا گذشتن مدت زمانی معلوم، انجام شد.

Quick Scoping

به تکنیکی در بازی های تیراندازی گفته می شود که گیمر به سرعت بلافاصله پس از قرار دادن دوربین اسلحه بر روی چشم خود، شخصی را از پای در می آورد. این کار عموما توسط گیمرهای حرف ای انجام می شود.

برای دسترسی سریع‌تر به دیگر قسمت‌های آشنایی با اصطلاحات گیمینگ می‌توانید بر روی عکس زیر کلیک کنید

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری با هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))