پردازنده Pixel 5 و حافظه آن احتمالا مشخص شده است

Google Pixel 4a
Google Pixel 4a

در حال حاضر توجه همه‌ی مردم و علاقه مندان به محصولات و گوشی‌های هوشمند شرکت گوگل به سمت Pixel 4a جلب شده است اما به فاصله‌ی چند ماه دیگر از اکنون، این شرکت قرار است پرچمدار بعدی خود به اسم Google Pixel 5 که ظاهرا به نظر می‌رسد پردازنده و حافظه آن مشخص شده است را راهی بازار کند. اگر شایعه‌هایی که وجود دارد را بتوان باور کرد (که اتفاقا در طی چند وقت اخیر قابل اطمینان‌تر شده‌اند و این روند روز به روز در حال بهتر شدن است)، شرکت گوگل با گوشی پرچمدار بعدی خود یعنی Pixel 5 قصد دارد کمی استراتژی کاری خود را تغییر دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

تا به حال هر مدل جدیدی که از لاین آپ Google Pixel به عنوان گوشی پرچمدار جدید این شرکت عرضه شده است، به آخرین چیپست Snapdragon سری ۸۰۰ که در زمان عرضه آن در دسترس قرار داشته، مجهز بوده است. به عنوان مثال، سال گذشته، Google Pixel 4 به یک پردازنده Snapdragon 855 مجهز بود. بنابراین، شاید همه‌ی ما انتظار داشته باشیم که Pixel 5 نیز به عنوان پرچمدار جدید شرکت گوگل، به یک Snapdragon 865 مجهز باشد. اما اکنون بر اساس شنیده‌هایی که از گوشه و کنار به گوشمان رسیده، تقریبا اطمینان خاطر کامل داریم که این گوشی به جای آخرین پردازنده پرچمدار Qualcomm در سال ۲۰۲۰، به یک پردازنده Snapdragon 765G مجهز خواهد بود که مزیت‌های زیادی دارد و قابلیت پشتیبانی از فناوری اتصالات نسل پنجم یا همان ۵G را نیز در اختیار دارد و بسیار هم قدرتمند و سریع است، اما یک پردازنده پرچمدار که انتظار داریم هر سال در لاین آپ Pixel ببینیم، نیست. البته، مدرکی که درمورد این ادعا در اختیار داریم نیز کاملا مطمئن و قابل اطمینان است.

اخیرا یک تازه وارد جدید در وبسایت بنچمارک AI توسط My Smart Price مشاهده شده است که به طور کاملا صریح اسم Google Pixel 5 را به همراه داشت. شما هم می‌توانید این گوشی تازه وارد جدید را به همراه دیگر گوشی‌های موبایل هوشمندی که امتیاز تقریبا یکسانی با Pixel 5 به دست آورده‌اند، مشاهده کنید.

خود امتیاز بنچمارکی که Pixel 5 به دست آورده است، به هیچ وجه چشمگیر نیست و امتیازی که تا این مرحله از ساخت خود به دست آورده است، به اندازه نسخه نهایی دستگاه‌های دیگری مانند Google Pixel 4 و ۴ XL است و علاوه بر این، نصف امتیازی است که گوشی‌های سری Huawei P40 در همین تست به دست آورده بودند. اما این احتمال بسیار قوی است که نسخه نهایی این گوشی، امتیاز بهتری در این تست بنچمارک و سایر تست‌های دیگر به دست بیاورد. بنابراین، بازی هنوز تمام نشده و این گوشی شانس جبران دارد. در هر صورت، همانطور که انتظار دارید، طبق معمول تست‌های بنچمارک، یک سری از مشخصات اولیه و کلیدی Pixel 5 نیز اکنون مشخص شده است. این لیست نشان می‌دهد که گوشی پرچمدار بعدی شرکت گوگل به یک پردازنده Snapdragon 765G مجهز خواهد بود که با یک حافظه رم ۸ گیگابایتی ترکیب شده است. علاوه بر این، نکته قابل توجه دیگری که در این لیست وجود دارد، این است که Pixel 5 تنها دستگاهی در این لیست به شمار می‌رود که به اندروید ۱۱ مجهز است. این موضوع حتی به این لیست اعتبار و سندیت بیشتری هم بخشیده است.

پردازنده Snapdragon 765G به دلیل یک عملکرد بسیار خوب در حد گوشی‌های پرچمدار و در اختیار داشتن ویژگی‌های جذابی مانند قابلیت پشتیبانی از فناوری نسل پنجم ۵G یکی از محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین چیپست‌های حال حاضر بازار در دنیای گوشی‌های موبایل هوشمند به شمار می‌رود. از سوی دیگر، یکی دیگر از دلایل محبوبیت بالای این پردازنده تعادل خوبی است که بین عملکرد و قیمت ایجاد کرده است که باعث شده از آن به عنوان یکی از مقرون به صرفه‌ترین پردازنده های موبایل در سال جاری یاد کنیم. LG اخیرا از این چیپست در گوشی پرچمدار جدید خود به اسم LG Velvet استفاده کرده است و OnePlus نیز این پردازنده را به عنوان قلب تپنده گوشی مقرون به صرفه‌ی OnePlus Nord خودش برگزیده است.

استفاده کردن از یک پردازنده Snapdragon سری ۷۰۰ به جای سری ۸۰۰ که استفاده کردن از آخرین مدل موجود از آن یک امر رایج و عادی در این لاین آپ شده بود، می‌تواند به کاهش پیدا کردن قیمت نهایی Google Pixel 5 برای مصرف کنندگان نیز تاثیر قابل توجهی داشته باشد. اگر گوگل قصد دارد دستگاهی تولید کند که توان یک رقابت تنگاتنگ را در بازار داشته باشد، باید قیمت پایه Pixel 5 را حداقل ۲۰۰ دلار کم‌تر از Pixel 4 انتخاب کند. در هر حال، این که در نهایت چنین اتفاقی رخ خواهد داد یا خیر، هنوز مشخص نیست و باید صبر کنیم تا با گذشت زمان پاسخ این سوال را پیدا کنیم.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.