پرچمدار ۲۰۲۱ هوآوی ممکن است دارای چیپست Snapdragon باشد

با توجه به این که وزارت بازرگانی آمریکا یک بار دیگر شرکت بزرگ چینی هوآوی را با دردسرهای بزرگی مواجه کرد، این شرکت ممکن است راه‌ حل‌های جدیدی برای حل کردن مشکلات پیدا کند که یکی از آن‌ها استفاده کردن از چیپست SD در پرچمدار ۲۰۲۱ این شرکت است.

در حقیقت، موضوع از این قرار است که پس از تمدید شدن تحریم‌های دولت آمریکا برعلیه این شرکت غول چینی، وزارت بازرگانی آمریکا ممنوعیت‌های جدید دیگری هم برعلیه آن‌ها تصویب کرد که بر اساس آن‌ها، اکنون دولت آمریکا باید تصمیم بگیرد که آیا شرکت هوآوی می‌تواند از چیپست‌های رده بالایی که توسط سازنده‌هایی نظیر TSMC تولید می‌شوند، استفاده کند یا خیر. در واقع، تغییر جدید قانون صادرات مستلزم آن است که هر موسسه یا سازنده‌ای که با استفاده از فناوری‌هایی که به ایالات متحده تعقل دارند پردازنده تولید می‌کند، باید قبل از ارسال کردن محصولات خود به شرکت‌هایی نظیر هوآوی، مجوز این کار را از دولت کسب کند. با این حال، دولت آمریکا به شرکت هوآوی اجازه می‌دهد که از هر پردازنده‌ای که تا قبل از تاریخ ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۲۰ میلادی تولید می‌شود، در محصولات خودش استفاده کند. به عبارت دیگر، هر پردازنده‌ای که در حال حاضر در حال تولید شدن باشد را هنوز می‌توانند استفاده کنند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

این امر می‌تواند به هوآوی اجازه دهد که اطمینان داشته باشد که هنوز هم می‌تواند از پردازنده‌ی ۵ نانومتریِ Kirin 1020 در لاین آپ Mate 40 که قرار است تا پایان امسال معرفی شوند، استفاده کند. اما در سال ۲۰۲۱ چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ یعنی زمانی که هوآوی نیاز به استفاده کردن از چیپست‌های ۵ نانومتری برای سری پرچمدار P50 خواهد داشت. بلافاصله پس از تصویب شدن موج جدید تحریم‌ها توسط دولت آمریکا، شرکت هوآوی برخی از کسب و کارهای خود را به بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی چینی به اسم SMIC منتقل کرد. با این حال، رده بالاترین چیپستی که SMIC در حال حاضر می‌تواند تولید کند، از پروسه‌ی پردازشی ۱۴ نانومتری استفاده می‌کند که اختلاف بسیار زیادی با چیزی که هوآوی برای پرچمدار سال ۲۰۲۱ خود در نظر گرفته، دارد.

همین اواخر، هوآوی اولین چیپست خود که توسط SMIC تولید شده بود را معرفی کرد که چیپست میان رده‌ی Kirin 710A نام داشت. علاوه بر این، SMIC اعلام کرده است که در حال ساختن و کار کردن بر روی چیپست‌هایی است که از پروسه‌های پردازشی ۷ و ۸ نانومتری استفاده می‌کنند اما یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در حال حاضر برای آن‌ها به وجود آمده، عدم در اختیار داشتن تجهیزات، دانش و فناوری‌های روز دنیا است که برای ساخت چنین چیپست‌هایی باید در اختیار داشته باشند.

بنابراین، SMIC از تولید کنند‌ه‌ی چیپست ۵ نانومتری مورد نیاز در پرچمدار سال ۲۰۲۱ شرکت هوآوی کنار گذاشته می‌شود زیرا در حال حاضر هنوز ساخت چیپست‌های ۷ و ۸ نانومتری را هم با موفقیت به پایان نرسانده و زمان زیادی هم برای مجهز کردن خود در اختیار ندارد. اما هوآوی گزینه‌های دیگری هم در اختیار دارد. بر اساس گزارش جدید John Vinh، تحلیلگر KeyBanc Capital Markets، در نهایت Qualcomm برای تامین کردن چیپست‌های مورد نیاز هوآوی برای سری گوشی‌های پرچمدار این شرکت در سال ۲۰۲۱ که در حال حاضر با اسم P50‌ و Mate 50 شناخته می‌شوند، کمک خواهد کرد. بنابراین، سال آینده باید منتظر وجود چیپست‌های Snapdragon در گوشی‌های پرچمدار شرکت هوآوی باشیم. این سازنده‌ی پردازنده‌ها که مقر آن در سن دیگوی آمریکا قرار دارد، برای انجام دادن چنین کاری باید از دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی دولت آمریکا مجوز دریافت کند. John Vinh باور دارد که صدور مجوز برای این درخواست تضمین شده است و این که Qualcomm در صورتی که قصد دارد این همکاری را با هوآوی انجام دهد، باید به یک توافق جامع برای این مجوز با این شرکت دست پیدا کند. سپس Qualcomm سعی می‌کند مودم‌ها و چیپست‌های ۵G خود را در اختیار هوآوی قرار دهد.

کلیدی‌ترین و مهم‌ترین سوالی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که اصلا آمریکا چرا باید علیرغم تمدید کردن تحریم‌ها، چنین مجوزی را در اختیار Qualcomm قرار دهد که چیپست‌های خود را به هوآوی بفروشد؟ John Vinh اعلام کرده است که با توجه به این که Qualcomm یک شرکت آمریکایی محسوب می‌شود، به دست آوردن مجوز برای همکاری کردن با هوآوی در نهایت منافع زیادی عاید این کشور خواهد کرد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.