نحوه بررسی دمای پردازنده کامپیوتر

بررسی دمای پردازنده

پردازنده‌ها به یک مایع یا هوای خنک‌کننده احتیاج دارند و این برای ادامه عملکرد صحیح آن‌ها، کاملا ضروری است. می‌دانیم که پردازنده‌ها تحمل حرارت را دارند. بیشتر پردازنده‌ها قادر به ادامه دادن عملکرد خود تحت دمای ۵۰ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد هستند. بنابراین شما به یک سیستم خنک‌کننده نیاز دارید که سطح دما را تا این اندازه نگه دارد و اجازه بالاتر رفتن دمای سی پی یو را ندهد. احتمال دارد که با وارد کردن فشار زیاد، دمای سی پی یو کامپیوتر شما از ۸۰ درجه بالاتر رود و این جای نگرانی خواهد داشت. اما در اینجا به دنبال آن هستیم که ببینیم، چگونه می‌توان دمای پردازنده کامپیوتر را بررسی کرد.

پیش از هر چیزی این موضوع را در نظر داشته باشید که میزان حرارت جعبه نگهدارنده سیستم سی پی یو و سایر متعلقات کامپیوتر شما، نمی‌تواند معیار خوبی برای تست دمای پردازنده کامپیوتر باشد. البته شما باید به غبارروبی جعبه، باز نگه داشتن تمام منافذ آن و … دقت داشته و به آن‌ها اهمیت بدهید.

خوشبختانه بررسی دمای پردازنده کامپیوتر به راحتی انجام می‌شود و قادر به اندازه‌گیری آن چه با نرم افزار و چه با مولفه‌های RGB که در تناسب با دما تغییر رنگ می‌دهند، هستیم. در این میان نرم افزار مانیتورینگ بهترین انتخاب شما خواهد بود، زیرا اطلاعات را با جزئیات کامل به شما ارائه می‌دهد.

چقدر حرارت برای پردازنده، خیلی گرم به حساب می‌آید؟

هر دمایی در محدوده ۹۰ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر از آن، باید باعث نگرانی شما بشود. گرمای بیش از حد می‌تواند بر طول عمر پردازنده سیستم کامپیوتری شما تاثیر منفی بگذارد، طول عمر آن را به زیر یک سال کاهش دهد یا باعث مشکلات دیگری شود.

اگر مشاهده کردید که رایانه شخصی شما به طور ناگهانی خاموش شده، به شکل غیرقابل توضیحی مجددا روشن شده و یا هنگام شروع به کار با یک صفحه آبی رنگ یا یک بوق به کار می‌افتد، باید نشانه‌های هشدار فشار روی پردازنده را درک کنید.

روش‌های زیادی برای خنک کردن پردازنده کامپیوتر وجود دارد و توصیه می‌شود که از این روش‌ها برای حفظ طول عمر قطعه و بهبود عملکرد آن، استفاده نمایید. سیستم های خنک‌کننده کولری، مایع‌های خنک‌‌کننده پردازنده و غیره می‌توانند در این راستا موثر باشند.

بررسی دمای پردازنده

از چه نرم افزار مانیتورینگ باید استفاده کرد؟

از جمله نرم افزارهای مانیتورینگ دمای پردازنده کامپیوتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نرم افزار بررسی دمای پردازنده کامپیوتر HW Monitor

این یکی از بهترین نرم افزارهای مانیتور میزان حرارت پردازنده است و آماری واقعی و بسیار دقیق ارائه می‌دهد. به ویژه زمانی که در حالی بازی کردن هستید، نرم افزار HW Monitor برایتان بهترین خواهد بود. دمای کمینه و بیشینه تنها چیزهایی نیستند که تحت این نرم افزار کنترل و اعلام می‌‍شوند، بلکه موارد دیگری چون میزان استفاده از هسته و سرعت آن نیز اندازه‌گیری خواهند شد. HWMonitor همچنین دما ، سرعت فن و استفاده از سایر قطعات سخت افزاری شما را نیز ردیابی می‌کند.

بیشتر بخوانید: چگونه از مدل پردازنده خود در ویندوز ۱۰ مطلع شویم؟

نرم افزار CAM NZXT

این نرم افزار برای کسانی که می‌خواهند دمای سیستم خود را بدون نیاز به تنظیمات، ردیابی کنند، عالی است. به کمک CAM NZXT، می‌توانید سرعت، بار، ساعت و سرعت فن پردازنده سیستم کامپیوتری خود را لحظه به لحظه رصد کنید. این نرم افزار به طور خاص برای سیستم H700i طراحی شده است، اما حتی اگر هیچ یک از مولفه‌های NZXT را در سیستم کامپیوتری خود ندارید، باز می‌توانید این نرم افزار را به صورت رایگان دانلود کنید. رابط کاربری متفاوت به نظر می‌رسد، اما کارایی آن حفظ شده است.

بررسی دمای پردازنده

نرم افزار بررسی دمای پردازنده کامپیوتر HWiNFO 64

اگر داده‌های بیشتی می‌خواهید، نرم افزار HWiNFO 64 چیزی است که باید دنبال آن باشید. هنگامی که این نرم افزار را اجرا می‌کنید، این امکان به شما داده می‌شود که یکی از دو حالت اجرای آن را انتخاب کنید: فقط سنسورها و یا فقط خلاصه.

بررسی دمای پردازنده
در بخش فقط سنسورها، یک لیست طولانی از اعداد مانند HWMonitor است که به روشی متفاوت ارائه شده ‌ند. در بخش فقط خلاصه نیز طبق انتظار خلاصه‌ای از وضعیت نشان داده خواهد شد.

نرم افزار Core Temp

نرم افزار Core Temp، عملکرد ساده‌ای دارد و تنها دما را مانیتور کرده و وضعیت آن را نشان می‌دهد. شما می‌توانید در بخش “نمایش نمادهای مخفی”، یک دکمه برای نمایش داده‌های خروجی این نرم افزار در اختیار داشته باشید. به این صورت روی هر عدد رنگی که بروید، به شما می‌گوید که هسته آن با چه درجه حرارتی همراه است.

نرم افزار بررسی دمای پردازنده کامپیوتر SpeedFan

این نرم افزار دارای امکانات نظارتی بر دمای پردازنده بوده و در ضمن به شما این امکان را می‌دهد تا فن سیستم را کنترل کرده و میزان خنک‌کنندگی آن را افزایش دهید.

سخن پایانی

شما تجربه استفاده از کدام یک از نرم افزارهای بررسی دمای پردازنده کامپیوتر را دارید و چطور خنک ماندن سیستم کامپیوتری خود را تامین می‌سازید؟

سمیرا نقیبی
کارشناسی ریاضی محض خواجه نصیر/ چندین سال سابقه کاری در سرپرستی فروش محصولات شبکه داشتم و از سال 93 به بعد سفر هیجان انگیز به دنیای بی انتهای تولید محتوا و سئو برای من آغاز شد. به تکنولوژی، گردشگری، بهداشت و سلامت و هر چیز زمینی و آدمیزادی علاقه مند هستم...