Snapdragon 860 توسط Qualcomm در حال ساخته شدن است

Snapdragon
Snapdragon

مدت نه چندان زیادی قبل، چیپست پرچمدار حال حاضر Qualcomm یعنی Snapdragon 865 یک مدل ارتقاء یافته‌ی میان نسلی دریافت کرد. این چیپست که Snapdragon 865 Plus نام دارد، شباهت‌های گسترده و زیادی با مدل پایه خود دارد اما عملکرد پردازنده مرکزی (CPU) و پردازنده گرافیکی (GPU) آن ۱۰ درصد بهبود داده شده است که باعث بالا رفتن راندمان کاری آن شده است. اما ظاهرا یک نسخه‌ی داونگرید شده از این چیپست به اسم Snapdragon 860 نیز در راه است. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

بر اساس اطلاعاتی که توسط Digital Chat Station (از طریق GIZMOCHINA) فاش شده است، یکی از نشست‌های اخیر شرکت چینیِ Oppo، وجود چیپست Snapdragon 860 را اعلام کرده است. این اولین باری است که ما اسم این پردازنده را می‌شنویم و با توجه به اسم آن، می‌توانیم حدس بزنیم که احتمالا یک مدل سبک‌ترِ داونگرید شده از پردازنده پرچمدار حال حاضر Qualcomm یعنی Snapdragon 865 خواهد بود. اگر واقعا چنین چیزی حقیقت داشته باشد و پردازنده ای به اسم Snapdragon 860 توسط این شرکت در حال ساخته شدن باشد، احتمالا بر پایه پروسه پردازش ۷ نانومتری توسعه پیدا کرده است و علاوه بر این، قابلیت پشتیبانی از فناوری اتصالات نسل پنجم موسوم به ۵G نیز در اختیار خواهد داشت. خود Digital Chat Station که برای اولین بار از چنین پردازنده ای نام برده است، درمورد آن چنین توضیح داده که:

اگر درست شنیده باشید، جلسه‌ی ارتباطات محصولِ Green Factory احتمالا در حال صحبت کردن درمورد Snapdragon 860 بود. سپس می‌توان انتظار داشت که سری Snapdragon 875 نیز یک نسخه‌ی سبکِ داونگرید شده در اختیار داشته باشد. نسل بعدی دستگاه‌ها از Green Factory همچنان سبک و ساده باقی خواهند ماند.

متاسفانه، در حال حاضر هنوز اطلاعات و دانش ما درمورد SD 860 ناقص است و هر از چند گاهی یک سری اطلاعات پراکنده ممکن است به دست بیاوریم. درمورد اولین دستگاه یا گوشی موبایل هوشمندی که به این پردازنده مجهز باشد نیز می‌توان گفت که انتظار داریم با توجه به این که برای اولین بار در نشست خبری شرکت Oppo از چنین محصولی نام برده شده است، خود Oppo نیز اولین تولید کننده‌ای باشد که از این چیپست استفاده کند. بنابراین، ممکن است گوشی موبایل هوشمند رده بالای این شرکت، اولین گوشی مجهز به این چیپست باشد. در طی چند وقت اخیر، Qualcomm به آهستگی در حال افزایش دادن چیپست‌های پرمیوم و رده بالای سری ۸۰۰ خودش بوده است و احتمالا به همین دلیل است که گوگل به همراه تعداد زیادی از شرکت‌های تولید کننده گوشی‌های موبایل هوشمند دیگر، در گوشی‌های پیش روی خود که حتی جزو گوشی‌های پرچمدار طبقه بندی می‌شوند نیز از پردازنده های میان رده استفاده می‌کنند. نمونه بارز این مثال نیز گوشی هوشمند پیش روی Google Pixel 5 است.

بنابراین، این احتمال وجود دارد که Snapdragon 860 تلاش جدید Qualcomm برای حفظ کردن و نگه داشتن مشتریان پردازنده‌های این شرکت باشد و یک نوع جبران برای افزایش پیدا کردن قیمت چیپست‌های پرچمدار آن‌ها باشد. انتظار می‌رود که هر دو شرکت OPPO و Google در حال کار کردن بر روی پردازنده‌های شخصی سازی شده‌ی خاص خودشان باشند. در حالی که چیپست گوگل احتمالا قرار است سال آینده برای اولین بار در Google Pixel 6 به کار برده شود، اما برنامه Oppo هنوز دقیقا مشخص نشده است. در هر صورت، اگر OPPO در نهایت موفق به انجام این کار شود و با چیپستی که به خودش تعلق دارد در بازار گوشی‌های موبایل هوشمند حضور پیدا کند، این احتمال به شدت افزایش پیدا می‌کند که شرکت‌ها و تولید کننده‌های نزدیک به آن‌ها از جمله OnePlus یا vivo نیز همین روش را پیاده سازی کنند و پردازنده های Qualcomm را تغییر دهند.

البته که، انجام دادن این کار به همین سادگی که به نظر می‌رسد هم نیست و همچنین با توجه به عدم اعتماد آمریکا به شرکت‌های چینی، استفاده کردن از یک چیپست داخلی می‌تواند باعث تعجب و شگفت زدگی همه مردم شود. بر اساس گزارش‌هایی که وجود دارد، Qualcomm تا پایان سال جاری میلادی از پردازنده Snapdragon 875G رونمایی خواهد کرد. این چیپست احتمالا یک چیپست ۵ نانومتری خواهد بود که منجر به در اختیار داشتن عملکرد بهتر و مصرف بهینه انرژی خواهد شد. بر اساس اطلاعاتی که در این زمینه به بیرون درز کرده، حتی این پردازنده نیز یک مدل سبک‌تر در اختیار خواهد داشت. اطلاعاتی که در این زمینه منتشر شده، کاملا دقیق به نظر می‌رسند و ظاهرا استراتژی جدید Qualcomm این است که هر سال سه نسخه از چیپست موبایل پرچمدار خود راهی بازار کند که شامل مدل پایه، مدل ارتقاء یافته و مدل داونگرید شده‌ی آن خواهند شد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.