Snapdragon 865 Plus احتمالا به زودی رونمایی خواهد شد

اگر به خاطر داشته باشید، سال گذشته Qualcomm یک نسخه اورکلاک شده از چیپست پرچمدار خود که در آن زمان Snapdragon 855 بود، عرضه کرد که دارای سرعت پردازش گرافیکی سریع‌تری بود و در تعدادی از گوشی‌های پرچمدار بازار از شرکت‌های مختلف نیز به کار گرفته شد. اما اکنون شواهد حاکی از این است که این اتفاق ممکن است امسال هم رخ بدهد و ما شاهد عرضه شدن نسخه بهبود یافته‌ای از پردازنده موبایل قدرتمند Snapdragon 865 با یک پسوند Plus باشیم. این نسخه‌ی بهبود یافته در ابتدا قرار بود در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ میلادی راهی بازار شود و ظاهرا این زمانبندی هنوز تغییر نکرده است زیرا یکی از منابع معتبر ما به اسم Ice Universe از طریق گزارشی که توسط Android Authority منتشر شده است، ادعا کرده که پردازنده موبایل Snapdragon 865 Plus در ماه جولای معرفی خواهد شد. همچنان در ادامه با ما در آرادمگ همراه باشید.

در ابتدا، یک سری شک و شبهه‌ها درمورد احتمال عرضه نشدن این چیپست وجود داشت زیرا در آن زمان یک شایعه جدید منتشر شده بود که از کشور چین سرچشمه می‌گرفت و ادعا می‌کرد که پردازنده موبایل جدیدی به اسم Snapdragon 865 Plus قرار نیست هیچ وقت عرضه شود. البته، مدت کوتاهی پس از منتشر شدن این ادعا، یکی از بلاگرهای دنیای فناوری به اسم Digital Chat Station این ادعا را به چالش کشید که منجر به عقب نشینی منبع چینی از موضع خود شد.

اما نکته قابل توجهی که اکنون وجود دارد، این است که گفته می‌شود چیپست Snapdragon 865 Plus که نسخه‌ی بهبود یافته و اورکلاک شده‌ی مدل پایه این پردازنده محسوب می‌شود، ممکن است به زودی رونمایی شود و علاوه بر این، بر اساس حرف و حدیث‌ها و شایعه‌هایی که در طی چند وقت اخیر از گوشه و کنار به گوش رسیده است، ظاهرا به نظر می‌رسد که گوشی هوشمند پیش روی Samsung Galaxy Note20 احتمالا یکی از اولین گوشی‌های هوشمندی خواهد بود که به SD 865 Plus مجهز خواهد بود. در حقیقت، ماجرا از این قرار است که چند روز قبل Ice Universe که اکنون نیز حامی اصلی این شایعه به شمار می‌رود، ادعا کرده بود که گوشی هوشمند پیش روی Samsung Galaxy Note20 قدرت مورد نیاز خود را از طریق یک چیپست Snapdragon 865 Plus به دست خواهد آورد که البته، گفته شده بود که ابتدا باید شاهد معرفی شدن این پردازنده باشیم و سپس، انتظار دیدن آن را در گوشی پرچمدار بعدی شرکت سامسونگ از سری نوت داشته باشیم. و اکنون نیز آن‌ها (Ice Universe) با یک تاریخ عرضه‌ی مشخص برگشته‌اند.

به جز Galaxy Note20 برخی دیگر از گوشی‌های هوشمند پیش رو که انتظار می‌رود به این چیپست مجهز باشند، شامل Samsung Galaxy Z Flip 5G، OnePlus 8T و همینطور Asus ROG Phone III می‌شوند. مشخصات جزئی و اجزای مختلف چیپست SD 865 Plus هنوز مشخص نشده است اما بدیهی است که انتظار دیدن یک سری بهبودهای جدید را در آن، در مقایسه با مدل پایه این پردازنده داشته باشیم؛ اما از طرفی دیگر نیز نباید انتظار داشته باشیم که بهبودهای چندان چشمگیر و بزرگی نسبت به مدل پایه، در این چیپست به وجود آورده شود. ظاهرا تغییرات SD 865 Plus نسبت به مدل پایه آن، شامل موارد جزئی مانند بهبود پیدا کردن جزئی عملکرد پردازنده مرکزی، پردازش سریع‌تر واحدهای گرافیکی و یا یک سری بهینه سازی‌های کلی برای بهبود عملکرد در هنگام بازی کردن خواهند شد.

بدین ترتیب، اگر در حال حاضر دارای دستگاهی هستید که به یک پردازنده Snapdragon 865 مجهز می‌باشد، بهتر است برای ارتقاء دادن گوشی موبایل خود، منتظر از راه رسیدن گوشی‌های موبایل هوشمندی باشید که به چیپست Snapdragon 875 مجهز خواهند بود. زیرا قطعا دارای بهبودهای سنگین‌تر، بزرگتر و بیشتری نسبت به SD 865 Plus خواهند بود. با این حال، گفته می‌شود که پردازنده پرچمدار Qualcomm در سال ۲۰۲۱ که در حال حاضر با نام Snapdragon 875 شناخته می‌شود، بر پایه پروسه پردازش ۵ نانومتری ساخته خواهد شد که هنوز در هیچ گوشی اندرویدی در بازار مشاهده نشده است اما گفته می‌شود سری آیفون ۱۲ که قرار است در سال جاری عرضه شوند، اولین گوشی‌هایی خواهند بود که به پردازنده‌های ۵ نانومتری مجهز هستند.

ساخته شدن چیپست‌های پرچمدار نسل بعدی بر پایه پروسه پردازش ۵ نانومتری باعث می‌شود که بسیار نسبت به پردازنده‌های ۷ نانومتری سریع‌تر باشند و در عین حال نسبت به پردازنده‌هایی مانند SD 865 که دارای پروسه پردازش ۵ نانومتری هستند، مصرف انرژی بهینه‌تری نیز داشته باشند. همچنین گفته می‌شود ادغام شدن مودم پردازنده‌ها با SoCها در پردازنده‌های ۵ نانومتری منجر به کاهش پیدا کردن قیمت نهایی گوشی‌های پرچمدار سال ۲۰۲۱ خواهد شد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.