دوربین iPhone SE 2020 توسط DxOMark تست شد

iPhone SE
iPhone SE

DxOMark که خودش را یک بنچمارک مستقل به شمار می‌آورد که به طور علمی گوشی‌های هوشمند را به همراه دوربین و لنزهای آن‌ها ارزیابی می‌کند، اخیرا نتایج تست‌های خود از دوربین اصلی و سلفی گوشی میان رده جدید اپل به اسم iPhone SE 2020 را منتشر کرده است.

به طور کلی، سخت افزار و مشخصات دوربین گوشی هوشمند میان رده جدید شرکت اپل به اسم iPhone SE 2020 را می‌توان مشابه iPhone XR دانست. دوربین این دستگاه دارای یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی با گشودگی دهانه دیافراگم f/ ۱.۸ می‌باشد و علاوه بر این، دارای ویژگی‌های دیگری از قبیل فوکوس خودکارِ تشخیص فاز و OIS می‌باشد که تا حد ۵ برابر می‌تواند زوم دیجیتالی داشته باشد. با توجه به استانداردها و معیارهایی که این روزها در دوربین گوشی‌های هوشمند مختلف بازار (حتی در دسته گوشی‌های میان رده) وجود دارد، مشخصات دوربین iPhone SE 2020 کاملا معمولی هستند و دارای مشخصات چندان چشمگیری نیستند که قابل توجه باشد. اما در هر صورت، این عملکرد است که تعیین کننده می‌باشد. در ادامه نیز همچنان با آرادمگ همراه باشید.

اگر مشخصات دوربین اصلی این دستگاه برایتان چیز خاصی نبوده، باید توجه داشته باشید که مشخصات دوربین سلفی این گوشی، از دوربین اصلی آن هم ابتدایی‌تر جلوه می‌کند. دوربین سلفی iPhone SE 2020 دارای یک سنسور ۷ مگاپیکسلی است که دارای دیافراگم f/ ۲.۲ است و لنز آن نیز فقط دارای فوکوس ثابت می‌باشد. به طور کلی، نتایج تست های دوربین این دستگاه و بنچمارک آن نشان می‌دهند که iPhone SE 2020 از نظر ارائه و کنتراست عملکرد بسیار خوبی از خودش نشان می‌دهد که در حقیقت، HDR خودکاری که اپل در این دستگاه به کار برده است، به عنوان مسبب این عملکرد خوب شناخته شده است. عملکرد آن، هم در محیط‌های بیرونی (که نور بیشتری به لنز دوربین می‌رسد) و هم در محیط‌های داخلی (که برعکس، بازتاب نور به لنز دوربین به اندازه کافی زیاد نیست) کاملا خوب بوده است. علاوه بر این، نمایش رنگ‌ها نیز برای دستگاهی در رده‌ی iPhone SE 2020 کاملا عالی است و یکی از نقطه قوت‌های بزرگ آن به شمار می‌رود. DxOMark نیز در تست بنچمارک دوربین این گوشی، تعادل رنگ و اشباع شدگی بر روی نقطه‌ای خاص را خوب ارزیابی کرده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه در تست بنچمارک دوربین گوشی میان رده جدید اپل این است که فوکوس خودکار در آن کاملا سریع، قوی و دنباله دار صورت می‌پذیرد اما با این وجود، در تصاویری که در محیط‌های کم نور گرفته می‌شوند، وضوح آشکارتر نمایش داده می‌شود و شارپنس را افزایش می‌دهد. با وجود تمام این ویژگی‌های خوبی که DxOMark در تست بنچمارک خود از دوربین گوشی هوشمند میان رده‌ی iPhone SE 2020 ذکر کرده است، نویز و کیفیت بافت‌ها، نقطه ضعف‌هایی به شمار می‌روند که DxOMark در دوربین این گوشی پیدا کرده است. همانطور که قطعا در جریان هستید، این روزها رقیب‌های بسیار زیادی برای سنسورهای ۱۲ مگاپیکسلی پیدا شده است که دارای رزولوشن‌های بسیار بیشتری هستند و دو، سه و یا حتی چند برابر بیشتر از سنسور ۱۲ مگاپیکسلی iPhone SE 2020 رزولوشن دارند.

اکنون حتی در تعداد بسیار زیادی از گوشی‌های میان رده نیز می‌توانید نمونه‌های زیادی پیدا کنید که به سنسورهای ۴۸ و یا حتی ۶۴ مگاپیکسلی مجهز هستند. این افزایش رزولوشن منجر به این شده که دستگاه‌هایی که فاقد چنین سنسورهایی هستند، قابلیت Pixel binning برای کاهش دادن نویز و ارتقاء دادن عملکرد در محیط‌های کم نور داشته باشند. نویز که منجر به افزایش دادن بخش زیادی از جزئیات تصویر می‌شود، در محیط‌های داخلی و یا شات‌هایی که دارای کنتراست بالا باشند، بیشتر قابل احساس شده است.

عکس‌های پرتره‌ی دوربین اصلی در پنل پشتی و سلفی این دستگاه به طور کلی، قابل قبول هستند و می‌توان از آن‌ها عبور کرد. بنابراین، ویژگی چندان قابل توجه و شاخصی در آن‌ها وجود ندارد که بتوان روی آن‌ها زیاد مانور داد و گاهی اوقات نیز دارای ناسازگاری‌هایی هستند. با توجه به تمام نکته‌هایی که گفته شد، عکاسی در محیط‌های کم نور را نمی‌توان جزو نقاط قوت دوربین iPhone SE 2020 به شمار آورد. علاوه بر این، هیچ حالت شب خاصی برای بهبود دادن عملکرد دوربین این گوشی در محیط‌های کم نور، وجود ندارد. و در نهایت، باید به این نکته توجه داشته باشید که وبسایت مستقل DxOMark در تست بنچمارک دوربین گوشی هوشمند میان رده‌ی iPhone SE 2020 به دوربین سلفی این گوشی ۸۴ امتیاز داده است و امتیاز کلی دوربین اصلی آن نیز ۱۰۱ شده است.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.