از کجا بفهمیم مانیتور سوخته است ؟

از کجا بفهمیم مانیتور سوخته است
از کجا بفهمیم مانیتور سوخته است

واضح است که خرابی مانیتور مانع بهره وری از کامپیوتر شما می شود، بدون مانیتور استفاده از کامپیوتر تقریبا غیرممکن است. با این حال، سوختن مانیتور لزوماً نشانه ی این نیست که اتفاق دیگری برای رایانه شما افتاده است. به احتمال زیاد در صورت خرابی مانیتور، اطلاعات مهم شما تحت تأثیر قرار نگرفته است و پس از برطرف شدن مشکلات مانیتور، همچنان می توانید به تمام اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید. کسانی که نیاز به دسترسی فوری به داده ها دارند، به راحتی می توانند یک مانیتور جدید را به رایانه خود متصل کنند تا مطمئن شوند که تنها مانیتور سوخته است و اطلاعات آن ها همچنان وجود دارند. علائم سوختن نمایشگر را تشخیص دهید تا از تعمیرات غیرضروری جلوگیری کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا تمامی مواردی که می بایست هنگام شک کردن به سوختن و خرابی مانیتور چک شود را بررسی کنیم. در بیشتر مواقع مشکل می تواند یک نقص جزئی از کابل باشد، پس لازم است نشانه ها را بشناسید تا از هزینه های اضافی و سنگین جلوگیری کنید. همراه ما باشید تا به سوال از کجا بفهمیم مانیتور سوخته است ، پاسخ دهیم.

از کجا بفهمیم مانیتور سوخته است
از کجا بفهمیم مانیتور سوخته است

همه چیز را تست کنید.

برای تعیین مشکل مانیتور لازم است قبل از هر چیزی سناریو های مختلفی را در نظر بگیرید و مانیتور خود را از چندین جنبه بررسی کنید، تمام ورودی ها، پریز برق، مشکلات نرم افزاری و یا هر مورد دیگری می تواند عامل کار نکردن مانیتور سیستم رایانه شما باشد. به طور کلی اگر مانیتور رایانه شما کار نمی کند مراحل زیر را به دقت طی کنید:

ابتدا باید مطمئن شوید که مانیتور و کابل های برق آن به درستی به یکدیگر متصل شده اند. مانیتور دیگری را به رایانه خود وصل کنید تا ببینید آیا مشکل مربوط به مانیتور اولیه ی جدا شده است یا ایراد دیگری وجود دارد. اگر مانیتور دوم نیز کار نکند، ممکن است ایراد از کارت گرافیک سیستم شما باشد. در این صورت و برای اطمینان از این موضوع باید رایانه خود را به یک تعمیرکار یا یک فرد حرفه ای برسانید. اگر رایانه شما با مانیتور دیگری کار می کند، این بار سعی کنید منبع تغذیه جدیدی را به مانیتور خراب خود وصل کنید تا مطمئن شوید ایراد از منبع تغذیه آن نیست. علاوه بر این، سعی کنید به یاد بیاورید که آیا نمایشگر پس از به روزرسانی یا نصب درایور کارت گرافیک جدید، خراب شده است یا خیر. این سناریوها نشان می دهد که این مسئله ممکن است مربوط به نرم افزار باشد و مانیتور شما مشکل سخت افزاری ندارد.

پیکسل و روشنایی را بررسی کنید

اگر وجود لکه های سفیدی را روی صفحه نمایش سیستم رایانه مشاهده کردید، ممکن است پیکسل های مانیتور شما خراب شده باشد. اغلب اوقات شروع خرابی مانیتور با آسیب پیکسل ها شروع می شود، که کیفیت کلی صفحه کامپیوتر را کاهش می دهند. اگر روشنایی کلی مانیتور شما تغییر کرده است، تنظیمات و دکمه های روی مانیتور خود را با دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که سهواً با دکمه های تنظیم روشنایی و کنتراست روی مانیتور سیستم خود، تنظیمات صفحه ی نمایش را تغییر نداده اید. اگر هنگام چرخاندن دستگیره به سمت راست، صفحه نمایش شما روشن تر می شود جای نگرانی نیست، احتمالا شخصی با تنظیمات نمایشگر سیستم رایانه شما بازی کرده باشد.

نوسانات و تداخل را کنترل کنید

اگر مانیتور شما از مانیتور های قدیمی باشد و لامپ پرتو کاتدی داشته باشد و متوجه سوسو زدن یا قطع و وصل مانیتور می شوید، می تواند نشانه یک اشکال باشد. با این حال، باید ببینید آیا رادیو یا سایر دستگاه هایی که فرکانس ساطع می کنند در نزدیکی سیستم شما هست یا خیر. نمایشگرهای لامپ کاتدی نسبت به نمایشگرهای LCD، حساس تر به تداخل هستند. اگر متوجه تغییر رنگ شدید، سعی کنید مکان بلندگوها را حرکت دهید تا مطمئن شوید که بلندگوها بر نمایشگر شما تأثیری ندارند. اگر همه عیب یابی شما نتیجه مثبتی نداشته باشد، ممکن است مانیتور خراب شده باشد.

مسائل مربوط به صفحه نمایش و هشدارها

معمولاً، وقتی نمایشگر خراب می شود به راحتی روشن نمی شود و صفحه آن کاملاً سیاه به نظر می رسد. اگر روی مانیتور خود، صفحه ای به رنگ سبز بدرخشد یا صفحه ای آبی دریافت کنید، این بدان معناست که مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری دیگری وجود دارد. بعضی از افراد می ترسند که مانیتورها در صورت خراب شدن منفجر شوند. این شایعه کاملا بی اساس است. بیشترین اتفاقی که به طور کلی ممکن است ایجاد شود، خروج صدای بلندی است که البته این مورد نیز فقط در مانیتورهای لامپ کاتدی قدیمی اتفاق می افتد. مانیتورهای LCD به طور کلی به سرعت و بی سر و صدا محو می شوند. اگر مانیتور خراب شده باشد، ممکن است بوی سوختگی آن را کمی نیز احساس کنید.

مقالات مرتبط:

نقد و معرفی بهترین مانیتور گیمینگ سال ۲۰۲۱