Qualcomm Snapdragon 875 در ماه دسامبر رونمایی خواهد شد

Snapdragon
Snapdragon

شرکت Qualcomm اخیرا شروع به ارسال کردن دعوت نامه‌هایی برای یک رویداد دیجیتالی دو روزه کرده است که قصد دارد در تاریخ ۱ دسامبر برابر با ۱۱ آذر ماه سال جاری شمسی برگزار کند. احتمالا در این تاریخ باید منتظر رونمایی شدن چیپست پرچمدار جدید Qualcomm Snapdragon 875 باشیم.

البته، این در حالی است که خود این سازنده‌ی چیپست‌ها و پردازنده‌های تبلت و گوشی‌های هوشمند، این را تایید نکرده که قصد دارد در طی برگزاری این رویداد دیجیتالی دو روزه از چیپست پرچمدار بعدی خود به اسم Qualcomm Snapdragon 875 رونمایی کند اما حدس و گمانه زنی اصلی ما این است که در طی این رویداد، که قرار است با اسم Tech Summit برگزار شود، همین اتفاقی که حدس می‌زنیم رخ خواهد داد. در هر صورت، شما می‌توانید برای کسب اطلاعات و جزئیات تکمیلی بیشتر در رابطه با این موضوع و کسب آگاهی بیشتر درمورد آن، همچنان در ادامه این مطلب نیز با آرادمگ همراه باشید.

بر اساس شایعه‌هایی که تا به حال درمورد چیپست پرچمدار بعدی Qualcomm از سری ۸ پردازنده‌های این شرکت منتشر شده است، SD 865 اولین SoC شزکت Qualcomm خواهد بود که بر اساس پروسه پردازش ۵ نانومتری ساخته شده است. در حال حاضر انتظار داریم که این چیپست پرچمدار به یک هسته Cortex X1، سه هسته‌ی Cortex A78 به همراه چهار هسته‌ی Cortex A55 مجهز باشد. بر اساس گزارش‌هایی که تا به حال در این رابطه منتشر شده است، این چیپست توسط سامسونگ تولید و ساخته خواهد شد. علاوه بر این، بر اساس شناختی که شایعه‌ها درمورد این چیپست به ما داده‌اند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که مصرف انرژی آن ۲۰ درصد بهینه‌تر از چیپست پرچمدار این سازنده در سال ۲۰۲۰ یعنی SD ۸۶۵ باشد.

ظاهرا به نظر می‌رسد که یک مودم Snapdragon X60 5G برای ایجاد قابلیت پشتیبانی از فناوری اتصالات شبکه نسل پنجم، درون چیپست پرچمدار بعدی این سازنده وجود خواهد داشت. در هر صورت، از SD 875 که بگذریم، در حال حاضر هنوز کاملا مشخص نشده است که آیا Qualcomm برنامه‌ای برای معرفی کردن چیپست‌های دیگری هم به جز Snapdragon 875 در طی برگزاری رویداد Tech Summit خود در نظر دارد یا خیر. اما شواهد حاکی از این هستند که به نظر می‌رسد این شرکت در حال حاضر در حال کار کردن روی اولین چیپست ۶ نانومتری خود نیز می‌باشد که احتمالا نام آن Snapdragon 775G خواهد بود که قرار است به عنوان مدل بهبود یافته و جدیدی برای SD 765G به زودی راهی بازار شود. علاوه بر این، یک سری از گزارش‌های دیگر درمورد این شرکت و محصولات پیش روی آن حاکی از این هستند که یک قطعه پردازنده ۵ نانومتری دیگر و همینطور یک چیپست میان رده نیز در لاین آپ محصولات پیش روی Qualcomm قرار دارند.

یک سری از گزارش‌های اولیه حاکی از این هستند که دستگاه‌ها و گوشی‌های هوشمندی که در آینده قرار است به یک چیپست Snapdragon 875 مجهز باشند، از آیفون ۱۲ اپل سریع‌تر خواهند بود. علیرغم این که کاربران گوشی‌های هوشمند اندروید ممکن است از شنیدن خبر در راه بودن چیپست پرچمدار بعدی Qualcomm خوشحال باشند، اما باید توجه داشته باشند که قیمت احتمالی بسیار بالای آن به راحتی می‌تواند برخی از سازندگان و تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند اندرویدی را از مجهز کردن گوشی‌های پرچمدار بعدی خود در سال ۲۰۲۱ به این چیپست، منع کند. زیرا احتمال سر به فلک کشیدن قیمت آن‌ها بسیار زیاد است و هیچ سازنده‌ای دوست ندارد مشتریان خود را از دست بدهد.

به عنوان مثال، در حال حاضر گزارش‌های اولیه حاکی از این موضوع هستند که فقط رده بالاترین مدل در گوشی‌های پرچمدار سری Samsung Galaxy S21 (که شاید هم S30 نام داشته باشند) با پسوند احتمالی Ultra به چیپست پرچمدار بعدی شرکت Qualcomm در سال ۲۰۲۱ مجهز خواهد بود و بقیه‌ی مدل‌های این سری به هر تعدادی که باشند، یا به یک چیپست داخلی ساخت خود شرکت سامسونگ مجهز خواهند شد و یا به استفاده کردن از همان Snapdragon 865 که در سری قبلی آن‌ها وجود داشت، ادامه خواهند داد. در هر حال، فعلا باید منتظر باشیم و ببینیم چه خواهد شد.

عرفان رحیمی صادق
علاقه‌مند به دنیای گیم و ماجراجویی با DualShock 4 در این هنر. بله هنر. به نظر من گیم یک هنر بزرگ است و هر بازی یک اثر هنری. گیم می‌تواند شما را در هر دنیایی که دوست دارید، قرار دهد.