تست بنچمارک Pixel 4a نشان می‌دهد هنوز به این گوشی امید هست

Google Pixel 4a 5G
Google Pixel 4a 5G

بر اساس گزارش‌های متعدد و حرف و حدیث‌هایی که تا به حال از گوشه و کنار شنیده شده، لاین آپ گوشی‌های سال ۲۰۲۰ شرکت گوگل شامل سه مدل خواهد شد که Google Pixel 5, Pixel 4a 5G و همینطور Pixel 4a که هستند که تست بنچمارک آن نیز انجام شده.

اگر بخواهم دقیق‌تر توضیح دهم، در واقع اکنون ماجرا از این قرار است که مدل LTE 4G گوشی هوشمند Google Pixel 4a که بر اساس گزارش‌ها، به احتمال زیاد به یک چیپست Snapdragon 730 مجهز خواهد بود، اکنون در Geekbench 5 مورد تست بنچمارک قرار داده شده است و یکی از معتبرترین رسانه‌های فعال در حوزه فناوری و تکنولوژی در دنیا به اسم Tom’s Guide نیز آن را پوشش داده است. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

مدل منحصر به فردی که در Geekbench مورد تست بنچمارک قرار داده شده است، مدل ۶ گیگابایت رمِ Google Pixel 4a بوده است که از نظر نرم افزاری، دارای نسخه ۱۰ سیستم عامل اندروید Q بوده است که به هیچ وجه غافلگیر کننده نیست. زیرا در هر صورت، این دستگاه یک گوشی هوشمند جدید از شرکت گوگل محسوب می‌شود و بدیهی است که در زمان عرضه خود، به آخرین نسخه موجود از سیستم عامل خود مجهز باشد. اگر دوست دارید جزئیات بیشتری درمورد عملکرد گوشی هوشمند پیش روی Google Pixel 4a در این تست بنچمارک به دست بیاورید و از امتیازی که به دست آورده آگاهی پیدا کنید، باید توضیح دهم که این گوشی در تست تک هسته خود توانسته ۵۵۱ امتیاز در Geekbench 5 به دست بیاورد و امتیاز آن در تست چند هسته نیز به ۱۶۵۵ امتیاز رسیده است.

این عملکرد، نشان دهنده این است که Google Pixel 4a نسبت به مدل قبلی خود که در سال گذشته عرضه شده بود یعنی Pixel 3a یک بهبود قابل توجه و چشمگیر پیدا کرده است. نسل قبلی این گوشی در سال قبل، در تست بنچمارک تک هسته خود تنها ۳۴۴ امتیاز کسب کرده بود و در تست چند هسته خود نیز موفق به کسب ۱۲۸۷ امتیاز شده بود که نشان می‌دهد نسل جدید آن یک پیشرفت چشمگیر پیدا کرده است. از سوی دیگر، با توجه به این که اولین گوشی میان رده شرکت وان پلاس از سال ۲۰۰۵ تا به حال یعنی OnePlus Nord 5G تازه از تنور بیرون آمده و هنوز داغ است، هنوز درمورد امتیازی که نسخه نهایی آن در تست بنچمارک خود به دست آورده است، اطلاعاتی در اختیار نداریم. اما بر اساس لیستی که قبل از عرضه شدن این دستگاه به بازار از آن منتشر شده بود، در تست بنچمارک تک هسته خود در Geekbench توانسته بود ۶۱۳ امتیاز کسب کند و در تست چند هسته خود نیز ۱۸۵۰ امتیاز به دست آورده بود.

بنابراین، امیدوار هستیم با توجه به این که گوگل هنوز تا قبل از عرضه شدن Pixel 4a کمی برای بهبود دادن نسخه نهایی آن فرصت در اختیار دارد، بتواند از این شانس برای بهینه سازی بیشتر این دستگاه به خوبی استفاده کند. البته، یکی دیگر از نکته‌های قبال توجه دیگری که باید در نظر داشته باشید، این است که گوگل قطعا از فرصتی که تا عرضه Google Pixel 4a باقی مانده است، بهترین استفاده را خواهد کرد تا آن را بیشتر بهبود دهد. بنابراین، به احتمال زیاد عملکرد نسخه نهایی آن پس از عرضه شدن، برای یک گوشی میان رده بسیار قابل قبول و بهتر از این نیز خواهد بود. شاید حتی بتواند به امتیازی که OnePlus Nord در تست بنچمارک نسخه اولیه خود به دست آورده بود نیز دست پیدا کند.

البته بدون شک، گوگل هرچقدر هم که Pixel 4a را بهبود دهد، باز هم از نظر عملکرد نمی‌تواند به پای Apple iPhone SE 2020 که یکی از قدرتمندترین پرچمدارهای حال حاضر بازار است، برسد. زیرا این دستگاه به همان چیپست پرچمداری مجهز شده است که در سری آیفون ۱۱ اپل نیز به کار برده شده است. با توجه به قیمت احتمالی ۳۴۹ دلاریِ Pixel 4a، این گوشی ۵۰ دلار از iPhone SE 2020 و حدود ۱۱۰ دلار نیز از OnePlus Nord ارزان‌تر خواهد بود و علاوه بر این، با توجه به این که در آمریکا نیز قطعا عرضه خواهد شد، از یک مزیت بزرگ نسبت به OnePlus Nord 5G برخوردار خواهد بود. گوگل در ابتدا قرار بود این گوشی را در ماه می راهی بازار کند اما پس از تاخیرهای پیاپی، سرانجام مشخص شد که ممکن است در تاریخ ۳ آگست برابر با ۱۳ مرداد ماه راهی بازار شود. البته، هنوز هم باید منتظر باشیم تا بیشتر از این تاریخ مطمئن شویم.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.