چه مادربوردهایی با پردازنده های جدید اینتل و AMD سازگار است؟

مادربورد

دو اجزا مهم هر سیستم کامپیوتری، پردازنده و مادربورد است. بخش هایی که نمی توان آنها را نادیده گرفت و باید به نوع و برند این دو اجزا توجه بسیاری داشت. اما نکته مهم در هر مادربورد، پشتیبانی از چه نوع پردازنده و پلتفرم چیپ است. این موضوع در سطحی اهمیت دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت و باید توجه داشت که هنگام اسمبل یک کیس کامپیوتر، چه مدل مادربورد و پردازنده ای را به کار می گیرید.

اما در این بین پرسشی به وجود می آید که چه مادربوردهایی با پردازنده های جدید اینتل و AMD سازگار است؟ برای اینکه بتوانید متوجه شوید مادربورد موردنظرتان از پردازنده های جدید اینتل یا AMD پشتیبانی می کند، نیاز است تا به مطالعه راهنمایی هایی بپردازید و آگاهی خود را در این زمینه بیشتر کنید. تمامی مادربوردها تقریبا از عمده پردازنده ها پشتیبانی می کنند و محدودیت خاصی ندارد.

از پردازنده های نسل جدید اینتل باید به Coffee Lake و AMD باید به سری Ryzen 3000 اشاره کرد. دو نسل جدید پردازنده ها که انتظار می رود بزودی مادربوردهای سازگار با آنها نیز راهی بازار شوند. ما در این مطلب قصد داریم پاسخ شما به پرسش چه مادربوردهایی با پردازنده های جدید اینتل و AMD سازگار است؟ را در قالب این مطلب بدهیم، پس با ما همراه باشید.

قسمت اول- سوکت

مادربورد

اگر نگاه سریعی به هر پردازنده داشته باشید، متوجه تعداد بسیاری پین در قسمت زیرین آنها خواهید شد. اینها  اسلات سوکت پردازنده در مادربورد شما هستند، بنابراین در هنگام خرید باید به آنها و نوعشان توجه کنید. این نکته بسیار اهمیت دارد که مراقب پین پردازنده خود باشید، زیرا در صورت آسیب دیدن نمی توانید به رفع مسئله آن پرداخته باید مدل دیگری خریداری کنید. پردازنده قطعه حساسی بوده و باید در مراقبت از آن حساسیت هم به خرج داد.

برای آن که یک سیستم گیمینگ ایجاد کنیم باید با دو نوع سکوت آشنایی داشته باشیم. نخست این که سوکت های مبتنی بر پلتفرم LGA 1151 به اینتل اختصاص دارد و سوکت های مبتنی بر پلتفرم AM4 ، به AMD اختصاص دارد. شما همچنین می توانید شاهد نوعی از سوکت های TR4 هم باشید که به پردازنده های ورک استیشنی Threadripper شرکت AMD اختصاص دارد. سوکت های LGA 2066 نیز برای پردازنده های ورک استیشنی سری X اینتل در نظر گرفته می شوند.

اما اگر می خواهید هزینه بالایی برای سیستم کامپیوتری قدرتمند خود در نظر گیرید، موضوع کمی جدی شده و باید توجه بیشتری داشته باشید. سوکت LGA 1151 از چهار نسل مختلف پردازنده اینتل پشتیبانی می کنند که باید به پردازنده نسل ششمی Skylake، نسل هفتمی Kaby Lake، نسل هشتمی و نهمی Coffee Lake اشاره کرد.

اگر می خواهید یک سیستم کامپیوتری جدید ایجاد کنید باید پردازنده های نسل هشتمی و نهمی Coffee Lake اینتل را هدف قرار دهید. با این حساب در ادامه می توانید فهرست تمامی پردازنده های Coffee Lake که از سوکت LGA 1151 اینتل پشتیبانی می کنند، به شرح زیر است:

Core i3 Core i5 Core i7 Core i9
Intel Core i3-9350K Intel Core i5-9600K Intel Core i7-9700K Intel Core i9-9900K
Intel Core i3-9320 Intel Core i5-9600 Intel Core i7-9700 Intel Core i9-9900
Intel Core i3-9300 Intel Core i5-9500 Intel Core i7-8086K
Intel Core i3-9100 Intel Core i5-9400 Intel Core i7-8700K
Intel Core i3-8350K Intel Core i5-8600K Intel Core i7-8700
Intel Core i3-8300 Intel Core i5-8600
Intel Core i3-8100 Intel Core i5-8500
Intel Core i5-8400

در سوی دیگر سوکت AM4 به برند AMD اختصاص دارد. برندی که به تولید پردازنده های قدرتمند سری Ryzen می پردازد. این سوکت از سه نسل پردازنده Ryzen 3, Ryzen 5  وRyzen 7 شرکت AMD پشتیبانی می کند. البته پردازنده رایزن ۷ به عنوان سری Ryzen 1000 نیز شناخته می شوند. همچنین پردازنده نسل دوم Ryzen+ یا سری Ryzen 2000 نیز از سوی این سوکت پشتیبانی می شود. پردازنده نسل سومی Ryzen 3000 که شامل پردازنده Ryzen 9 می شود، در این پشتیبانی قرار دارد.

متاسفانه AMD قصد دارد تنها تا سال ۲۰۲۰ از سوکت AM4 پشتیبانی کند و پس از آن باید به فکر پردازنده های جدید دیگری بود. زیرا پس از آن نسل بعدی چیپ های Ryzen از راه می رسند که قدرت پردازشی بالاتری داشته و با فناوری های به روز همراه هستند. بنابراین تا سال ۲۰۲۰ فرصت دارید از همین پردازنده های موجود در کنار سوکت AM4 بهره گیرید.

البته AMD اعلام کرده پس از سال ۲۰۲۰، باید تنها پردازنده نسل سومی رایزن ۳۰۰۰ را انتخاب کرد و گزینه دیگری وجود نخواهد داشت. به هر حال در ادامه فهرستی را نشان می دهیم که لیست پردازنده های پشتیبانی کننده سوکت AM4 را با شما آشنا می سازند:

Ryzen 3 Ryzen 5 Ryzen 7 Ryzen 9
Ryzen 3 2200G Ryzen 5 3600X Ryzen 7 3800X Ryzen 9 3900X
Ryzen 3 1300X Ryzen 5 3600 Ryzen 7 3700X
Ryzen 3 1200 Ryzen 5 2600X Ryzen 7 2700X
Ryzen 5 2600 Ryzen 7 2700
Ryzen 5 2400G Ryzen 7 1800X
Ryzen 5 1600X Ryzen 7 1700X
Ryzen 5 1600 Ryzen 7 1700
Ryzen 5 1500X
Ryzen 5 1400

قسمت دوم-چیپست مادربورد

مادربورد

علاوه بر توجه به سوکت مادربورد، اجزا دیگری هم وجود دارد که باید به آنها توجه داشت و یکی از این اجزا به عنوان چیپست شناخته می شود. این چیپ پردازشی درون مادربورد قرار می گیرد و به نوعی قلب تپنده مادربورد به شمار می رود. اساسا چیپست هر مادربورد مشخص می کند که این قطعه سخت افزاری از چه ویژگی نظیر پورت، خروجی صفحه نمایش و برخی دیگر پشتیبانی می کند. آنها معمولا خانواده خاصی از پردازنده ها را دربرگرفته و اغلب در کنار پردازنده ها هستند.

برخی مواقع با حیله رو به رو می شوید که شرکت ها گزارش های تبلیغاتی را به شما ارائه می دهند که نادرست است. در این بین اینتل آخرین نسل پردازنده Coffee Lake را با همان سوکت LGA 1151 سازگار کرده که شامل نسل های قبلی پردازنده Skylake ، Kaby Lake نسل ششمی و هفتمی می شود. بنابراین اینتل نیز همانند AMD پشتیبانی از سوکت خود را برای چندین نسل برقرار کرده است.

این یعنی صاحبان پردازنده های Skylake یا Kaby Lake، باید از چیپست های سری ۱۰۰ یا ۲۰۰ در روی مادربورد با سوکت LGA 1151 بهره گیرند. اگر قصد داشته باشند، همچنان می توانند پردازنده نسل هشتمی و نهمی Coffee Lake را نیز در کنار دو نسل قبل تر به کار گیرند. همچنین لازم به ذکر بوده که چیپست های سری ۳۰۰ همچنان به بروزرسانی بایوس نیاز دارند. بنابراین بدون بروزرسانی نمی توانند از پردازنده نسل نهمی Coffee Lake پشتیبانی کنند. در این میان چیپست Z390 عملکرد خیلی خوبی با پردازنده های مختلف اینتل دارد و اگر آن را بررسی کنید نیز به این موضوع دست پیدا خواهید کرد.

در سوی دیگر اگر شما یک پردازنده Ryzen شرکت AMD را انتخاب کنید، با موارد ساده تری نسبت به برنامه اینتل رو به رو می شوید. مرتب سازی براساس پردازنده‌های رایزن AMD بسیار ساده تر از پردازنده های اینتل است. تقریبا عمده پردازنده های AMD از سوکت AM4 پشتیبانی می کنند. بعضی از مادربوردهای قدیمی AM4 نیز با دریافت بروزرسانی بایوس می توانند همچنان به پشتیبانی خود ادامه دهند.

البته همانطور که گفته شد AMD پس از سال ۲۰۲۰ پشتیبانی را تنها برای پردازنده نسل سومی سری ۳۰۰۰ رایزن فعال باقی می گذارد و نسل های قدیمی تر دیگر قادر نیستند از سوکت AM4 این شرکت پشتیبانی به عمل آورند. برای مثال مادربوردی را شاهد هستید که روی آن Ryzen 3000 Ready نوشته شده، این جمله می تواند برای کاربران کمی پیچیده به نظر برسد اما مشخصا بدان معناست که یک مادربورد با پشتیبانی پردازنده سری رایزن ۳۰۰۰ ای ام دی را خریداری کردید و شامل پردازنده های نسل قبلی نخواهد شد.

چگونه چیپست مناسب انتخاب کنیم؟

اگر شما می خواهیم سیستمی اسمبل کنید که از پردازنده Coffee Lake اینتل بهره می برد، شما می توانید از میان ۵ چیپست اصلی LGA 1151  برای مادربورد خود یکی را انتخاب کنید. در قسمت بالای فهرست چیپست های ارزان قیمت نوشته شده و در قسمت پایین تر نیز به چیپست های گران قیمت و رده بالا می رسیم. این فهرست ترکیبی از اسامی چیپست هایی بوده که شما در هنگام اسمبل سیستم باید از میان آنها یکی را انتخاب کنید:

 • H310 قیمت بین ۵۵ تا ۸۵ دلار
 • B360 قیمت بین ۶۳ تا ۱۵۵ دلار
 • H370 قیمت بین ۸۵ تا ۱۵۴ دلار
 • Z370 قیمت بین ۱۰۰ تا ۱۹۰ دلار
 • Z390 قیمت بین ۱۱۵ تا ۲۹۰ دلار

گاهی اوقات سازندگان مادربورد سعی می کنند نوع چیپست را به باکس مادربورد خود بیافزایند تا افراد با نوع چیپست مورد پشتیبانی مادربورد موردنظر آشنا باشند. اما در باکسی که این گزینه وجود ندارد شما باید با مراجعه به فضای اینترنت نوع چیپست را پیدا کنید.

به طور کلی باید هنگام اسمبل سیستم بدانید که مادربورد و نوع چیپست شما چیست تا بتوانید مطابق آن یک سیستم دسکتاپی قابل توجه اسمبل کنید. برای مثال اگر می خواهید سیستمی ایجاد کنید که به پردازنده قدرتمند Core i7 یا Core i9 اینتل مجهز باشد، باید مادربوردی با چیپست Z390 یا Z370  را انتخاب کنید. این مادربوردها از آنجایی که رده بالا هستند، گران قیمت هم محسوب می شوند. بخصوص این دو نوع چیپست با سیستم هایی همراه می شوند که دارای قطعات قابل اورکلاک بوده و از گرافیک و رم قدرتمندی نیز بهره می برند.

در سوی دیگر افرادی که به دنبال سیستمی با پردازنده رده پایین Core i3 هستند، بهتر است مادربوردی انتخاب کنید که دارای چیپست B360 یا H310  هستند. مگر آن که شما پردازنده ایی از مدل Core i3-8350K یا Core i3-9350K را انتخاب کنید، که گزینه های قابل اورکلاک هستند. این گزینه های قابل اورکلاک قابلیت پشتیبانی از مادربوردهایی با چیپست Z370 / Z390 هم دارند.

برای مثال H310 یک چیپست ساده است، چیپستی که شامل دو اسلات DIMM برای حافظه رم می شود و یک محدودیتی برای شما به دنبال دارد. برخلاف چیپست های دیگر که چهار اسلات دارند، اما H310 متفاوت است. همچنین حداکثر از ۱۰ پورت USB 2.0، چهار USB 3.1 Gen 1 و برخی دیگر پشتیبانی می کند. این چیپست در مقایسه با B360 که می تواند از ۱۲ پورت USB 2.0، شش پورت USB 3.1 Gen 1 و چهار پورت USB 3.1 Gen 2 پشتیبانی می کند، گزینه ای ضعیف تر است.

این در حالی بوده که باقی چیپست ها قابلیت پشتیبانی از ۱۴ پورت USB 2.0 و تعداد USB 3.1 بیشتر دارند.  برخی از چیپست ها نیز گزینه وای فای ۸۰۲.۱۱ac برای آنها تعریف می شود. این گزینه زمانی که کامپیوتر شما فاقد پورت اترنت یا کابل آن است، گزینه بسیار کاربردی محسوب می شود. این در حالی بوده که سایر چیپست ها به پشتیبانی RAID برای ترکیب حافظه های ذخیره سازی مختلف می پردازند. البته پشتیبانی از قطعات سخت افزاری بسته به کاربری و نیاز شما دارد.

در سوی دیگر اگر به دنبال ساخت یک سیستم با پردازنده Ryzen ای ام دی هستید، عمدتا محدودیت چیپست بیشتر بوده و تنوع بالایی قابل مشاهده نیست.

مادربورد

 • A320 قیمت بین ۵۰ تا ۷۰ دلار
 • B350 قیمت بین ۵۵ تا ۱۷۵ دلار
 • B450 قیمت بین ۷۳ تا ۲۸۰ دلار
 • X370 قیمت بین ۹۰ تا ۳۵۰ دلار
 • X470 قیمت بین ۱۲۵ تا ۲۹۰ دلار
 • X570 قیمت نامشخص

چند موردی وجود دارد که ارزش بیان آنها بالاست. برای مثال چیپست X570 جدید AMD به پردازنده های نسل سومی Ryzen 3000 ای ام دی اختصاص دارد. مادربوردهایی با پشتیبانی این چیپست از ۷ جولای روانه بازار می شوند، همان زمانی که AMD به عرضه پردازنده های نسل جدید خود می پردازد. هر دو از استاندارد PCIe 4.0 پشتیبانی کرده و پهنای باند بیشتری ارائه می دهند که در مقایسه با استاندارد قدیمی PCIe 3.0 عملکرد بهتری دارد.

بنابراین اگر می خواهید سیستمی خریداری کنید که از پردازنده نسل سومی Ryzen 3000 ای ام دی بهره می برد، مادربوردی خریداری کنید که از چیپست X570 برخوردار است. مادربوردهای X470 و B450 بهترین گزینه برای پردازنده های نسل دومی Ryzen ای ام دی هستند. در ابتدا باید بیان داشت که هر دو مدل از پردازنده نسل دومی Ryzen شرکت AMD پشتیبانی به عمل می آورد.

آنها عمدتا برای کاربری مداوم طراحی شده از این رو باید گزینه های مناسبی برای گیمینگ محسوب کرد. چیپست های رده پایین AMD همانند چیپست های اینتل دارای فناوری های خاصی نیستند. برای مثال دو چیپست B350 و A320 از قابلیت Crossfire ای ام دی و SLI انویدیا پشتیبانی نمی کنند. این دو قابلیت اجازه خواهند داد تا همزمان دو کارت گرافیک را به مادربورد متصل کرد. دو کارتی که می تواند از برند انویدیا باشد یا AMD.

بنابراین افرادی که به دنبال سیستم چند گرافیک هستند باید چیپست های X370 یا X470 را انتخاب کنند. چیپست A320 از اورکلاک پشتیبانی نمی کند و تنها شامل چهار پورت SATA و یک اتصال SATA Express برای بخش حافظه ذخیره سازی می شود. این در حالی است که چیپست های B350, X370  وX470 از اورکلاک پردازنده پشتیبانی می کنند. به هر حال این اطلاعات می تواند کمک شایانی به شما کرده تا سیستم خود را به صورت درستی اسمبل کنید.