هارد SSD چیست و چه تفاوتی با HDD دارد؟

هارد SSD چیست

هارد SSD چیست؟ فرق آن با هارد HDD در چیست؟ کدام یک از این ۲ باید در رایانه ی ما وجود داشته باشد؟ پاسخ به این سوال ها را در ادامه ی این مقاله خواهید یافت. ممکن است در هنگام ذخیره سازی و جا به جایی فایل در رایانه بین این دو هارد تفاوتی مشاهده نکنید اما این دو سخت افزار از نظر عملکرد تفاوت زیادی دارند. در ادامه به نحوه ی عملکرد و تفاوت این دو با یکدیگر اشاره خواهیم کرد.

 

هارد HDD چیست؟

هارد SSD چیست

این قسمت داخل هارد دیسک سنتی شما است و از همان تکنولوژِی فناوری الکترومغناطیسی ای که باعث عملکرد فلاپی دیسک و کارت های اعتباری می شود، استفاده می کند. به این صورت که دیسک های پوشیده شده از یک ماده مغناطیسی با سرعت زیاد چرخانده می شوند و بازویی برای خواندن یا رایت کردن دستورات وجود دارد که برنامه و فایل ها را برای شما فراهم می کند. خواندن و رایت اطلاعات روی دیسک با کمی تغییر الگوی مغناطیسی اتفاق می افتد. یک قطب مغناطیسی مربوط به “۱” و دیگری مربوط به “۰” است پس دیسک می تواند با کد باینری اطلاعات را رایت کند یا بخواند.

بنابراین این نوع ذخیره سازی اطلاعات به چه صورت است؟ ظرفیت هارد دیسک خود را مانند صفحه  گسترده ای شبیه به شکل زیر تصور کنید :

هارد SSD چیست

وقتی فایل ها را ذخیره می کنید، هارد دیسک به صورت مغناطیسی کد باینری را برای آنها در سلول های ذخیره سازی می نویسد.

هارد SSD چیست

به این ترتیب ، درایو می تواند بعداً کد را بخواند و فایل شما را بارگذاری کند. تنها دستوراتی که یک هارد دیسک سنتی دارد “خواندن- read” یا “نوشتن- write” است. پس  توجه داشته باشید که هیچ دستور “پاک کردن” یا delete وجود ندارد. پس وقتی یک پرونده را “حذف” می کنیم چه اتفاقی می افتد؟ اگر یک فایل را در رایانه خود حذف کنید، در واقع به درایو می گویید که با فضای آن مانند فضای خالی رفتار کند. با format مجدد یک درایو نیز همین اتفاق می افتد. در اصل، شما فقط فایل یا پرونده ها را نادیده می گیرید تا زمانی که هارد دیسک آن فضا را با اطلاعات جدید پر کند.

هارد SSD چیست

بنابراین اطلاعات برای مدتی هنوز وجود دارد تا زمانی که مجددا با اطلاعات دیگری جایگزین شود. به همین دلیل است که پرونده های موجود در هارد دیسک اغلب حتی پس از “پاک شدن” نیز قابل بازیابی هستند، البته با این فرض که هنوز با کدهای جدیدی جایگزین نشده باشند.

 

مزایای هارد HDD چیست؟

 • در مدت زمان طولانی قابل اعتماد است. (۹ الی ۱۱ سال اگر خوب نگهداری شود)
 • بهترین گزینه برای بایگانی اطلاعات و ذخیره سازی انبوه اطلاعات، زیرا در صورت نگهداری در محیط خشک و دمای پایین در برابر خرابی مقاومت می کند.
 • به طور کلی ارزان تر از هارد SSD است.
 • خطر از دست رفتن ناگهانی و فاجعه بار داده ها معمولاً کمتر است.
 • پاک کردن و استفاده مجدد از اطلاعات به راحتی قابل انجام است، زیرا روش های استانداردی برای انجام این کار وجود دارد.

معایب هارد HDD چیست؟

 • به دلیل بسیاری از قطعات متحرک ممکن است در معرض خرابی مکانیکی باشد.
 • سرعت پایین تری نسبت به هارد SSD دارد.
 • به دما حساس است و اگر در دمای محیط بیش از ۹۵ درجه فارنهایت (۳۵ درجه سانتی گراد) باقی بماند، می تواند تخریب شود. در صورت انتقال از محیط سرد به گرم و بالعکس به زمان نیاز دارد.
 • در برابر لرزش و ضربه ضعیف است.
 • از هارد SSD سنگین تر و بزرگتر است.

 

هارد SSD چیست؟

SSD ها تقریباً از هر جنبه ای در نحوه ذخیره سازی داده ها با HDD ها تفاوت اساسی دارند، اگرچه در هنگام ذخیره سازی، حذف و جا به جایی فایل ها ممکن است تفاوتی مشاهده نکنید. برخلاف درایو HDD، اکثر SSD ها فقط با استفاده از مدارهای الکترونیکی و بدون استفاده از هیچ قسمت مکانیکی، داده ها را ذخیره و بازیابی می کنند. به طور معمول، SSD ها از “حافظه فلش مموری غیر فرار – non-volatile flash memory” استفاده می کنند، به این معنی که حتی اگر کامپیوتر خود را خاموش کنید، داده را در خود نگه می دارد، اما حافظه فرار مشابه RAM و از باتری برای حفظ انرژی و حفظ اطلاعات خود استفاده می کنند و با خاموش شدن کامپیوتر داده ها ازبین می روند. SSD های مدرن معمولاً ازnon-volatile flash memory یا همان NAND استفاده می کنند و مانند نسخه قبلی خود از قابلیت خواندن و نوشتن برخوردار هستند، اما قابلیت پاک کردن داده ها را نیز دارند. با این حال، به این معنی نیست که وقتی “Delete” را فشار دهید، فایل های شما حذف می شوند. بیایید به مثال صفحه گسترده خود برگردیم :

هارد SSD چیست

داده ها به جای ایجاد یک الگوی مغناطیسی، به صورت الکترونیکی در سلول های ذخیره سازی برنامه ریزی می شوند. این سلول ها در “صفحه” هایی سازمان یافته اند و به طور معمول هر ۶۴ صفحه در یک “بلوک” گروه بندی می شوند.  بلوک ها را می توان فقط یک بار کامل نوشت، و سپس آنها باید کاملا پاک و دوباره نوشته شوند.

هارد SSD چیست

مشکل این است که، هر بار که یک دستور الکترونیکی به SSD ارسال می شود، مقدار کمی فرسایش فیزیکی برای درایو اتفاق می افتد. اگر داده ها را بارها و بارها در همان بلوک پاک کنید و دوباره بنویسید، درایو بسیار سریعتر از طول عمر واقعی خود فرسوده می شود. برای رفع این مشکل داده های روی بلوک جدید نوشته می شود.

هارد SSD چیست

مزایای هارد SSD چیست؟

 • SSD ها به مراتب سریع تر از HDD ها هستند و حتی مدل های ارزان قیمت آن نیز از درایوهای سنتی بهتر عمل می کنند. ویندوز سریع تر راه اندازی می شود، برنامه ها زودتر بارگیری می شوند و پرونده ها با سرعت بیشتری ذخیره می شوند. درایوهای ارزان قیمت دارای سرعت رایت کمتری هستند، در حالی که مدل های گران قیمت دارای سرعت خواندن- read و نوشتن-write مساوی هستند.
 • خطر آسیب دیدگی و شکست در اثر حرکت، شوک و آلودگی کمتر است.
 • در دمای شدید گرم یا سرد و ارتفاعات کار خواهد کرد.
 • ظرفیت ذخیره سازی بسیار بالا دارد.

 

معایب هارد SSD چیست؟

 • بدون جریان برق، حافظه های SSD فرسوده طی یک یا دو سال شروع به از دست دادن اطلاعات می کنند، بنابراین SSD ها به طور کلی برای استفاده بایگانی اطلاعات توصیه نمی شوند.
 • گران تر از هارد HDD است.
 • قابلیت اطمینان آن به طور قابل توجهی از یک مارک به مارک و حتی مدل به مدل دیگر متفاوت است.
 • به قطع جریان برق حساس است.