هر آنچه از پیکسل بوک ۲ گوگل انتظار داریم

بیش از یک سال است که شرکت گوگل نسل اول پیکسل بوک را معرفی کرد. در حال حاضر نیز این لپ تاپ اندرویدی یکی از بهترین کروم بوک های بازار به شمار می‌رود. پیکسل بوک یک پرچمدار کروم بوکی محسوب می شود که شرکت گوگل سعی داشته بهترین ها را در آن به کار گیرد تا موردتوجه باشد. از این رو ما در بررسی خود امتیاز ۵/۵ را به پیکسل بوک دادیم. حتی در تستی که بین پیکسل بوک و پیکسل اسلیت راه انداختیم، پیکسل بوک عملکرد خیره کننده از خود نشان داد و نظر ما را به خود جلب کرد.

این لپ تاپ با سیستم عامل کروم می تواند با ویژگی های بزرگ خود عملکردی فراتر از انتظار داشته باشد و علاقمندان به کروم بوک را به خود جلب کند. پس از آن که به بررسی این نوت بوک پرداختیم، به مواردی رسیدیم که مطرح کردن آن بد نیست. نخست اینکه پیکسل بوک یک لپ تاپ کرومی معمولی نیست و می تواند در حالت هیبریدی نیز به کار گرفته شود.

دیگر اینکه شرکت گوگل سعی کرده انعطاف پذیری بالایی به آن ببخشد تا موردتوجه قرار گیرد. اما با تمام این تفاسیر برخی موارد وجود دارند که این مدل را برای خرید مناسب نمی کنند و آن قیمت بالاست. کروم بوک پرچمدار گوگل یک مدل معمولی و ارزان نیست که بتوان به راحتی آن را خریداری کرد. بلکه مشخصه های قابلی برای آن در نظر گرفته شده که قیمت این دیوایس را افزایش داد.

به هر حال در این مطلب می خواهیم به اظهار نظر درباره نسل بعدی پیکسل بوک ۲ بپردازیم. لپ تاپی که بی شک گوگل بزودی آن را معرفی می کند و ویژگی های قابلی هم باید برای آن در نظر گرفته شود. تاکنون اطلاعات و گزارش های خاصی پیرامون این دستگاه دردسترس قرار نگرفته اما به طور کامل می خواهیم نسل بعدی پیکسل بوک را شرح دهیم:

برویم سر اصل مطلب

این دستگاه چیست؟ نسل دوم لپ تاپ پیکسل بوک گوگل

چه زمانی عرضه می شود؟ سال ۲۰۱۹

قیمت آن چقدر است؟ کمی گران تر از نسل فعلی

تاریخ عرضه پیکسل بوک ۲

شرکت گوگل با عرضه پیکسل بوک سعی کرده رقیب جدی سرفیس بوک را معرفی کند. این لپ تاپ دارای سیستم عامل کروم بوده و مشخصات قابل توجهی در نسل اول آن به کار گرفته شد. اما برای نسل بعدی انتظارات بیشتری داریم و احتمالا کمپانی مستقر در سیلیکون ولی بخواهد ویژگی های برجسته ای را در این مدل تعبیه کند.

درباره تاریخ عرضه آن پیش بینی می شود که گوگل پیکسل بوک ۲ را در اکتبر معرفی و در همان ماه نیز راهی بازار می شود. گوگل هر سال رویداد ویژه خود را در اکتبر برگزار می کند، اگرچه کنفرانس Google I/O در بهار برپا می شود. با این حساب باید انتظار داشت که پیکسل بوک ۲ در اکتبر امسال به بازار راه پیدا کند.

نسل اول پیکسل بوک سال ۲۰۱۷ همزمان با گوشی های هوشمند پیکسل ۲ و پیکسل باد رونمایی شد. با این حال در سال ۲۰۱۸ گوگل برنامه ای برای معرفی پیکسل بوک ۲ نداشت و تبلت پیکسل اسلیت را معرفی کرد. تبلت هیبریدی که رقیب جدی سرفیس پرو مایکروسافت قلمداد می شود و مشخصات قابل توجهی هم برای آن در نظر گرفته شد.

تمامی دیوایس های گوگل به سیستم عامل کروم مجهز هستند و پیکسل بوک ۲ نیز قرار است با همین سیستم عامل از راه برسد. از آنجایی که دپارتمان سخت افزاری خود را با تغییراتی همراه ساخت، ممکن است در سال ۲۰۱۹ خبری از رونمایی این لپ تاپ نسل جدید نباشد. اما محتمل است که رونمایی از تبلت پیکسل اسلیت را مشاهده کنیم.

قیمت پیکسل بوک ۲ گوگل

دیگر بحثی که بدون شک طرفداران پیکسل بوک به دنبال آن هستند، قیمت این لپ تاپ هیبریدی است. قیمت نسل اول پیکسل بوک چندان پایین نبود و انتظار داریم در نسل جدید افزایش قیمتی را شاهد باشیم. گوگل همیشه سعی کرده مدل های برجسته ای را به فهرست محصولات خود بیافزاید و پیکسل بوک ۲ به عنوان یک لپ تاپ کروم بوکی جدید، از راه می رسد تا موردتوجه علاقمندان قرار گیرد.

احتمالا پیکسل بوک ۲ در نسخه پایه ۹۹۹ دلار قیمت داشته باشد اما این اطلاعات حقیقی نیستند و باید تا زمان رونمایی دستگاه منتظر ماند. بنابراین چنین داده ای را نباید رسمی و واقعی پنداشت.

چه انتظاراتی از پیکسل بوک ۲ داریم

طراحی

بحث طراحی یک موضوع مهم است که هر دستگاهی را شامل می شود. برخی دیوایس ها طراحی مطلوبی ندارند و برخی دیگر نیز از این حیث گزینه های جالبی به شمار می روند. در زمینه طراحی پیکسل بوک ۲، باید بیان داشت که گوگل می خواهد آن را نسبت به نسل  فعلی بهبود بخشد، این یعنی پیکسل بوک ۲ دارای طراحی جذاب تر و هیجان انگیزتر نسبت به نسل پیشین است.

گوگل احتمالا از طراحی ساده نسل فعلی دور خواهد شد زیرا این طراحی نمی تواند مورد توجه هر فرد و یا سلیقه ای قرار گیرد. البته همانطور که گفته شد، پیکسل بوک نسل اول در یک رنگ سفید یا خاکستری به فروش رسید. مطمئنا در نسل جدید این دستگاه با رنگ بندی بیشتر و متنوع تری دردسترس قرار می گیرد.

بدنه پیکسل بوک از نوع فلز و شیشه سیلیکونی بوده تا نه تنها کیفیت ساخت حرفه ای پیدا کرده ، بلکه باکیفیت به نظر می رسد. این همان جنس بدنه ای است که عمده محصولات گوگل از آن تشکیل شده و نباید انتظار داشت که پیکسل بوک ۲ متفاوت از مدل فعلی باشد. با این حساب باید انتظار طراحی بهتری نسبت به نسل پیشین در این مدل شاهد بود.

همچنین شرکت گوگل سعی دارد با افزودن ویژگی های جذاب تر این لپ تاپ کروم بوکی را برتر از قبل سازد.

مشخصه های کلی

گوگل در سری پیکسل بوک همیشه مشخصات سخت افزاری بزرگی در نظر می گیرد که عمدتا می توان آن را در مدل های تاپ و قدرتمند مشاهده کرد. این در حالی بوده که سایر کروم بوک ها عملا یک محصول اقتصادی بوده و پرچمدار تلقی نمی شود. ما انتظار داریم در پیکسل بوک ۲ پردازنده Core i7 یا Core i5 با معماری Whiskey Lake به کار گیرد. البته می توان احتمال وجود پردازنده Ice Lake اینتل را داد اگرچه دقیقا مشخص نیست گوگل چه برنامه ای در سر دارد.

پیکسل بوک نسل قبلی دوربین وبکم ۷۲۰ پیکسلی داشته و اگرچه نمی خواهیم وبکم ۴کی تعبیه شود، حداقل دوربین FHD را مشاهده کنیم. در زمینه حافظه رم نسل پیشین دارای حافظه رم ۸ یا ۱۶ گیگابایتی بود. متاسفانه نسخه ۱۶ گیگابایتی تنها با پیکربندی ۱۶۴۹ دلاری که شامل پردازنده Core i7 اینتل، حافظه داخلی ۵۱۲ گیگابایتی می شد، به فروش می رسید.

برای پیکسل بوک ۲ بعید به نظر می رسد حافظه رم بیشتر از ۱۶ گیگابایتی را مشاهده کنیم اما احتمال اینکه همین حافظه با پیکربندی رده پایین تر نیز همراه شود، بسیار است.

صفحه نمایش

یکی از بخش های مهم هر دیوایس از جمله لپ تاپ، نمایشگر آن است. در نسل اول پیکسل بوک، گوگل صفحه نمایش ۱۲.۳ اینچی ۲۴۰۰*۱۶۰۰ پیکسلی را به کار گرفته که با نسبت تصویر ۲:۳ می توان تجربه کاربری حرفه ای را مشاهده کرد.

با این حال به گفته Evan Blass، نسل بعدی پیکسل بوک دارای حاشیه نمایشگر کمتر خواهد بود و با وضوحی مشابه نسل پیشین، بی شک باید وضوح بهتری را مشاهده کرد. با این حساب نباید انتظار افزایش رزولوشن را داشت و همچنان یک صفحه نمایش ۲۴۰۰*۱۶۰۰ پیکسلی در پیکسل بوک نسل جدید قابل مشاهده خواهد بود. نسبت ابعاد این لپ تاپ نیز ۲:۳ است که احتمالا در نسل بعدی هم چنین موردی را مشاهده خواهیم کرد و چندان متفاوت نیست.

با نسبت ابعاد ۲:۳ تصاویر کیفیت بهتری در روی صفحه نمایش خواهند داشت و عریض نیستند. همچنین تماشا فیلم، مطالعه مجلات الکترونیکی و برخی از این قبیل بوسیله چنین صفحه نمایشی به مراتب بهتر خواهد بود.

همچنین در هنگام استفاده از لپ تاپ پیکسل بوک استفاده قلم کاربردی تر و جذاب قلمداد می شود. به هر حال باید به کارگیری چنین نسبت صفحه نمایشی را معقول و کاربردی تر دانست.

عمر باتری بهتر

یکی از مواردی که دستگاه های دیجیتالی متاسفانه از آن رنج می برند، عمر باتری کوتاه یا چندان نامناسب است. این دیوایس ها عمدتا باتری پرظرفیتی برای آنها در نظر گرفته نمی شود تا عملکرد بالایی از خود نشان دهند. بنابراین برای پیکسل بوک ۲ انتظار داریم شرکت گوگل باتری بهتری به کار گیرد که عمرباتری بیشتری را به دنبال خواهد داشت. در حال حاضر نسل فعلی پیکسل بوک عمر باتری مطلوبی دارد اما چندان جالب نیست و نمی تواند گزینه ایده آلی تلقی شود.

با سیستم عامل کروم عمر باتری نمی تواند بالا باشد و امید می رود شرکت گوگل با به کارگیری باتری پرظرفیت تر این مسئله را برطرف سازد و برای نوت بوک رده بالایی چون پیکسل بوک ۲، عدم وجود باتری مناسب جالب نخواهد بود و موجب خواهد شد تا افراد مدت زمان کوتاهی را در کنار این لپ تاپ سپری کنند. این همان چیزی است که بسیاری از خریداران لپ تاپ با آن مخالف بوده و به این نکته توجه می کنند.

شرکت گوگل با به کارگیری قابلیتی مشابه Battery Saver ویندوز ۱۰ مایکروسافت می تواند در این زمینه بهبودی را حاصل کند.

لینوکس در کنار پیکسل بوک ۲

شرکت گوگل با Project Crostini برای سیستم عامل کروم، موجب شده تا این سیستم عامل از برنامه های لینوکس پشتیبانی به عمل آورد. البته این قابلیت برای افرادی در دسترس است که نسخه توسعه دهنده سیستم عامل کروم را دریافت کرده و مورد استفاده قرار می دهند. بنابراین برای سایر افراد این ویژگی فعال نیست تا به استفاده آن بپردازند.

البته این قابلیت در کنار سخت افزار جدید می تواند بسیار کاربردی و قابل توجه باشد.

سنسور اثرانگشت

تاکنون به ویژگی های متعدد پیکسل بوک ۲ اشاره کردیم که اگر مورد استفاده قرار گیرند، لپ تاپ نسل بعدی شرکت مستقر در سیلیکون ولی را بسیار جالب و جذاب خواهند کرد. به کمک قابلیت اسمارت لاک افراد می توانند بوسیله گوشی هوشمند اندرویدی خود، لپ تاپ کروم بوکی را با حسگر اثرانگشت باز کنند. ویژگی کاربردی که می تواند در نسل جدید پیکسل بوک تغییر یافته و با سنسوراثرانگشت مستقلی رو به رو باشیم.

احتمالا گوگل برای پیکسل بوک ۲ سنسور اثرانگشتی را به کار می گیرد که با کلید پاور یکپارچه شده و امروز برخی نوت بوک های هیبریدی از آن بهره می برند.

حالت صفحه نمایش هوشمند

این روزها تبلت ها از قابلیتی به نام حالت صفحه نمایش بهره می برند و یکی از آن گلکسی تب اس ۴ سامسونگ است. در این حالت شاهد نمایش ساعت، تقویم و برخی اطلاعات دیگر هستیم و همچنین یک تصویر پس زمینه ای هم قرار دارد که به صورت متحرک است.

پیکسل بوک اولین دستگاه کرومی بوده که کلید اختصاصی گوگل اسیستنت در آن به کار گرفته شد. این کلید اختصاصی بسیار کارآمد بوده و به افراد اجازه می دهد تا دسترسی مستقیمی به گوگل اسیستنت داشته باشند.

یک ویژگی جدیدی که در پیکسل بوک ۲ قرار دارد، حالت صفحه نمایش هوشمند است که جزئی از کلید گوگل اسیستنت خواهد بود. در حقیقت افراد با فشردن کلید آن می توانند هم دستیار هوشمند را فعال سازند و هم به حالت صفحه نمایش هوشمند نیز دسترسی پیدا کنند.

برخورداری از قلم

انتظار داریم شرکت گوگل برای نسل جدید پیکسل بوک از قلم بهره گیرد. به طوری که همراه با لپ تاپ کروم بوکی مورد اشاره، شاهد عرضه قلم بهینه ای باشیم. قلم یکی از اجزای کلید هر دستگاهی همانند تبلت یا لپ تاپ هایی با صفحه نمایش لمسی است.

بنابراین عرضه چنین محصولی توسط گوگل می تواند مورد توجه قرار گیرد و باید آن را یک گزینه برجسته دانست. البته این موضوع توسط شرکت گوگل تایید یا تکذیب نشده و یک احتمال است.

نتیجه گیری

با تمام این تفاسیر و پیش بینی ها، مشخص نیست شرکت گوگل آیا در سال جاری نسل بعدی پیکسل بوک را معرفی می کند یا خیر. زیرا در حال حاضر جزئیات دقیقی در کار نیست و نمی توان به شایعات بی اساس اشاره کرد. شایعاتی که از چیزی نشات نگرفته و نمی توان آن را حقیقی دانست. بنابراین بهتر است منتظر ماند تا در پاییز امسال یا همان اکتبر، گوگل به معرفی محصولات جدیدی از قبیل پیکسل بوک ۲ بپردازد. لپ تاپ کروم بوکی که مشخصات قابلی هم برای آن در نظر گرفته خواهد شد و برای کسب جزئیات بیشتر باید در انتظار باقی ماند.

شایان ذکر است که پیکسل بوک بخشی از سری محصولات پیکسل گوگل تلقی می شود.