پردازنده Pixel 5 حتی از چیزی که فکر می‌کردیم هم ضعیف‌تر است

Google Pixel 5
Google Pixel 5

گوشی‌های هوشمند شرکت گوگل در لاین آپ Pixel معمولا در طی دوران حضور خود در بازار، عملکرد ضعیف‌تر و پایین‌تری در مقایسه با رقیبان مستقیم خود ارائه کرده‌اند. نمونه بارز آن نیز نسل اول لاین آپ این سری به شمار می‌رود که از یک نسخه داون‌کلاک شده‌ی چیپست Snapdragon ۸۲۱ استفاده می‌کرد و یا نسل چهارم این لاین آپ با اسم Google Pixel 4 که نسخه پلاس چیپست Snapdragon ۸۵۵ را از دست داد و از آن استفاده نکرد تا از نسخه پایه و معمولی این چیپست که به مراتب قدرت کم‌تری از نسخه پلاس در اختیار داشت، بهره مند شود. نقطه اشتراکی که تا به حال در بین گوشی‌های این لاین آپ وجود داشت، این بود که حداقل از یک پردازنده پرچمدار استفاده می‌کردند اما شرکت گوگل امسال با به کار بردن یک چیپست Qualcomm Snapdragon 765G در گوشی هوشمند Google Pixel 5 خود، در پایین آوردن سطح گوشی‌های خود یک قدم رو به جلوی بزرگ برداشت و عملا آن‌ها را در دسته گوشی‌های هوشمند میان رده قرار داد. اما این طور که به نظر می‌رسد، این هنوز هم کل ماجرا نیست و خرابکاری‌های گوگل همچنان ادامه دارد. این طور که تست‌های بنچمارک اخیر گوشی هوشمند جدید Google Pixel 5 و پردازنده آن نشان می‌دهند، ظاهرا به نظر می‌رسد که عملکرد چیپست به کار رفته در این دستگاه حتی نزدیک به سایر گوشی‌های هوشمند دیگری که از همین چیپست یعنی Snapdragon 765G استفاده می‌کنند نیز نمی‌رسد که برای شرکتی مانند گوگل، شرم آور است. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و آگاهی پیدا کردن از مشخصات تست بنچمارک گوشی هوشمند Google Pixel 5 و پردازنده آن، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

در واقع، اکنون ماجرا از این قرار است که یکی از منابع کاملا معتبر و قابل اطمینان ما به اسم gsmarena اعلام کرده است که در طی تست و بررسی خود از گوشی هوشمند Google Pixel 5 فکر کرده بودند که یک نسخه معیوب و در واقع، ناقص از این گوشی را در اختیار دارند و به همین علت هم یک نسخه دیگر سفارش دادند. در هر صورت، آن‌ها اکنون اعلام کرده‌اند که به تازگی دومین دستگاهی که سفارش داده بودند را در اختیار گرفته‌اند تا یافته‌‌های اولیه آن‌ها اکنون به طور رسمی تایید شود. چیپست Qualcomm Snapdragon 765G که درون گوشی هوشمند Google Pixel 5 به کار برده شده است، به نظر می‌رسد که در تست تک هسته پردازنده مرکزی (CPU) خود، خوب عمل کرده است و دقیقا همان مقدار عملکردی که می‌توانیم از آن انتظار داشته باشیم را در اختیارمان قرار می‌دهد اما زمانی که وقت تست‌های چند هسته و همینطور بررسی پردازنده مرکزی (GPU) آن فرا می‌رسد، به طور قابل توجهی از دیگر گوشی‌های هوشمندی که از این پردازنده استفاده می‌کنند، عقب می‌ماند. در واقع، اگر بخواهیم دقیق‌تر اشاره کنیم، می‌توانیم بگوییم که از نظر عملکرد خام، بسیار به چیپست Qualcomm Snapdragon ۷۱۰ نزدیک‌تر عمل می‌کند.

علاوه بر این، منبع ما تصمیم گرفته است که ایجاد گرمای بیش از حد را نیز به عنوان یکی از مشکلات موجود در Google Pixel 5 مطرح کند زیرا آن‌ها اعلام کرده‌اند که در حین اجرای تست‌های بنچمارک خود دائما در حال تلاش برای خنک و سرد کردن دستگاه مورد آزمایش خود داشته‌اند اما در مجموع این کار تاثیر چندان چشمگیری هم ایجاد نکرده است.

یکی از تئوری‌هایی که در حال حاضر وجود دارد، این است که گوگل فقط می‌خواست که مودم ۵G را از درون این پردازنده بیرون بیاورد و علاوه بر این، SD 765G کم مصرف‌ترین و بهینه‌ترین چیپست بازار به شمار می‌رفته است که در هنگام ساخت و تولید این گوشی در دسترس قرار داشته است. علاوه بر این، SD 765 به جای یک مودم بیرونی که درون SD ۸۶۵ به کار برده شده است، از یک مودم داخلی یکپارچه استفاده کرده است. نتیجه‌ی این امر منجر به این شده که SD 765 G حتی از قبل هم کم مصرف‌تر و بهینه‌تر شده باشد. اما به نظر می‌رسد که سپس شرکت گوگل تصمیم گرفته است که یا سرعت و فرکانس هسته‌های کوچک پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی را داون‌کلاک کند و یا از یک راهکار اساسی دیگر استفاده کند که باعث می‌شود پردازنده Google Pixel 5 محافظه کارانه‌تر از نمونه‌های موجود در دستگاه‌ها و گوشی‌های هوشمند دیگر عمل کند و اولویت اصلی آن، بیشتر افزایش طول عمر باتری به جای بهبود و ارتقاء عملکرد قرار داده شده است. با توجه به این موضوع، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که گوشی هوشمند Google Pixel 5 علیرغم باتری کوچکی که در اختیار دارد، طول عمر باتری قابل قبول و خوبی داشته باشد. مگر این که تست‌های دقیق‌تری از باتری این گوشی در اختیار ما قرار داده شود که خلاف این امر را قابت کند.

 

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.