گوگل با عرضه Pixel Slate چشم به جایگاه Surface Pro مایکروسافت دوخته است

چند وقت پیش در رویداد معرفی پیکسل های جدید گوگل، این شرکت از تبلت جدید خود با نام Pixel Slate رونمایی کرد. این دستگاه همانند Surface Pro شرکت مایکروسافت از طراحی ۲ در ۱ استفاده می کرد که یعنی هم لپ تاپ است و هم تبلت. اما چرا گوگل دسته بندی جدید مایکروسافت را انتخاب کرده است؟ با ما همراه باشید.

مروری بر تاریخچه Surface Pro؛ اولین دستگاه ۲ در ۱

در بازار رو به رشد کامپیوترها، احتیاج به یک دستگاه قابل حمل تر و سبک تر برای انجام کارهای حرفه ای همواره احساس می شد. مایکروسافت در سال ۲۰۱۳ با معرفی Surface Pro دسته بندی جدیدی را میان لپ تاپ و تبلت ایجاد کرد و با تلفیق این دو دسته، توانست دستگاه های قدرتمندِ ویندوزی را به سبکی تبلت ها و صفحه لمسی تولید کند.

از آن زمان تولید دستگاه های ۲ در ۱ که همانند Surface Pro مایکروسافت بودند، زیاد شد و به محبوبیت این دستگاه ها نیز بیش از پیش اضافه شد. Surface Pro همچنین مورد دیگری را نیز به محبوبیت رساند که آن هم قلم هاست که به کمک OneNote و Windows Ink به این مهم دست یافت.

هم اکنون ویندوز ۱۰ از دستگاه های ورودی مختلفی از جمله کیبورد، ماوس، صفحه لمسی (تاچ)، چشم (Gaze) و فرمان های صوتی به وسیله کورتانا پشتیبانی می کند که نشان از این دارد که ویندوز ۱۰ برای دسته بزرگی از دستگاه های مختلف تولید شده است.

همچنین مایکروسافت به وسیله فناوری های ابری خود، تجربه کاربران از استفاده از دستگاه های خود را بهبود می بخشد که کار و زندگی شخصی آنها را تحت الشعاع قرار می دهد و کارها را به نوعی آسان تر می کند.

درواقع این پشتیبانی و توسعه همه جانبه مایکروسافت که سخت افزار، نرم افزار، سیستم های ابری و لوازم جوانبی را در بر گرفته است گوگل را مجاب به طراحی و توسعه Pixel Slate کرده است که از استراتژی یکسان با مایکروسافت برای توسعه آن استفاده شدده است.

Surface Pro در سال ۲۰۱۳ با شعار “تبلتی که می تواند جای لپ تاپ شما را بگیرد” معرفی شد. در آن زمان مایکروسافت معتقد بود که نرم افزارهای یونیورسال (UWP) که بیشتر برای صفحه لمسی توسعه یافته بودند به زودی فروشگاه نرم افزاری ویندوز ۸ را پر خواهند کرد. اما این اتفاق نیفتاد.

دستگاهی پر از امکانات؛ ولی نه برای همه!

در آن زمان صفحات لمسی برای دستگاه های همراه مانند لپ تاپ هنوز ارائه نشده بود از همین رو دستگاه لمسی ویندوزی ای نبود تا نیازی به برنامه های ویندوزی لمسی احساس شود. از همین رو پروژه ویندوز تمام لمسی مایکروسافت یعنی ویندوز ۸ با شکست موجه شد و رابط لمسی آن سریعا با رابط کاربری متکی بر دسکتاپ در ویندوز ۱۰ تغییر یافت.

همچنین مایکروسافت بیشتر بر قابلیت های تبلت گونه Surface Pro تاکید داشت تا لپ تاپ بودن آن؛ اما Surface Pro بیشتر یک لپ تاپ بود. از همین رو کاربران و توسعه دهندگان بیشتر به دنبال برنامه های ماوس و کیبوردی بودند اما در استور برنامه هایی با رابط لمسی پیدا می شد.

لپ تاپ برای کارهای حرفه تر و بهره وری به عنوان یک رایانه رومیزی طراحی شده و تبلت نیز برای کارهای غیر حرفه ای با صفحه نمایش لمسی. قابلیت های لمسی دستگاه نیز بیشتر برای طراحان و علاقه مندان به هنر به درد می خورد.

پس رابط کاربری ویندوزِ مایکروسافت خود یک پاشنه آشیل برای این دستگاه های ۲ در ۱ تبدیل شد و آنطور که باید و شاید خود را نشان نداد. برگ برنده گوگل در حال حاضر، رابط کاربری بهتر و تعداد برنامه های لمسیست که هم اکنون گریبان گیر سرفیسِ مایکروسافت شده است.

Pixel Slate؛ تبلتی که می خواهد یک لپ تاپ باشد

رئیس مدیریت محصولات گوگل آقای “Trond Wuellner” در کنفرانس معرفی Pixel Slate تشری هم به سرفیسِ مایکروسافت زد و عنوان کرد:

دستگاهی که یک لپ تاپ کامل نیست و می خواهد یک تبلت باشد چرا که چه کسی یک فَن در تبلت خود می خواهد؟ یا یک تبلت که درواقع یک گوشی است که تظاهر به کامپیوتر بودن می کند. بجای اینها، ما المان های مفید تمام این دستگاه ها را ترکیب کردیم تا دستگاهیبا تجربه کامپیوتری مدرن برای کسانی که خواهان چنین چیزی هستند به بازار عرضه کنیم.

او در ابتدای سخنان خود بطور مستقیم لپ تاپ همه کاره مایکروسافت و حالت Tablet Mode آن را مورد حمله قرار داد (که در نسخه قدرتمند Core i7 دارای فن هست). او در ادامه سخنانش قابلیت Continuum را که باعث می شد گوشی های ویندوز ۱۰ موبایل تبدیل به یک دستگاه دسکتاپ شوند، مورد تمسخر قرار داد.

ویندوز ۱۰ موبایل شکست خورد و گوگل از این شکست ها درست های مهمی گرفت تا Pixel Slate را به دستگاهی تبدیل کند تا در آنِ واحد هم گوشی باشد، هم لپ تاپ و هم تبلت.

Pixel Slate از صفحه نمایشی با دقت ۲۰۰۰×۳۰۰۰ بهره می برد که چگالی پیکسل ۲۹۳ را به ارمقان می آورد که یک سر و گردن از Surface Pro با رزولوشن ۱۸۲۴×۲۷۳۶ و چگالی پیکسل ۲۶۷ و اندازه یکسان، بالاتر است. پرواضح است که دستگاه Pixel Slate کیفیت بصری بهتری را برای تماشای فیلم و یا در زمان بازی کردن ارائه می دهد.

همچنین این دستگاه از اسپیکرهای استریو در جلوی دستگاه بهره می برد که مشخضا بهتر از اسپیکرهای ۱.۶ واتی دالبی موجود در Surface Pro است. این موضوع بطور کلی تجربه صوتی و تصویری بهتری را برای کاربر محیا می کند.

همچنین گوگل سیستم عامل دسکتاپ خود یعنی Chrome OS را نیز برای این تبلت بهبود داده و به نوعی آن را Touch-Friendly (بهینه شده برای صفحات لمسی) کرده است. و همچنین بجای استفاده مستقیم از اندروید که هم اکنون میلیون ها برنامه برای آن وجود دارد، امکان پشتیبانی از برنامه های اندروید را به Cherome OS اضافه کرده است تا این دستگاه در همان روز اول بیش از یک میلیارد برنامه برای نصب داشته باشد.

گوگل Pixel Slate تبلت برتری نسبت به Surface Pro شرکت مایکروسافت است. پیکسل، “یک لپ تاپ نیست که بخواهد تبلت باشد” و یا حتی “یک گوشی هوشمند نیست که بخواهد یک تبلت باشد”. همانند آیپد، پیکسل نیز یک تبلت است که می خواهد یک لپ تاپ باشد. اینجاست که ویندوز ۱۰ و سرفیس ها پایشان به وسط ماجرا باز می شود.

سرفیس و پیکسل هر دو می توانند تمام جوانب زندگی شما را تحت الشعاع قرار دهند

مایکروسافت چندی پیش دوباره سری به سخنان و تفکر قالب مدیرعامل خود یعنی ساتیا نادلا در سال ۲۰۱۳ زد. زمانی که استیو بالمر، مدیرعامل پیشین این شرکت برکنار شد و این شخص جای او را گرفت.

این تفکر شامل دستگاه هایی از یک خانواده، پلتفرم یکپارچه ویندوز، رابط کاربری و پوسته یکسان در تمامی دستگاه ها، محاسبات ابری که کارهای دیجیتالی کاربران را تسهیل می کند و همچنین تجربه ای فرح بخش از استفاده از تمامی دستگاه ها می شود.

نایب رئیس بخش زندگی مدرن و دستگاه های مایکروسافت یعنی یوسف مهدی، خاطر نشان کرد مایکروسافت در حال حاضر در حال تحقق به این تفکر است و می خواهد آن را در زندگی افراد درگیر کند.

همانطور که شاید می دانید مایکروسافت برنامه Your Phone را برای سیستم عامل ویندوز ۱۰ عرضه کرد تا دیواری که میان دستگاه های اندروید و iOS و ویندوز ۱۰ است را بردارد.

همچنین با معرفی Outlook To-Do ثابت کرد تا می تواند تمامی جوانب زندگی کاربران خود را تحت الشعاع قرار دهد و آن را بهبود بخشد. قابلیت Family Safety در لانچر اختصاصی مایکروسافت برای سیستم عامل اندروید یعنی Microsoft Launcher، سطح امنیت سازمانی را برای کاربران عادی به ارمقان آورده است و هوش مصنوعی را نیز برای کمک به کارهای سه بعدی کاربران به Paint 3D افزوده است.

در آن سوی میدان، گوگل با تلفیق بیش از پیش و عمیق تر دستیار صوتی خود یعنی Google Assistant با سیستم عامل Chrome OS انجام کارهای مختلف توسط کاربران خود را سهولت بخشد. از این قبیل کارها می توان به یافتن نزدیک ترین رستوران یا رستوران مناسب، خواندن ایمیل ها و پخش شبکه های تلویزیونی نام برد. این موارد باعث شده تا پیکسل هم برای کار و هم برای زندگی شخصی مفید باشد.

هوش مصنوعی برای پیشنهاد برنامه ها، قابلیت Family Link برای امنیت بیشتر و همچنین قابلیت اجرای دو برنامه به صورت همزمان و Side-by-Side (که به اصطلاح Split Screen نامیده می شود) همه و همه از المان هاییست که Pixel Slate را به عنوان یک دستگاه با بهره وری بالا و با تجربه کاربری لذتبخش معرفی می کند.

جمع بندی

هیچ دستگاه ۲ در ۱ نمی تواند یک محصول بی عیب و نقص و کامل برای تجربه همزمان لپ تاپ و تبلت باشد. Surface Pro با ویندوز ۱۰، Pixel Slate و iPad را که حتی از ماوس پشتیبانی نمی کند را به راحتی به عنوان یک لپ تاپ مغلوب می کند.

اما میلیون ها برنامه که برای صفحات لمسی بهینه شده اند و رابط کاربری بهینه شده برای تبلت موجب می شود تا iPad و Pixel Slate به راحتی اکوسیستم نرم افزاری و حالت Tablet Mode ویندوز ۱۰ را شکست دهند.

گفته می شود که مایکروسافت می خواهد با Surface Andromeda که یک رایانه جیبیست و از ویندوز Core OS استفاده می کند، رابط کاربری دستگاه های قابل حمل خود را بهبود بخشد.

درحالی که برنامه های تحت وب یا Progressive Web App قرار است تا نیاز ویندوز به نرم افزار را مرتقع سازد، انتظار می رود تا سخت افزار Andromeda به همراه قابلیت Continuum نیز تجربه ای بی نظیر از تبلت، گوشی هوشمند و لپ تاپ را ارائه دهد. البته اینها تنها زمانی تحقق می یابد که این دستگاه از آزماشگاه های مایکروسافت خارج شده و به بازار عرضه شود.

تا الان، Surface Pro یک لپ تاپ همه کاره است و در اقدام اخیر کروم بوک ها برای تبدیل شدن به رایانه های دسکتاپ، Pixel Slate یک تبلت با سیستم عامل Chrome OS است که در تلاش است تا جایگزین لپ تاپ و یا حتی Surface Pro شما شود.

به نظر شما Pixel Slate با سیستم عامل Chrome OS توانایی شکست دادن Surface Pro را که روز به روز در حال محبوب شدن و در عین حال کامل تر شدن است را دارد؟

شادان غمگسار
عاشق تکنولوژی و فیلم و صدالبته بازی؛ میشه گفت یک بازی رو یا انجام نمی‌دم، یا اگه شروعش کنم باهاش زندگی میکنم...! مقداری به هنر آشنایی دارم و توی اوقات فراغتم سعی میکنم بیشتر بازی کنم =)))